České himalájské dobrodružství (TV seriál)

Dokumentární

Česko, 2003, 391 min

Zdeněk Gawlik

Josef Rakoncaj

Ivana Davidová

Skvělý český dokument s ohromně cennými kamerovými záznamy pořízenými jednak při extrémně náročných expedicích v Himalájském pekle, tak i v pohodlí české kotliny. Podrobné popisy cest jednotlivých horolezců mají určité kouzlo, protože jsou doplňovány poznámkami, které čerpají z historie a v naučné rovině mají svou hodnotu. Kontrast himalájských podmínek s těmi, které panují v o dost menších nadmořských výškách je tak výživný, že naprosto adekvátně splňuje úlohu hlavního náboje tohoto dokumentu. Tvůrci předložili divákům unikátní soubor dokumentace české stopy v nejvyšším světovém pohoří a neuvěřitelně tak zviditelnil hrdiny, kteří očividně ani nestojí o vynášení do nebes za své neobvyklé zásluhy při posunování hranic lidského (speciálně českého) chápání.(30.10.2015)

Vynikající dokument o osudech horolezců při dobývání "Střechy světa". Nejen čeští a slovenští horolezci zde vypráví příběhy a vlastní zážitky, které jsou jak veselé, tak smutné (těch je asi více). Samozřejmě je celý cyklus vytvořen z autentických a amatérských záběrů, což dodává na zajímavosti. Nejvíce zde o zážitcích a faktech hovoří Josef Rakoncaj, Josef Nežerka, Leopold Sulovský, Radek Jaroš, Soňa Vomáčková, Ivan Gálfy a také Reinhold Messner. ...a hora, ta z nás nemá strach...(Josef Nežerka)(15.4.2008)

Tak toto bolo pre mna absolutne labuzo! :) Perfketny cesky dokument (vyborny a zaujimavo natoceny, krasna kamera, vela materialov a informaci...), jedna z najlepsich veci, ktore sa zaoberaju touto tematikou! Som velky fanda hor, lezenia, turistiky a osemtisicoviek. Obdivujem kazdeho jedneho ceskeho lezca (a nielen ceskeho:)), ktory dokazal zdolat aspon jednu z nich... Kazdu cast som musela vidiet bez omeskania. Vsetky plany teda isli bokom v ten vecer, ked sa dokument vysielal :) Uplna pecka pre mna. Velmi sa tesim na reprizy.(21.6.2008)

Dokument z atraktivního prostředí Himálajských velikánů tzn. spousta krásných záběrů z tohoto majestátného pohoří. A nejen to, také množství zajímavých příběhů o jejich dobývání, z nichž mnohé nepostrádají na dramatičnosti.(13.6.2007)

K tomu abych o tomhle dokumentu řekl všechno, co bych rád, nemám dost kyslíku ani tady u nás na okraji Českomoravské vrchoviny. Jste borci, kluci. Hlavně za to, že jste se tolikrát vrátili.(31.10.2015)