Ostrov (festivalový název)

The Island

Ostrov

Rusko, 2006, 112 min

Pavel Lungin

Tohle Rusové umějí asi nejlíp na světě. Film jako z dědictví po Dostojevském o životě zkrouceném pocitem těžké viny, ze kterého je východiskem celoživotní hledání rozhřešení, naprosté zpodivínštění nepochopitelné pro okolí a řešení není jiné než absolutní.(27.12.2013)

Má to dobrú hlavnú myšlienku, za ktorú dávam 4 hviezdy, lebo takýchto filmov je dnes málo. Je to vizuálne pekné, ale hrozne zdĺhavé, Chcelo by to polovičnú minutáž a snáď aspoň jeden dejový zvrat, o ktorom by divák nevedel už na začiatku filmu.(23.11.2007)

"Ó Gospodin..." Ak vás pravoslávna cirkev veľmi neberie, filmu sa treba vyhnúť, pretože celý film má náboženský podtón. Úvod tomu vôbec nenasvedčuje, je z vojnového obdobia a upútal ma. Také presvedčivé nariekanie a prosba o život sa nepočuje každý deň. Potom, ale film zmení smer a podstatne spomalí tempo a slovo Gospodin zaznie snáď 1000x. Samotár a čudák na ostrove, to je dobrá téma, ale chýbalo mi tam nejaké oživenie. Prosiť Gospodina dve hodiny o odpustenie, bolo už na mňa trochu moc, ale na pozretie celkom fajn. 60%.(7.8.2012)

Takovýhle filmy jsou vlastně mimo kategorie. To je umělecký dílo s hlubokým dotekem ducha.(27.9.2015)

První polovinu filmu se všichni modlí a druhou polovinu vozí uhlí. To celé je strašně rozvleklé a utahané, ale zato velmi citlivě natočené. Duchovní film.(23.7.2007)