Zvětšenina

• slovenský

Zväčšenina

Drama / Thriller / Mysteriózní

Velká Británie / Itálie / USA, 1966, 111 min

Scénář: Michelangelo Antonioni, Tonino Guerra .. Blowup nenudí. Po celých sto jedenáct minut jsem se s potěšením díval .. ale na co? Požitkářský, arogantní život fotografa, pomale vyprávěný, který jednoho dne v parku náhodou vyfotí co nemá. Odhalení tajemství na fotografii je rozhodně nejzajímavější část filmu, z pohledu celku i tak zapadá mezi ostatní epizodky. Víc už jsem z toho nevydoloval, asi na to nemám jako hrdina tu správnou zvětšovací techniku - prozatím. Nebo si prostě před oči nedovedu nasadit ten odosobnělý náhled šedesátých let, kdy se mládež za vlivu omamných látek hromadně bouřila prakticky proti všemu - od rodičů, přes samotný systém až po válku .. třeba se ta nálada někdy vrátí :-)(26.4.2006)

• Mi Nü-Chai

Nenalezla jsem tady až na závěrečné titulky jedinou pozitivní věc a to i přes minimálně alespoň zajímavé téma. Naneštěstí jej totiž pan režisér zabalil do olezlého obalu nudy a odporu. Problém byl už hlavní hrdina, připomínal mi obřezaný penis a jakýmsi zázrakem skloubil dohromady styl chůze přístavní děvky a pasáka z centra. Ostatní objekty před kamerou (a hrdinovým aparátem) na tom nejsou lépe. Nesympatie i vyloženě fyzický odpor, který ve mně vyvolával pan fotograf, bych přežila bez větší úhony, leč to by se přede mnou muselo odehrávat něco poutavého. Většinu filmu jsem strávila v jakémsi polokomatozním stavu a rozmlžovalo se mi vidění. Snad jen dvě špatné scény - "začínající modelky" v barevných punčocháčích a koncert v závěru - a ještě horší hudbu (nesnáším hippiesáckou muziku) jsem nezaregistrovala nic, co by mne defintivně vytrhlo z náruče Morfeovy a přinutilo aspoň zaostřit na obrazovku.(13.9.2007)

Také nevím, o co v tomto filmu vlastně jde, ale jeho nálada mě vždy dostane a při odhalování detailů oné stěžejní fotografie mě vždy spolehlivě mrazí. Detektivka? Portrét doby 60. let? To je jedno, hlavně se na to božsky kouká.(4.7.2002)

Pop art, hippies, období minisukní, Jimiho Hendrixe, Doors a Andyho Warhola. V tomto prostředí žije muž, který svoji jedinou rozkoš dokáže prodat pouze skrze svůj fotoaparát. Záplava krásných žen mu leze po krk, a tak se rozhodne své ego uspokojit focením momentek. Až jedno šokující zjištění mu pomůže vrátit se na zem. V závěru dokonce nalézá v prostředí bláznů, šašků a podivínů sám sebe. Dlouho jsem přemýšlel nad tím, čím vlastně "Zvětšenina" je. Kriminální film či psychologické drama? Ne. Nejvíce mne mátla ta absence příběhu. Až nakonec jsem k tomu dospěl: nejsveřepější obraz 60. let ve svém lesku, bídě, filozofii a přístupu k životu.(13.9.2007)

Zvětšenina se bude navěky vznášet vysoko nad námi, pro mnohé neuchopitelná, možná i nepochopitelná, ale stále nadčasová ve svém překvapivě jasném poselství: Umělci (rozuměj tak trochu blázni) jsou ti, kteří vidí víc než ostatní. Díkybohu za ně!(20.6.2009)