Gadkie lebedi

Ugly Swans

Drama / Mysteriózní / Sci-Fi

Rusko, 2006, 105 min

• dvd-L

Film vznikl na motivy románu v románě tzv. Modrých desek z knihy A+B Strugackých 'Kulhavý osud'. Interpretován je vskutku dost volně, ale bohužel i tak nějak ploše.(16.2.2009)

Hned zkraje se přiznám, že knihu jsem nečetl a proto nemohu porovnávat. Proto se na film dívám jako na normální sci-fi a podle toho taky budu soudit. Rozhodně se jedná jen o sci-fi drama ne o žádný horor. Atmosféra byla vynikající, bohužel děj se místy příliš vlekl a v některých pasážích by si film zasloužil větší hloubku. I díky tomu se film stává místy chaotickým a proto nemůžu hodnotit plným počtem i když by si to námět jistě zasloužil. 77 %(7.7.2011)

Uf...Tohle je opravdu rozporuplný snímek. Ve vztahu ke knize jde o velmi volnou interpretaci, která nedosahuje hloubky a vypravěčské suverenity originálu. Znalost knihy ale pomáhá zorientovat se v poněkud chaotickém ději filmu. Jako nezávislé dílo to úplně nefunguje hlavně kvůli malému prostoru pro rozvinutí klíčových myšlenek. Atmosféru nicméně Lopushansky buduje vynikající a některé scény ve mě zanechaly silný dojem (vstup do zóny, čekání v krytu, závěrečná scéna...). Ale jo, s odřenýma ušima pět hvězdiček.(23.11.2009)

Škoda, že filmu chyběl dramaturg a pořádný scénárista. Námět je velice zajímavý a napínavý, v mnohém připomíná Guljakovského Dobu mlhy. Atmosféra je rovněž zajímavá. Jenže film naprosto selhává ve chvíli, kdy dojde na zápletku, dramatické vrcholy a na emoce. Vše je sfouknuto narychlo, povrchně, bez zaujetí, bez dostatečného vhledu. Sotva si divák dá dvě a dvě dohromady, oč asi jde, což jde docela rychle, zvláště po setkání s exmanželkou na letišti, očekává nějaký konflikt. Jenže ten se nekoná, vše vlastně plyne v poklidu, a když najednou dojde k závěrečné evakuaci, nevyplývá z logiky děje, ale je sem jako by násilně implantovaná a působí hodně rušivě. Nehledě na to, že vůbec není vysvětleno staré nádraží a vůbec všechny schopnosti dětí. Co se vlastně učily, jaká byla vlastně celková filozofie mokrýšů? Na vztah otce a dcery se oba k sobě chovali hodně chladně. Konec nekonec je pak posledním zklamáním jistě zajímavé skládačky motivů, jež však dohromady nefunguje a nedává větší smysl.(15.8.2013)

• merlinovic

Poslední dobou jsem viděl více poměrně dobrých snímku z Ruska a náhodou jsem se dostal i k tomuhle. Výborná poměrně depresivní atmosféra, nicméně děj je poměrně chaotický a zdlouhavý. Konec je dost zvláštní a moc sem ho nepochopil a zůstává několik otazníků...(14.5.2010)