Projekt dvou set dvouminutových televizních spotů. Každý díl upozorní na jeden přírodní fenomén České republiky, významný z hlediska celého kontinentu. Naše země je vnímána jako území s řadou biotopů, živočišných druhů a ekosystémů, jejichž zachování je celoevropským zájmem. V rámci soustavy chráněných evropsky významných území NATURA 2000 je u nás navrženo téměř 1.000 lokalit.

Pořad nemá za cíl vychovávat nebo poučovat; na vybraných případech chceme ilustrovat situace, kde vztah člověka a přírody už funguje blízko k harmonii a chceme motivovat ostatní.

Každý spot obsahuje informaci o daném přírodním druhu nebo lokalitě, jejich roli v kontextu české a evropské přírody. Chápeme českou přírodu jako neoddělitelnou součást evropského kontinentu. Princip lokální výjimečnosti a určité - oprávněné „pýchy“ na tuto výjimečnost - je ilustrován konkrétními případy ohleduplného přístupu lidí v dané lokalitě, ať už půjde o samosprávu, občanská sdružení nebo spontánní jedince, kteří z vlastního rozhodnutí přestali být lhostejní. Navazujeme na úspěšný cyklus České hlavy, který dva roky cíleně propagoval českou vědu a získal si přízeň diváků i respekt vědecké obce. Podobně jako můžeme být hrdí na naše vědce, můžeme být hrdí i na naší přírodu a lidi, kteří o ní pečují. V českých médiích jsou vidět zpravidla jen aktivisté a témata konfliktní. Podobně jako v případě českých vědců by nyní stejný autorský tým chtěl zviditelnit přírodní fenomény naší země a svižným, poutavým způsobem divákovi pravidelně ukazovat, že českou krajinu považují v Evropě z mnoha důvodů za unikátní. Náš přístup k ní je pro naše sousedy také známkou naší vyspělosti. (oficiální text distributora)

heyda

Nejsem žádný šílený ekolog, ale co mě dokáže nejvíc vytočit. Když se najde s prominutím debil, který vleze do lesa a vyhodí tam pneumatiku. Takové lidi považuju za stejné hajzly jako zloděje nebo násilníky. Tyhle spoty však nejsou o tom, co děláme my, ale spíš o tom, co jsme tu v naší republice dokázali ještě uchránit a udržet a za to patří všem zainteresovaným dík. Snad se jednoho dne dočkám, že si budeme naší krajiny vážit jako v Rakousku. Tam byste museli totiž ujet desítky kilometrů po silnici než byste narazili na odpadek pohozený u silnice nebo na poli. Přesto si myslím, že na tom nejsme ještě nejhůř a velice mě těší, že v třídění odpadu dokonce Rakušáky předčíme. Jen tak dál češi! :-))) ()

Jinny

Vláďa kořen je sympaťák a profesionál, se kterým by se na daných místech dalo vydržet rozhodně déle... možná že i pět minut! ()

Radko

Bodaj by inštitúcie, ktoré majú ochranu prírody v náplni práce na Slovensku venovali osvetovej a ochranárskej činnosti aspoň približne porovnateľnú úroveň, akej sa životnému prostrediu dostáva v Českej republike! ()

feeme

Pouštěla bych to lidem místo reklam! Když už se od tý televize nedokážou hnout, aspoň by se zamysleli nad něčím důležitým. Zvlášť je třeba ocenit, že je to podáváno překvapivě nenásilnou formou. "Také dnes zmizel ze Země jeden rostlinný a živočišný druh." Jednou mi moje děti neuvěří, že existoval i čáp černý, či že zelená okatá žabička rosnička není pouze výplodem mé fantazie, etc. Anebo že bychom se opravdu nechali motivovat (cituji) situacemi, kde vztah člověka a přírody už funguje blízko k harmonii? ()

• Televizní pořad vyšel na 4 DVD, Na prvním se objevili 01. Bekasina otavní, 02. Bledule jarní, 03. Blýskavka žlutá, 04. Borovice blatka, 05. Bozkovské dolomitové jeskyně, 06. Bradáček srdčitý, 07. Brambořík nachový, 08. Bratrská lípa, 09. Břek v Železné, 10. Břevnický potok, 11. Bříza trpasličí, 12. Bublinatka prostřední, 13. Buk u Mšeckých Žehrovic, 14. Bukač velký, 15. Císařská rokle, 16. Čáp černý, 17. Čejka chocholatá, 18. Čolek dravý, 19. Čolek hranatý, 20. Čolek karpatský, 21. Čolek velký, 22. Čtvrtě, 23. Datlík tříprstý, 24. Devaterka poléhavá, 25. Drobnokvět pobřežní, 26. Drsek menší, 27. Dřín obecný, 28. Dřípatka horská, 29. Dutohlávka horská, 30. Hadinec červený, 31. Havran polní, 32. Hlaváček jarní, 33. Hlízovec Loeselův, 34. Hnědásek chrastavcový, 35. Hnědásek osikový, 36. Hohol severní, 37. Holub doupňák, 38. Hořavka duhová, 39. Hořec hořepník, 40. Hořeček český, 41. Hořeček drsný Sturmův, 42. Hořeček žlutavý, 43. Hranická propast, 44. Hromnické jezírko, 45. Hrotnosemenka hnědá, 46. Hrouzek běloploutvý, 47. Hrouzek Kesslerův, 48. Hrušeň v polích, 49. Hřib moravský, 50. Husice liščí, 51. Hvězdnice alpská, 52. Hvězdovka vlasohlavá, 53. Hvozdík Lumnitzerův, 54. Hvozdík moravský, 55. Hvozdík písečný český, 56. Chocholouš obecný, 57. Chřástal kropenatý, 58. Jasoň červenooký, 59. Jelení jazyk, 60. Jeřáb popelavý, 61. Jeřáb sudetský, 62. Jeřábek lesní, 63. Jeseter malý, 64. Ještěrka zední, 65. Ještěrka zelená, 66. Ježdík dunajský, 67. Ježdík žlutý, 68. Jilm hraničář v Bukovci u Jablůnkova, 69. Jizerskohorské bučiny, 70. Kalous ušatý, 71. Kandík psí zub, 72. Kavka obecná. Na druhém 01. Kavyl olysalý, 02. Kavyl písečný, 03. Klikva bahenní, 04. Klínatka rohatá, 05. Klokočovská lípa, 06. Kněhyně, 07. Kobylka horská česká, 08. Kobylka révová, 09. Kobylka sága, 10. Kočka divoká, 11. Koník jeskynní, 12. Koniklec luční český, 13. Koniklec otevřený, 14. Koniklec velkokvětý, 15. Korálice trojklanná, 16. Koroptev polní, 17. Kořenové stalagmity, 18. Kos horský, 19. Kosatec nízký, 20. Kotvice plovoucí, 21. Králický Sněžník, 22. Kruhatka Matthiolova, 23. Křeček polní, 24. Křivatec český, 25. Kudlanka nábožná, 26. Kulíšek nejmenší, 27. Kuňka obecná, 28. Kuňka žlutobřichá, 29. Kuřička Smejkalova, 30. Kuřinka obroubená, 31. Lačník stepní, 32. Ladoňka karpatská, 33. Leknín bělostný, 34. Lichnice - Kaňkovy hory, 35. Lipnice jesenická, 36. Listonoh jarní, 37. Lišejník Sphaerophorus fragilis, 38. Lněnka bezlistenná, 39. Lopuštík skloněný, 40. Los evropský, 41. Losos obecný, 42. Luční, 43. Luňák červený, 44. Lýkovec vonný, 45. Lýkovec jedovatý, 46. Majka uralská, 47. Malohubka laločnatá, 48. Mapovník Rhizocarpon ridescens, 49. Maštale, 50. Matizna bahenní, 51. Meandry Smědé, 52. Mečík bahenní, 53. Mečík střecholistý, 54. Medvěd hnědý, 55. Medvědice lékařská, 56. Měkkyně bažinná, 57. Merlík slanomilný, 58. Mihule potoční, 59. Mihule ukrajinská, 60. Mionší, 61. Mladečská jeskyně, 62. Mleč v Horkách, 63. Modranka karpatská, 64. Modrásek bahenní, 65. Modrásek černoskvrnný, 66. Modrásek ligrusový, 67. Morčák velký, 68. Mravenec lužní, 69. Na ostrově, 70. Netopýr Brandtův, 71. Netopýr brvitý, 72. Netopýr černý. Na třetím DVD pak 01.Netopýr pestrý a hvízdavý, 02. Netopýr velký, 03. Nový rybník, 04. Odlezelské jezero, 05. Okáč horský, 06. Okáč jílkový, 07. Okáč skalní, 08. Okrotice mečolistá, 09. Okřešické louky, 10. Oměj tuhý moravský, 11. Orel mořský, 12. Ořešník kropenatý, 13. Ostružiník moruška, 14. Ostřice bažinná, 15. Osypané břehy, 16. Ouklejka pruhovaná, 17. Ovčín u Radnic, 18. Páchník hnědý, 19. Panská skála, 20. Pěknice plstnatá, 21. Perleťovec maceškový, 22. Perlorodka říční, 23. Pětiprstka hustokvětá, 24. Pětiprstka žežulník, 25. Petrovický modřín, 26. Piskoř pruhovaný, 27. Plavín štítnatý, 28. Plešné jezero, 29. Ploštičník evropský, 30. Pochybek severní, 31. Popelivka sibiřská, 32. Popovský jasan, 33. Poseidon, 34. Praménka rakouská, 35. Pravčická brána, 36. Prstnatec bezový, 37. Prstnatec májový rašelinný, 38. Prstnatec pleťový, 39. Puchýřka útlá, 40. Puštík bělavý, 41. Radotínské údolí, 42. Rak kamenáč, 43. Rak říční, 44. Rešovské vodopády, 45. Riegrova stezka, 46. Roháč obecný, 47. Rojovník bahenní, 48. Ropucha krátkonohá, 49. Rosnatka dlouholistá, 50. Rosnatka okrouhlolistá, 51. Rosnička zelená, 52. Rožďalovické rybníky, 53. Rožec kuřičkolistý, 54. Rudohlávek jehlancovitý, 55. Rybák obecný, 56. Rýhovec pralesní, 57. Rys ostrovid, 58. Řezan pilolistý, 59. Saranče vrzavá, 60. Sekavčík horský, 61. Sekavec písečný, 62. Severské husy, 63. Skalická Morávka, 64. Skokan ostronosý, 65. Skorec vodní, 66. Slanisko u Škrle, 67. Sleziník nepravý, 68. Sloupsko-šošůvské jeskyně, 69. Sokol stěhovavý, 70. Soos, 71. Soumarské rašeliniště, 72. Srpnatka. Na posledním čtvrtém DVD jsou 01. Stařinec oranžový, 02. Stepník rudý, 03. Stožec, 04. Stračka vyvýšená, 05. Strážník, 06. Strnad luční, 07. Střevíčník pantoflíček, 08. Střevle potoční, 09. Střevlík C. menetriezi, 10. Střevlík hrbolatý, 11. Střevlík lužní, 12. Střevlík uherský, 13. Stulík malý, 14. Suché skály, 15. Svídnická borovice, 16. Sýc rousný, 17. Sýček obecný, 18. Sysel obecný, 19. Šafrán karpatský, 20. Šalvěj etiopská, 21. Ščúrnica, 22. Šikoušek zelený, 23. Tařice skalní, 24. Teplické skály, 25. Tesařík alpský, 26. Tesařík obrovský, 27. Tetřev hlušec, 28. Tetřívek obecný, 29. Timoj trojlaločný, 30. Tořič včelonosný, 31. Trojmezná, 32. Třemdava bílá, 33. Tři křížky, 34. Údolí Kamenice, 35. Upolín evropský, 36. Užovka hladká, 37. Užovka podplamatá, 38. Užovka stromová, 39. Včelník rakouský, 40. Velevrub tupý, 41. Velký javor, 42. Velký vrch, 43. Vláskatec tajemný, 44. Vlk, 45. Volavka bílá, 46. Vranka obecná, 47. Vranka pruhoploutvá, 48. Vrápenec malý, 49. Vrbenské rybníky, 50. Vřesová, 51. Vstavač bahenní, 52. Vstavač bledý, 53. Vstavač mužský, 54. Vstavač nachový, 55. Vstavač osmahlý, 56. Vstavač trojzubý, 57. Všechovický tis, 58. Všivec statný, 59. Vydra říční, 60. Zahrady pod Hájem, 61. Zbrašovské aragonitové jeskyně, 62. Zedníček skalní, 63. Zmije obecná, 64. Zrzohlávka rudozobá, 65. Zvonek český, 66. Zvonek jesenický, 67. Žabníček vzplývavý, 68. Žábronožka sněžní, 69. Židoviník německý, 70. Žižkův dub, 71. Žluťásek borůvkový, 72. Žofínský prales. (VSrek)