Tajemství Bible (TV seriál)

Bible Mysteries

Dokumentární

Velká Británie, 2004, 9x50 min

Paul Lawler

• MM_Ramone

Niekoľko anglických chytrákov sa snaží v tomto špekulatívnom dokumentárnom seriály odhaliť "Tajomstvá Biblie". Študované hlavy, čo musia mať ku všetkému nejaké vedecké teórie a nezvratné tézy. Všetko podrobne analyzujú, preskúmajú, navzájom porovnajú, pozrú sa na to z každej strany. Chcú mať v rukách konkrétne dôkazy, niečo hmatateľné. Chcú si to všetko poriadne overiť. Len zbytočne plytvajú svojim časom. Snažia sa svojou obmedzenou mysľou pochopiť činy Boha. Úbohí bludári. Vôbec nechápu podstatu tejto svätej knihy. Veriaci človek nepotrebuje ich dôkazy. *(4.2.2014)

• salahadin

Nemohu hodnotit hvězdičkami. K technické stránce - některé výjevy jsou příšerně kýčovité a laciné, jinak vcelku standardně natočené. K nadstavbové stránce - vykládat bibli příliš historicky je omezené. Pochopit Nový zákon s knihou Zjevení ryze vědecky podle mě není cesta, jak se dobrat pravdy a jak rozluštit dávný text. Až na to, že dokument se o historický náhled pouze místy snaží, jinak jsou mnohé "argumenty" tenké jako led na začátku jara. Chybí mi pestřejší a širší záběr. Širší o prvek, který ani sebedůkladnější věda neumí obejít, totiž duchovno. Mám kupř. na mysli Zjevení sv. Jana, kde je jako jeden z důvodů sepsání knihy a použití různých příšer jen odpor ku kultu císaře. Jakkoli to zní historicky přesvědčivě, je to pouze jeden z mnoha a mnoha pokusů pochopit tuto knihu. Její autor Jan ovšem mohl mít úplně jiný důvod, až by se ti chytří pánové z dokumentu divili. Jan mohl mít vidění a metaforicky je přepsat do literární podoby, tomu věřím já.(20.9.2010)

Kdo je vinen smrtí Ježíše? 3 hvězdičky // Apoštolové 3 hvězdičky // Josef 5 hvězdiček // Jozue a Bitva o Jericho 4 hvězdičky // Herodes a vraždění neviňátek 5 hvězdiček // David a Goliáš 4 hvězdičky, režie: Anna Cox, narrated by Kevin Whately // Kniha Zjevení - konec světa? 4 hvězdičky // Skutečná Máří Magdaléna - nejsem si jist jestli to byl tento díl (znám to pod názvem Evangelium Máří Magdalény // http://www.bbcactive.com/BroadCastLearning/asp/catalogue/productdetail.asp?productcode=21805(26.2.2007)

Hodnotím díl "Josef a jeho pestrobarevný plášť" - rozhodně zajímavý a velmi dobře udělaný dokument, také s velmi dobrým českým dabingem v čele s Borisem Rösnerem. Otázka Josefa po historické stránce není ještě zcela vyřešená, ale dá se říci, že to, co čteme o Josefovi v Bibli má své historické podklady a že opravdu existoval muž z Kanaanu, který se z vězně dostal až na místo hned po faraonovi, že opravdu hrozil v Egyptě sedmiletý hladomor a že pak onen muž byl velmi vážený a bylo mu dovoleno přivést do Egypta svou rodinu. Hudba: James Whitbourn(2.4.2010)

Opravdu krásné, chtěl jsem někam jít ale vysral jsem se na to a skoukl všech 9 dílů najednou.(26.12.2008)

Nejsem nijak nábožensky angažován a i Bible samotná mne nechává chladným, ale tenhle dokument se opravdu velmi povedl.(7.8.2014)

Zaujímavo spracovaný dokument. Študovanie biblie je samo o sebe dobrodružstvom. Z minulosti vieme skutočne veľmi málo, nedokážeme ani vedecky vyvrátiť ani potvrdiť akúkoľvek legendu z minulosti. Celý starý zákon sú rôzne príbehy z minulosti, ktoré niekto zažil, časom sa z nich stali legendy až rozprávky. Až nový zákon tvorí autentické spisy, napísané svedkami v danom čase. Nedá sa nič poprieť, žeby celá biblia nebola pravdivá, mnohé svedectvá sú modernou vedou potvrdené. Ale načo by sa veda zaoberala skúmaním biblických príbehov, či sú pravdivé, keď sú nástrojom filozofie a náboženstva? Hľadajú snáď vedci dôkazy o pravosti iných náboženských textoch? Trošku tomu nerozumiem, viera nie je veda a nepotrebuje žiadne materiálne dôkazy...(25.9.2013)

Videl jsem zatim jen dil David a Golias. A i kdyz je to vsechno jen teorie...historikove (a vlastne i archeologove a antropologove) bych rekl malokdy mohou sva tvrzeni dokazat (neni to matfyz a do nalezu musi zapojit fantazii, trochu jako detektiv), tak jako alternativni nazory z pohledu ateistu, a tudiz objektivnejsi nez moje, je to velmi zajimave. A to rikam jako katolik.(24.10.2013)

Palec nahoru za snahu vyložil příběhy z Bible bez dogmatického přístupu, čistě vědecky. Třeba Američani by tohle natočit nedokázali.(6.9.2013)

Snaha vysvětlit duchovní záležitosti pouze měřitelnými veličinami samozřejmě bude vždy vzbuzovat emoce. Menší pochopení mám už pro účelový výběr jen těch momentů, které se zrovna v daný moment autorům hodí. Myslím, že od proklamovaného účelu se seriál často uchyluje k laciným konspiracím. Nejvíce tu postrádám respekt k víře, a to ať už je člověk věřící, nebo ne. Největší, i když nechtěnou, devizu většiny dílů vidím v tom, že se člověk nad věcmi aspoň zamyslí...(9.10.2014)

Zajímavé a v mnohém poučné dokumenty, ve kterých se - i proti vůli katolické církve - mluví otevřeně a především pravdivě o zatajovaných skutečnostech spojených s Novým zákonem a postavou Ježíše. Příběhy ze Starého zákona spíš vysvětlují okolnosti vedoucí ke vzniku příběhů použitých v Písmu.(20.4.2011)

• floppy4

Strasne jednostranne, uzkoprse a natocene v style "takto to je". Argumenty mnohokrat su stavane na poverach "jedna babka povedala" a vobec nie su komplexne. Pre ludi nezainteresovanych, co Bibliu poznaju "len z telky" mozno nadhera ale pre tych co idu do hlbky je to na jeden velky facepalm. Cakal som viacej otvorenosti...(25.1.2013)

Viděn David.(27.10.2013)