Zelená míle

The Green Mile

Zelená míľa

Drama / Mysteriózní / Krimi

USA, 1999, 188 min

:::::::::::::::::::::::: Ano. Byl to tento film, co mě poprvé rozbrečel před televizní obrazovkou, a já nevěděl, co s tím mám dělat. Bylo mi i trošku z toho trapně, je-likož mě viděli brečet rodiče a já rázem nevěděl, jak se mám před nimi zachovat, protože si o mě vždy mysleli, že jsem velký tvrďák. Z prvu si mysleli, že to myslím sarkasticky a že zesměšnuji tu krásnou a hlavně velmi smutnou, dojemnou scénu, když se "peče" John Coffey (čte se kofi, ale píše se jinak ,-D) na elektrickém křesle, ale bohužel tomu opravdu tak nebylo. Velký tvrďák "TheMaker", se před svými rodiči rozplakal jako miminko, a jak jsem psal už výše, najednou nevěděl co s tím ! :-00. Zvedl jsem zadek ze sedačky a dobelhal jsem se do svého pokoje. Tam jsem si lehl na svou postel a zavřel oči. Ješte jednou jsem si přemítl celý film, hlavně ty nejsilnější momenty. Pak jsem usnul. Druhý den jsem se probudil něco kolem 13. hodiny. Vstal jsem z postele a šel na WCéčko, spláchnul jsem (jako kažý den ,-D) a šel k zrcadlu. Pomalu, ale jistě jsem se podíval na svou unavenou tvář. Dlohu jsem se díval do svých očí, než jsem to celé pochopil. Ano. Ano. Ano. Tohle je ten film. Tohle je ten nejsilnější film na světě ! Prosím. Prosím. Chtěl bych alespoň na mallilinkatičkou chvíli projít se po Zelené míli ! ::::::::::::::::::::::::::::(8.5.2009)

Jeden z největších filmových zážitků, jaké jsme mohli na plátně kdy vidět. Tak působivě natočené dílo se vidí jen málokdy. Závěrečná scéna mě naprosto dostala, že jsem nemohl ani nabrat dech. Frank Darabont toho sice moc nenatočí ale když už se do něčeho pustí, tak to opravdu stojí za to.(30.11.2007)

Film se dost verne drzi knizky, ale ackoliv byla knizka skvela, tak film je jeste lepsi. Darabont se opet zameril na vezeni, i kdyz uz jen na to pro cekatele na popravu a opet natocil velmi silny a poutavy drama. K tomu tu je navic neco toho tajemna, skvelej Hanks, dokonale silenej Rockwell a citlivej Duncan. Navic ma film i zajimavej pribeh a dokaze zaujmout a nektery sceny jsou i krapet drsnejsi. Jedno z nejlepsich dramat.(6.5.2007)

Hodně emocionální film - ať už svým vlezlým patosem, zázraky, popravami nebo chováním pochcánka Percyho (ten klučina přímo sváděl k sadistickým myšlenkám na mučení jeho zamindrákované osůbky). Ovšem většinu mé pozornosti a náklonnosti si nezískaly hlavní postavy (Hanksovy problémy mě absolutně nezajímaly, John "Boží zázrak" Coffey téměř taky ne), nýbrž ty, které se za hlavní rozhodně považovat nedají - vtipálek "zkoušeč elektrického křesla" ("doufám, že mi odpustěj, už to nikdy neudělám, to je jistý", "je to pro mě šokující" hehe), dozorce Dean, na kterého se příjemně koukalo (no aby taky ne, když ho hrál Barry Pepper) a v malé roli také Gary Sinise (ten byl taky spíš jen na to koukání - jeho role byla na nic, škoda) - ale především jedna postava, kvůli které na Míli mrknu vždy ráda znovu - Divokej Bill, aneb neskutečné kreace ve skvostném podání Sama Rockwella. Ten chlap je magor... magor k sežrání. Díky, Same - nebýt tebe, ten patos by mě asi rozmačkal...(15.2.2007)

Jelikož jsem četl knihu, čekal jsem, že film, jak už to tak bývá, nebude knize sahat ani po kolena. Jak hodně jsem se však mýlil. Darabont vytvořil znovu filmovou perlu z vězěňského prostředí se skvělým Hanksem a Duncanem, který zahrál Johna Coffeyho přesně tak, jak jsem si ho představoval pří čtení knihy. I když jsem věděl, jak Coffey dopadne, film mě tak pohltil, že jsem na knihu úplně zapomněl.(26.8.2009)

• - V originálním znění zakřičí Paul (Tom Hanks) na Percyho (Doug Hutchison): "Get the hell off my block," když do vězení nastupuje John Coffey (Michael Clarke Duncan). Ve skutečnosti Paul zakřičel: "Get the fuck off my block," ale nakonec byla věta předabována. (IvcaSammet)

• - Spoiler: Když Paul (Tom Hanks) s Brutalem (David Morse) odváží Johna (Michael Clarke Duncan) vyléčit Melindu (Patricia Clarkson), John se podívá na hvězdy a říká: „Kasiopea! Dáma v houpacím křesle.“ V řecké mytologii je Kasiopea často zobrazována na židli nebo houpacím křesle. (IvcaSammet)

• - Kniha "Caring for Mental Patients", ve které má Percy Wetmore (Doug Hutchison) vložený pornografický komiks, ve skutečnosti neexistuje. Při bližším záběru je na hřbetu knihy vidět jméno autora Richard Bachman, což je pseudonym Stephena Kinga. (IvcaSammet)