Mapa zámořských objevů (TV film)

Drama / Psychologický

Československo, 1978, 97 min

Hubač a není co dodávat. Snad jen, že ten závěr, když promlouvá profesor Barchánek ke svým studentům, má koule Johna Holmese.(27.12.2014)

Mistrně zvládnutá inscenace od prvního do posledního tvůrce. Generační skok od obdivu k nenávisti, smysluplnost jedince, podrobení se nutnému, odvaha vše vzdát, ale i skvělá sonda do školství sedmdesátých let. Je zde vše. Možná toho filozofování tápajícího profesora dějepisu bylo až příliš, ovšem vše je vyváženo ukázkovým zpracováním s minimem prostředků a výtečnou hudbou. Rudlu, jako profesora matematiky a ředitele, bych u tabule asi neustál.(25.8.2014)

Ačkoliv mi Hubačovy scénáře přijdou často dosti vykonstruované s hodně moralizátorskými sklony, tato inscenace vychází z reality dost (což jako bývalý učitel, nota bene historie, snad mohu posoudit) s velmi dobře vybranými typy hlavních představitelů (Brodský jako učitel v důchodu, Hrušinský jako pragmatický ředitel, Sovák jako zdánlivě bodrý školník). Škoda, že scénář nezískal plně filmovou podobu, ale pouze v podobě televizní hry.(19.2.2012)

• - Filmový debut Jana Čenského a Bohumila Klepla. (baxz)