Cestující

Passengers

Letecká katastrofa

Drama / Mysteriózní / Romantický / Thriller

USA / Kanada, 2008, 89 min

Slušně natočený průřez několika žánry (přiznávám, v mém případě nad zajímavě se rozvíjejícím mysterióznem zvítězila neotřelá romantika a více než sympatické duo Anne Hathaway/Patrick Wilson), zařazujíc se tak mezi originální kousky jako The Nines. Bohužel, s odhalováním karet či alespoň gradací se velmi dlouho váhá a když se tak konečně stane, nastává mírné zklamání, k němuž by rozhodně nedošlo před takovými 10 lety (šak uvidíte:).(10.1.2009)

Do půlky filmu jsem přemýšlel zda je to drama nebo thriler a nakonec to asi má být od všeho trochu /mimo hororu, který je u filmu uveden/. Jinak první hodinu se toho moc neděje, jenom se dobře dívá na Anne Hathaway, pak se děj přece jenom rozběhne a dočkáme se "překvapivého" závěru, který většina z nás nejspíš čekala. Takže nakonec u mě za 3 hvězdy, ale jenom o prsa.(22.7.2009)

Jelikož k filmům přistupuji poněkud jinak než běžnější divák, nevěděl jsem, do čeho jdu (a nevyhnutelné střípky spoilerů mě naštěstí navedly zcela jinam), takže jsem do snímku vklouzl zcela nezatížen. Vzhledem k tomu, že na konci jsem vyklouzl, abych tak řekl, zcela zatížen, někde při sledování se muselo něco stát a to něco byla série momentů, které na mě měly poměrně zničující efekt. Sice jsem vprostřed trochu skřípal zuby při klasicky hollywoodských samoúčelných sexscénách, ale když se na to dívám jako na celek... Ono je to celé udělané tak, že by byl snad i hřích hledat na tom chyby. Možná tam nějaké budou, ale už jen tím, že film sám svým dějem jakoukoli dějovou chybu omluví - tohle není film o chybách a scénáři, ale o tom, kdo se do jeho atmosféry vsaje jako do pijáku a kdo si ho jen zvenčí osahá jako pokus o moderní umění. Patřím do první skupiny a tady na ČSFD věštím spíše průměrná až spodní hodnocení.(26.9.2009)

Přiznám se, že několikrát jsem měl pocit, že se ztrácím (pochopitelně hlavně v posledních desítkách minut).. Jinak z toho ale vyplavala poměrně slušná záležitost, srážená dost odfláknutými dialogy i místy zbytečně řídkým dějem, ale postupem času získávající solidní rytmus. Takže je hlavně škoda, že se s odhalováním trumfů docela dlouho vyčkává. Vypadá to, že kolumbijský režisér Rodrigo García si vzal až příliš velké sousto, ale i tak dokázal leccos divákovi pokousat, aby si nemyslel, že sleduje hned několik žánrů dohromady. Závěrečné vyústění, na kterém se všechno tak nějak staví, mi přišlo zajímavé, ba dokonce šokující (nebudu jako řada jiných za všeználka, že už jsem po deseti minutách věděl, jak to dopadne.. nevěděl). A jasně, párkrát už tu něco podobného bylo, ale vezměme si, co tady ještě nebylo?!? Nakonec navíc leccos rozzáří opět výborná Anne Hathaway (teď ještě lapit silnou roli v komplexně silném filmu), která s místy lehce průměrným Patrickem Wilsonem tvoří slušnou dvojici. Jsem rád, že jsem si tenhle materiál osahal, nelituju..(24.12.2010)

Skvěle natočené a po slabších filmech, kde se Anne Hathaway v poslední době objevila, i výborně zahrané. Postupně se gradující napětí a narůstající tajemnost..(2.8.2009)