Gadkie lebedi

(Rusko)

Ugly Swans

Drama / Mysteriózní / Sci-Fi

Rusko, 2006, 105 min

Taky mi přišlo, že si tvůrci často nevěděli rady, jak to vlastně pojmout. Dramatické momenty mi tady nechyběly, proto dávám plnou. Je to dedramatizované, pulzující, vizuálně naprosto působivé a přesvěčivé. Nic podobného jsem dosud neviděl, alespoň ne takto podané. An jedna strana nemá pravdu. Labuťáci a jimi ovládané děti jsou skvostně oškliví a ušlechtilí, ale naprosto deprivovaní. A lidstvo se chová jako obvykle - všechno vybombardovat. Kdybych chtěl zfilmovat nihilismus, dělal bych to podle této šablony.(1.9.2014)

• dvd-L

Film vznikl na motivy románu v románě tzv. Modrých desek z knihy A+B Strugackých 'Kulhavý osud'. Interpretován je vskutku dost volně, ale bohužel i tak nějak ploše.(16.2.2009)

Dvakrát zemřelí, žijící po smrti boha, hledáme svůj stín v toku iluzí spícího světa. Žijeme ve světě totálních podvrhů, ve světě čísel a přízraků, ve světě, kde všechna slova se vymazala a ztratila smysl. Epocha ignorantů. Epocha nesnesitelné nízkosti existence. Carství banalit, které opěvuje svou vlastní prázdnotu Duch definitivně opustil náš svět. čas se smršťuje. Už není čas. Není prostor. Agónie nebytí. Duch neplodnosti létá nad osiřelou Zemí, odsouzené prožít naprosté osamění. Strach naplňuje duši. Všechno se završilo. Odkryla se poslední tajemství. Vítr z propasti ožehuje náš obličej.(24.6.2014)

Hned zkraje se přiznám, že knihu jsem nečetl a proto nemohu porovnávat. Proto se na film dívám jako na normální sci-fi a podle toho taky budu soudit. Rozhodně se jedná jen o sci-fi drama ne o žádný horor. Atmosféra byla vynikající, bohužel děj se místy příliš vlekl a v některých pasážích by si film zasloužil větší hloubku. I díky tomu se film stává místy chaotickým a proto nemůžu hodnotit plným počtem i když by si to námět jistě zasloužil. 77 %(7.7.2011)

Výborně provedená volná adaptace novely Čas deště (česky v knize Kulhavý osud), která má mírně odlišný a depresivnější konec . Byť zjevně nízkorozpočtový, výběr exteriérů a interiérů je proveden velmi pečlivě a výborně vykresluje agónii postiženého města. Stejně tak se podařilo režisérovi zachytit atmosféru rozkládající se společnosti a generačních rozporů tak jak ji známe z knihy . Nicméně , drama je to spíše točené pro fandy Strugackých a jmenovitě knihy Kulhavý osud. Ti co neznají knižní předlohu se asi v ději ztratí , protože jak to v těchto případech bývá, film neobsáhne děj celé knihy, která je určitou dobovou výpovědí proti rozkládajícímu se komunistickému režimu SSSR.(18.12.2011)