Ostrov (festivalový název)

The Island

Ostrov

Rusko, 2006, 112 min

Pavel Lungin

V druhé polovině jsem se přistihl, jak nevěřícně hledím. Duchovní očista (v krásné pustině Bílého moře), která připomíná korejské "Jaro, léto, podzim, zima", ale jinak si nevybavuju něco dalšího podobného. ■ Proč si bůh zvolil zrovna mě?(20.11.2011)

• bassator

42nd KVIFF 2007 - HORIZONS - Horizonty(23.7.2009)

Po shlédnutí se cítím, jakoby mi bratr Anatolij spálil boty a matraci vyhodil do moře. Všem nastavil zrcadlo vlastních nedostatků a to dost svérázným způsobem. Jedni by mohli mít Anatolije za blázna. Druzí za světce. Je v tom však nějaký rozdíl? Jen blázen pro Boha se může stát svatým. Výborný film plný poetiky klášterního života a kopanců pro zamyšlení nad svou vlastní cestou k Bohu. To ticho. Odřízlý ostrov. Každodenní rutinní práce (uhlí). Modlitba. Pokání. Děkování. Život s Bohem. Mnišství není útěk ze světa, ale poodstoupení (a to je rozdíl). Když jsme s věcí těsně na dotek, vidíme ji rozmazaně. Když poodstoupíme, vidím ji takovou, jaká je opravdu. Anatolij pro mě v tomto filmu viděl život takový, jaký je. Ačkoli sám byl nedokonalý.(28.7.2013)

Hudba a obrázky sú v tomto filme čarovné, ale z tej kosy a toho uhoľného prachu ma až oči pálili pred obrazovkou! No, doporučujem mať poruke očné kvapky a syrup na kašeľ...(9.5.2012)

První polovinu filmu se všichni modlí a druhou polovinu vozí uhlí. To celé je strašně rozvleklé a utahané, ale zato velmi citlivě natočené. Duchovní film.(23.7.2007)