Shrek: Zvonec a konec

Shrek Forever After

Shrek: Zvonec a koniec

Animovaný / Dobrodružný / Rodinný / Komedie

USA, 2010, 89 min

|| Scenár: Josh Klaisner, Darren Lemke / Based on characters by William Steig | Hudba: Harry Gregson-Williams | Produkcia: Gina Shay, Teresa Cheng, Andrew Adamson, Aron Warner, John H. Williams | Distribúcia: Paramount Pictures | Štúdio: DreamWorks Animation, Pacific Data Images | Rozpočet: 165 miliónov $ | Tržby: 752,600,867 $ || Ako sa aj na tržbách ukazuje, po dobrých rozprávkach je vždy veľký dopyt. Dnes má rodič sakra ťažkú úlohu nájsť vhodný kinový kus pre svoje ratoleste. AjkeĎ v trochu drsnejšom a temnejšom kabáte, Shrek 4 je zaujímavým uzavretím dnes už kultovej ságy. Bože chráň od Ďalšieho nečakaného návratu... :D(25.7.2012)

Teorie paralelních světů a alternativních vesmírů dorazila i do pohádkového světa, takže se v podstatě opisuje scénář prvního dílu, jen je jakoby celý v negativu. Pozitiva ale přetrvávají. A navíc mám pro zlobří svět a Shreka s Oslíkem prostě slabost...(22.2.2011)

Bylo nebylo. Nebylo... Zelená idea je v krizi. Koncept rodiny je v krizi. Není divu, že se zelenou famílií to jde z bláta do p..lenek. Krize mužské role ve společnosti, kde se muž z lovce mamutů promění v taťuldovskou postavičku, zasáhne i Shreka. A přesune jej do alternativní reality, ve které se první tři díly nestaly, protože se smrdutý zlobr nenarodil. Což je sen všech hollywoodských tvůrců, kteří cosi zbabrali a mají šanci něco vymazat a přepsat historii. Zatímco Shrek zůstane oním domestikovaným mazlíkem, v němž se jen váhavě ozývají někdejší dravčí pudy, jeho milá Fiona se stane profesionální odbojovou Amazonkou vedoucí podzemní hnutí proti machiavellistickému skřítkovi a i ostatní známé postavy ve vývoji svých charakterů prokazují, jak mesiášský vliv na ně Shrek měl. Celé se to odehrává ve stylu "jeden zlobr změní svět", humor je čerpán zejména z nekonečných odkazů a running jokes. A samozřejmě z druhých námluv lásky na první políbení. Reparát se zdařil, žák nepropadl.(14.6.2010)

Průměrná náplast na mizernou trojku. Vykrádačka klasického schématu "co kdybych žil trochu jinak" nabírá na síle až v poslední třetině, ale i tam se chytne jen spád a podtext, nikoliv vynalézavý humor z prvních dvou dílů. Ten chybí i tentokrát, což pár šustících hlášek a křečovitého poskakování zakrývá ještě hůř než unylý a zaostalý vizuál. Jděte na originál, dabing ubíjí i ty poslední pokusy o snahu dotáhnout zeleného veterána do důchodu se ctí. (50%)(11.6.2010)

Kvalitativní posun oproti Shreku třetímu, nicméně stále je to na hony vzdálené kvalitě, nápadu a příběhu Shreka původního, prvního. Snad už tahle série opravdu skončila šťastně až do smrti... Protože hlavně scénáristé už opravdu netuší, co mají dělat, vykrádají jak sami sebe, tak spoustu ostatních a zůstává nám tedy pouze pár slušných gagů a dobře vybrané písničky k některým scénám. A emancipovaná Fiona. Tak tedy zvonec a konec a ani trochu mě to nemrzí. Bohužel.(14.9.2010)

• - Pri scéne, kde Rampelník (Klingáč) vyzýva ľud, aby mu priviedol Shreka výmenou za najlepšiu dohodu, hrá v pozadí pieseň "Sail Away" od speváčky Enyi. (RigorMortis)

• - Rampelníka je možné spatřit také ve filmu Shrek třetí (2007), ale vypadá v něm odlišně a také je nadabován jiným dabérem. (Karlsberger)

• - V tomto filme sa po prvýkrát v sérii Shrek objavili aj iní zlobri, okrem Shreka, Fiony a ich detí. (Patrik Ilis)