poster

Až dojde ropa - drsné varování

 • Švýcarsko

  A Crude Awakening: The Oil Crash

 • anglický

  A Crude Awakening

Dokumentární

Švýcarsko, 2006, 85 min

Hudba:

Philip Glass
 • Ded@M@tes
  ****

  Drsný pohled na realitu v těžení fosilních paliv. Dřív nebo později to přijde a všechno bude na dně. Hold všichni by se měli zamyslet nad tímto nevyhnutelným faktem. ( Hodnocení: 8/10 )(21.4.2012)

 • Rhed
  ****

  Pozoruhodná jsou především dvě čísla: USA vlastní (na svém území) 2% světových ropných rezerv a spotřebovávají 25% celkového objemu vytěžené ropy - čili taková drobná, zcela nepatrná disproporce. Navíc v Americe na rozdíl od Evropy prakticky neexistuje snaha o úspornější automobilový provoz, s výjimkou legračním hybridů. Američané volí vždy toho, kdo jim zajistí levný benzín. Ropa jako taková sice nedojde nikdy, avšak dojde "levná ropa" a pak bude veselo. Tak trochu na obranu modrých, nikoliv zelených zlodějů propisek zazlívám autorům dokumentu určitý nedostatek; ani slůvkem se nezmínili o energetickém zdroji blízké budoucnosti a tím je plyn. Je ho ohromné množství a počítá se s ním. Což je také skutečným a jediným důvodem, proč se izraelští profesionální demokratizátoři (via USA) tolik zajímají o Írán. V lidskou invenci věřím stejně málo jako fámám o dávno objevených náhradních pohonech, stojících tajně v garážích ropných oligarchů a čekajících na konec ropné epochy.(26.5.2011)

 • Terva
  ****

  Dle mého už existuje spousta alternativ místo ropy. Světové velmoce sice na ropě vydělávají, ale určitě vědí, že jednou prostě možná dojde. Tedy pokud se navzájem nevyhladíme, no a pak by tu za pár století ropa zase byla.(1.4.2013)

 • Caelos
  ***

  Že by to bylo DRSNÉ varování bych neřekl...(17.12.2010)

 • SexyAjinka
  ***

  Tak já nevím, ale myslím, že svět už dnes ví, co všechno je vyrobeno z ropy a takovou přednášku jsem teda nečekala.. Takže až tak drsné mi to nepřišlo a v podstatě jsem se nic konstruktivního nedozvěděla.(25.9.2011)

 • - V roku 2006 získala snímka Zurich Film Award a cenu za najlepší dokument na MFF Tahoe Reno i MFF v Palm Beach. Ako druhá skončila na festivale Galway Film Fleadh a v roku 2007 na Barcelona Cinema Festival vyhrala v kategórii Zlaté Slnko cenu poroty. (Marek1991)

 • - Po celou dobu se v dokumentu jednoznačně mluví o tom, že ropa dojde, avšak možná tak autoři učinili pro zjednodušení nebo se jedná o chybu překladu. K ukončení její těžby totiž přesněji dojde z důvodu, že se její hlouběji uložené zásoby nevyplatí těžit. (Expertt)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace