Shrek: Zvonec a konec

Shrek: Zvonec a koniec

Animovaný / Dobrodružný / Rodinný / Komedie

USA, 2010, 89 min

• D.Moore

Další zelená nuda. Sice o něco snesitelnější než minule, ale stejně už naštěstí poslední. Třetí a čtvrtý díl si série o zkrátka Shrekovi nezasloužila... Možná mělo tvůrce včas napadnout, že zlobři jsou jako cibule, ze které už oloupali tolik vrstev, že z ní skoro nic nezbylo. Tentokrát se podle mě podařila vlastně jen scéna, ve které Shrek znovu straší vesničany (to je moc hezká připomínka nálady prvních dílů) a několik vtipů s kocourem. Zápletka je jednou z nejotřepanějších moralitek, kterých jsme už viděli stovky, no a co měla znamenat ta rádoby vtipná taneční čísla...? Nevím.(19.9.2012)

Znechutený tretím, riadne dokaličeným dielom som na adresu štvrtého Zlobra vypustil do éteru formulku typu "o čom?" Štvrté, zároveň snáď posledné dobrodružstvo zeleného dobrodruha moje unáhlené i skeptické predzvesti trošičku odvracia. Nejde o žiadnu vylepšujúcu nadstavbu, z ktorej by som sa zrazu po…miatol, to nie. Kombinujú sa tu overené prvky už kedysi videného, k fikčnému svetu sa pridáva téoria paralélneho a cez akceptáciu "mainstreamových" klišé nastáva v korelácií celej "Shrekovskej" dynastie prerod rozlietaného rebela na usadnutého tatka. Záporák "sucks", emancipovaná Fiona "rulezzz" a samé "Ho-Pi-Ti-Ha" ("I would like to thank to Randy March for useful inspiration") bez nejakej neprekonateľnej alebo aspoň zapametateľnej momentky v rámci slovných hrátok. Konštatovanie, ktoré neznie moc prívetivo, že? Faktom ale ostáva, že cez všetkú tu (silou mocou) zastieranú vyčerpanosť či reprízovosť je "Shrek Forever After" dôstojným zakončením jedného ambiciózneho projektu, ktorý si v minulosti oprávnene vyslúžil nemalé ovácie. Tento odchod by som prirovnal k ukončeniu kariéry hokejovej legendy Marka "Messa" Messiera. Hráč, ktorý sa kadejakými rekordmi zapísal do dejín NHL, ale po prekročení produktívneho veku u neho nastal rapídny pokles výkonnosti a na ľade ho držal iba akýsi fandovský zotrvačník (+prachy). V tomto období (až na pár svetlých chvíľ) hral naozaj biedne, vedel to on, vedeli to funkcionári, vedeli to fanúšikovia. Dlho si svoju prebytočnosť neuvedomoval, až v jeden deň rozum dostal a predsa len so cťou odišiel-ceľkovo obstál.(2.6.2011)

Tak úspěšné jako první Shrek nebo alespoň druhý to Jistě nebude. Oproti Shrek třetími je to dokonalý skok výš. Příběh byl zábavný a malinko nám ukázal takovou více temnější tvář. Docela slušné komické scény. Na večerní zabavení je tenhle Shrek moc dobrý.(1.12.2010)

Oproti trojce zde došlo ke znatelnému zlepšení a já u sledování snad už posledního příběhu zeleného zlobra neměl větší problém vydržet až do konce (u trojky jsem přímo trpěl). To ale nic nemění na tom, že se opět jedná o zbytečné pokračování. Více netřeba dodávat.(6.2.2011)

Kvalitativní posun oproti Shreku třetímu, nicméně stále je to na hony vzdálené kvalitě, nápadu a příběhu Shreka původního, prvního. Snad už tahle série opravdu skončila šťastně až do smrti... Protože hlavně scénáristé už opravdu netuší, co mají dělat, vykrádají jak sami sebe, tak spoustu ostatních a zůstává nám tedy pouze pár slušných gagů a dobře vybrané písničky k některým scénám. A emancipovaná Fiona. Tak tedy zvonec a konec a ani trochu mě to nemrzí. Bohužel.(14.9.2010)