České himalájské dobrodružství (TV seriál)

Dokumentární

Česko, 2003, 391 min

Zdeněk Gawlik

Josef Rakoncaj

Ivana Davidová

Skvělý český dokument s ohromně cennými kamerovými záznamy pořízenými jednak při extrémně náročných expedicích v Himalájském pekle, tak i v pohodlí české kotliny. Podrobné popisy cest jednotlivých horolezců mají určité kouzlo, protože jsou doplňovány poznámkami, které čerpají z historie a v naučné rovině mají svou hodnotu. Kontrast himalájských podmínek s těmi, které panují v o dost menších nadmořských výškách je tak výživný, že naprosto adekvátně splňuje úlohu hlavního náboje tohoto dokumentu. Tvůrci předložili divákům unikátní soubor dokumentace české stopy v nejvyšším světovém pohoří a neuvěřitelně tak zviditelnil hrdiny, kteří očividně ani nestojí o vynášení do nebes za své neobvyklé zásluhy při posunování hranic lidského (speciálně českého) chápání.(30.10.2015)

Naprosto neprekonatelny dokument o ceskem, osmitisicovem horolezectvi. Silne doporucuji vsem vertikalnim zapalencum, aby se na tento skvely dokument podivali.(25.5.2008)

Vynikající dokument o osudech horolezců při dobývání "Střechy světa". Nejen čeští a slovenští horolezci zde vypráví příběhy a vlastní zážitky, které jsou jak veselé, tak smutné (těch je asi více). Samozřejmě je celý cyklus vytvořen z autentických a amatérských záběrů, což dodává na zajímavosti. Nejvíce zde o zážitcích a faktech hovoří Josef Rakoncaj, Josef Nežerka, Leopold Sulovský, Radek Jaroš, Soňa Vomáčková, Ivan Gálfy a také Reinhold Messner. ...a hora, ta z nás nemá strach...(Josef Nežerka)(15.4.2008)

Nemám rád sníh a zimu. O to větší potěšení mám, když se na to můžu dívat doma v teple. Nádherné dokumenty.(18.4.2013)

Vynikající video učebnice historie českého drápání se po velehorách. Koukat by se měli jak ti, kteří s lezením teprve chtějí začít, tak ti, kteří dokáží akorát držkovat, že horolezci dělají v horách bordel. Ono záleží na lidech, ne na sportu, víme? Klaním se těm co psali dějiny, za jedinou skobu, která nedrží, považuji hudební doprovod. Takový doprovod mít včera na plese, nabídnu ho do tomboly a zdrhnu.(31.10.2015)