Časem zapomenutá země

Dobrodružný / Sci-Fi

Velká Británie / USA, 1975, 90 min

Kevin Connor

Předloha:

Edgar Rice Burroughs (kniha)

Alan Hume

Viděl jsem to jako malý v němčině a scény boje moderních zbraní (pušek, samopalů a dokonce lodního děla) s dinosaury na mě dělaly velký dojem. To je něco, čemu se všechny Jurské parky a podobně vždycky vyhnou, asi v rámci ekologického poselství či co. Dneska bych se tomu asi smál, ale tehdy se mi to líbilo. I konec byl takový ze života, když spojenectví mezi nepřáteli nevydrží...(15.2.2013)

Příběhy žánru science fiction, kde se lze setkat se zástupci prehistorického života zašlých světů a pradávných tvorů, probudí ve mně obvykle malého kluka. Pokud opominu zub času, který film hodně poznamenal, je více než jasné, že pro dětskou duši měl film ve své době jakési naivně osobité kouzlo. Jednalo se vlastně o první filmový díl z Burroughsovy literární trilogie Caprona, který se tak trochu podobal knížce Ztracený svět od Arthura Conan Doyla. Když mám dnes zhodnotit tento film a napsat jaký z toho mám dojem, jsem trošku na rozpacích, když se tak na to zpětně podívám, tak kdysi dávno přečtená kniha byla mnohem stravitelnější. Z výše uvedeného se možná nabízí srovnání s filmem od Karla Zemana Cesta do pravěku, tím mně nezbývá nic jiného, než napsat prostě a jednoduše, že každopádně Zemanova filmová práce byla po všech stránkách mnohem zdařilejší a nakonec i zábavnější.(25.9.2011)

• Nancy

Jednoduše taková Cesta do pravěku pro starší. Bohužel jí ani těm nemůžu doporučit. Celkově ve filmu nebyla jedinná napínavá scéna, vyjímečně nějaká trochu zajímavá a jinak jen nuda... Prvních patnáct minut je asi nejzáživnější část, sice není únos ponorky a jednotlivé přetahování o ni mezi "hodnými" a "zlými" žádná úchvatná pasáž, která by se zapsala do filmových dějin, ale to, co přijde potom, je něco šíleného. Obě skupiny se dají dohromady a spolu čelí překážkám neznámého světa, postupně proplouvají jednotlivými obdobími pravěku a poznávají stále vyvinutější lidské druhy. Na závěr nás samozřejmě nepřipraví o rádoby napínavou scénu a hodinu a půl očekávané konečné poučení a spásný nápis "Konec". Určitě to není největší shit, co jsem kdy viděla, ale aspoň s těma efektama se dalo něco udělat.(11.10.2005)

• nash.

Standardní béčková fantastika sedmdesátých let. Zajímavé zejména ze studijních důvodů, protože jinak už je dnes film i publikum ve zcela jiné dimenzi.(15.6.2004)

Je zajímave sledovat tento snímek, zejména z hlediska dobového přístupu autoru k dané látce a právě ve srovnaní z o 20 let starší cestou do pravěku. Zatímco naši kluci ze zatajeným dechem a úctou pozorují svého prvního mamuta, tito drsní námořníci si svého prvního dinosaura daji k večeři. V podobném duchu pokračuje celý snímek a přes vyhrožovaní pravěkým lovcům automatickou pistolí, těžbu ropy a střílením na všechno živé se dopracujeme k vrcholné scéně, ve které namořníci lodním kanónem ponorky rozstříli na hadry dva na louce stojící bylinožravé triceratopsy. To vše plus jedna skoro citace zemanovi klasiky. Bavil jsem se dobře :-), bohužel zcela mimo tvůrčí záměr(2.3.2008)

Podarený výlet do zeme dinosaurov. Má niektoré trikovo skvelo natočené scény a celkovo je fakt svižný a nenudí. Typická Connorovka, ktorými režisér v tej dobe obšťastňoval filmový svet ( napr. WARLORDS OF ATLANTIS ).(13.9.2010)

Kdo jen srovnává s Cestou do pravěku, absolutně netuší, která bije...(11.3.2012)

Sice je to především (z dnešního pohledu) úsměvné a moc zrychlené (klidně by to mohlo dát na nějaký seriál), ale na druhou stranu se tehdy lidé alespoň snažili natočit pěkný film, oproti dnešním shitům. Viděno v původním znění a bez titulků. Z nostalgie 7/10(29.7.2011)

Tento film jsem viděl poměrně dávno a moc si z něj nepamatuji. Vypráví o ponorce, která se dostane do "ztraceného světa", kde žijí dinosauři ale i předchůdci lidí. Podle románu E.R. Burroughse - tvůrce Tarzana. Filmové efekty nic moc(5.8.2003)

• JohnSmith

Cesta do pravěku po angloamericku.Na to,že ten film byl natočenej 20 let po Zemanově Cestě do pravěku mi přijde, že jsou v něm horší triky než u pana Zemana. K tomu ještě nesympatičtí a trapní hrdinové.(28.7.2008)

Mám rád "zetkové" filmy, které jsou myšleny vážně. Přináší mi množství zábavy, která ovšem nebyla plánovaná, a to mě baví. Zdejší pterodaktylové jsou vážně roztomilí...(14.5.2008)

Jo tak tenhle filmeček jsem si jako dítě taky pouštěl na VHS a kreslil si při tom dinosaury pastelkama :D(13.11.2010)