Strom života

The Tree of Life

Strom života

Drama / Podobenství / Poetický

USA, 2011, 133 min

Z filozoficky veľmi hlúpych premís o "ceste prírody" a "ceste milosrdenstva", postavených do antitéz, vytrieskal Malick výborný film. A hoci záver odstrelil presne tam kam vzhľadom na predpoklady musel dospieť (a s čím nemožno súhlasiť pokiaľ nezdieľate minimálne deistický pohľad na svet), ide o výnimočné dielo s typickými Malickovými trademarkami. Kamera roka a to bez debaty a Vltava vládne! 10/10(12.12.2011)

• verbal

Takže tohle je to umění? Více než dvouhodinové psychotické blábolení pomatené kudlanky, plné kýčovitých žvástů a biblických citací, prokládané nekonečnými záběry z Hubbleova teleskopu, na jejichž pozadí vyje Baptistický sbor kastrátů? "Hluboké filosofické zamyšlení" nad Bohem, vesmírem a lidstvem, které paradoxně existenci Boha popírá! Kdyby Bůh existoval, nedovolil by zajisté tomu audiovizuálnímu teroristovi takové zvěrstvo vůbec natočit. Je však milé, že nám Terenc konečně odhalil původ své psychózy. Jeho bigotní, šosácký fotr s andělskou tváří Brada Pittky mu to patrně dával v padesátých letech pěkně sežrat a vsadím se, že mu i každý večer nutil banán v čokoládě. Zrovna včera jsem viděl uprostřed chodníku ležet velké, čerstvé hovno. V ranním chladu se z něj ještě kouřilo a já zůstal úplně zmražen esoterickou krásou toho magického okamžiku. Zemitý pach, k nebi stoupající opar a hravé odstíny hnědé na šedém podkladu oroseného asfaltu! No co vám budu povídat. V hlavě mi duněl Vangelis a já se prostě musel na chvíli zastavit a vinou toho čarokrásného momentu se vzevrubně zamyslet, co vlastně jsme a odkud jsme přišli! Naštěstí mi Bůh seslal souseda, jehož naléhavá otázka "Vole, ty čumíš do hovna?" mě probrala z toho dvouhodinového tranzu a já v tom říjnovém chladu nezmrzl. A teď mě omluvte. Dostal jsem telepatické poselství, že na orbitu už čeká Aštar!(15.10.2011)

Když skončila 2001: Vesmírná odysea začíná Strom života? Myšlenkově a obrazově propojené s Aronofskym a Carruthem, obsahově s Kubrickem. Přes 30 let práce s 300 hodinovým materiálem je neuvěřitelné. Terrence Malick je jeden z nejinspirativnějších tvůrců Hollywoodu. Monumentální zážitek.(11.4.2014)

Dokonalé polaskání všemožných smyslů Malickovou filmovou básní.(3.7.2012)

V tom filmu chybí jen robotická prostitutka z budoucnosti, jinak je v něm všechno. Hodně těžko stravitelné dílo, možná je v něm i uspokojující odpověď na otázku života, vesmíru a vůbec ... ale asi se mi ji nepodařilo pobrat. Nicméně mě zaujalo celkem dost momentů, ať už byly čímsi myšlenkově podnětné, nebo prostě vizuálně pěkné, takže jsem se nakonec nudil mnohem míň, než jsem čekal. Každopádně doma u monitoru, kde mám přehršel možností, jak si nechat odlákat pozornost, bych to nedal.(8.8.2011)

• Sean Penn

• - Jessicu Chastain doporučil režisérovi Terrenci Malickovi Al Pacino, který si s ní zahrál ve filmu Wilde Salome (2011) a byl jí okouzlen. (Michelle75)

• - Strom života, který je ve filmu k vidění, je gargantuovský 30 tun vážící dub virginský umístěný ve Smithville v Texasu. (GudMen)

• - Spoiler: Velké množství filmového děje koresponduje s Malickovým životem, což jen potvrzuje, jak je pro něj film osobní. Stejně jako Jack (Sean Penn) vyrůstal s dvěma bratry na texaském venkově. Jejich otec Emil chtěl být hudebníkem, ale zaměstnán byl jako geolog pro ropnou společnost. Průchod svému talentu dával pouze v rodinném kostele, kde hrál na varhany. Malick také přežil svoje dva bratry. Lawrence R. Malick spáchal v 19 sebevraždu, zatímco v Evropě studoval hudbu, a Chris Malick zemřel roku 2008 v 60 poté, co byl několik let vážně popálen při autonehodě v Mexiku, při které zemřela jeho manželka. Ve filmu dostává paní O'Brienová (Jessica Chastain) telegram, že syn R. L. zemřel během autonehody. Oba Malickovi rodiče byli v čase premiéry 2011 naživu, jeho matka Irene se dokonce oproti Terrencovi samotnému zúčastnila premiéry. (JayZak)