Až dojde ropa - drsné varování

• Švýcarsko

A Crude Awakening: The Oil Crash

A Crude Awakening

Dokumentární

Švýcarsko, 2006, 85 min

Philip Glass

Pozoruhodná jsou především dvě čísla: USA vlastní (na svém území) 2% světových ropných rezerv a spotřebovávají 25% celkového objemu vytěžené ropy - čili taková drobná, zcela nepatrná disproporce. Navíc v Americe na rozdíl od Evropy prakticky neexistuje snaha o úspornější automobilový provoz, s výjimkou legračním hybridů. Američané volí vždy toho, kdo jim zajistí levný benzín. Ropa jako taková sice nedojde nikdy, avšak dojde "levná ropa" a pak bude veselo. Tak trochu na obranu modrých, nikoliv zelených zlodějů propisek zazlívám autorům dokumentu určitý nedostatek; ani slůvkem se nezmínili o energetickém zdroji blízké budoucnosti a tím je plyn. Je ho ohromné množství a počítá se s ním. Což je také skutečným a jediným důvodem, proč se izraelští profesionální demokratizátoři (via USA) tolik zajímají o Írán. V lidskou invenci věřím stejně málo jako fámám o dávno objevených náhradních pohonech, stojících tajně v garážích ropných oligarchů a čekajících na konec ropné epochy.(26.5.2011)

Až dojde ropa - budem v prdeli(23.9.2011)

Dokumenty obecně nehodnotím stejným způsobem jako filmy a Oil Crash není výjimkou: oceňuji spíš snahu tvůrců, než jejich skutečný přínos. Protože dokument je občas trochu zmatený, nemá žádnou jasnou strukturu, fakta neprezentuje pomocí statistik, čísel a tabulek, ale jen řečmi nejrůznějších odborníků... Cíl snímku je jediný: přesvědčit diváka, že ropa brzy dojde. A ať už to bude za 20 nebo 100 let, bude to bezpochyby dost brzo. Éra ropy prostě končí. Problém je, že to je vlastně vše, o čem film pojednává - různá možná řešení jsou jen zkratkovitě nastíněna. Ale jak jsem řekl, za snahu přiblížit tíživý problém, který si mnoho lidí neuvědomuje, nebo nechce připustit..... Bůhví, jestli to ale někoho ovlivní, třeba mezi lidmi, co to tady na csfd hodnotí čtyřmi pěti hvězdičkami - omezí ježdění autem??(12.11.2009)

Postapokalyptické záběry z McCamey v Texasu, Maracaibo ve Venezuele a Baku v Ázerbájdžánu, kde se dříve těžila ropa, byly hodně smutnou připomínkou toho, jak se člověk chová k životnímu prostředí po skončení těžby. Naše závislost na levných a zatím dostupných fosilních palivech je obrovská. Spotřeba každým rokem narůstá, ale jak dlouho to může takhle fungovat? Zásoby ropy určitě nejsou nekonečné.(13.4.2012)

Výborný dokument o tom co nás čeká, až dojde ropa, což bude už docela brzy. A politici? Po nás potopa. Hlavně teď si musíme nahrabat, co bude pak, to neřešíme.(23.10.2011)