Mapa zámořských objevů (TV film)

Drama / Psychologický

Československo, 1978, 97 min

Bohužel takových měkkých učitelů a učitelek je ve školství i dnes stále moc. Jejich děti se za ně stydí a často se s tím studem vyrovnávají po zbytek svého života. Hubač to ví, Hubač to proto i napsal. I mě učila učitelka, kdy jsme jí sami diktovali známky, jinak by letěla z okna a to se jí nechtělo, tak nám raději dávala známky jaké jsme si přáli.(4.7.2011)

Mapa zámořských objevů je ve své podstatě velmi podobná Lítosti, k níž stejně tak napsal scénář Jiří Hubač. I tady jde opět o skřípající komunikaci mezi otcem a synem. Otec, středoškolský kantor, který nechce být diktátorem, je jak mezi dvěma mlýnskými kameny, protože dík svému laskavému a tolerantnímu přístupu ke zvlčilým studentům nemá zbla respektu a neocení to ani jeho syn, naopak je mu za vysmívaného otce trapně a přitom by tak rád zapadl mezi třídní "elitu". Půvab všech postav je v tom, že jsou z masa a kostí a schopné vzbudit když ne souhlas tak pochopení. Scénář disponuje výroky, při nichž se derou slzy do očí, zvláště pak jsou-li pronášeny Vlastimilem Brodským, jehož člověčí herectví unáší i bere dech.(7.3.2007)

Obsazení fantastické, ale cosi mi tam chybelo.!(24.8.2014)

Mistrně zvládnutá inscenace od prvního do posledního tvůrce. Generační skok od obdivu k nenávisti, smysluplnost jedince, podrobení se nutnému, odvaha vše vzdát, ale i skvělá sonda do školství sedmdesátých let. Je zde vše. Možná toho filozofování tápajícího profesora dějepisu bylo až příliš, ovšem vše je vyváženo ukázkovým zpracováním s minimem prostředků a výtečnou hudbou. Rudlu, jako profesora matematiky a ředitele, bych u tabule asi neustál.(25.8.2014)

+ jedna hvězda za Bróďu. Jinak ano, mohlo to být trochu svižnější, ale televizní tvorba se obvykle odvíjí spíš v pomalejším tempu, takže mi to zásadně nevadilo. A ten silnej závěr se opravdu povedl - Grant. Velkej Grant. Pěkně.(12.2.2012)