Krabat: Čarodějův učeň

• Německo Krabat (více)

V roce 1646 byly německé země již dlouhou dobu zmítány strašlivými válkami, kterým se říká třicetiletá válka. Jejím výsledkem bylo zpustošení celé Evropy a statisíce lidí zemřely. Kdo zůstal před válkou a hladem ušetřen, musel bojovat s jiným nepřítelem – s morem. Bylo to období mezi Novým rokem a Třemi králi. Krabat, tehdy čtrnáctiletý sirotek, putoval jako koledník se svými dvěma přáteli ode vsi ke vsi. Tu noc měl zase sen, který se mu opakoval po několik nocí. Jedenáct krkavců sedělo na bidle a hledělo na něj a jedno místo bylo volné. Jakýsi hlas ho nabádal k tomu, aby šel do Schwarzkolmu do mlýna a nebude toho litovat. Je povolán k vyššímu poslání a už nebude trpět hlady. Krabat, navzdory přísaze, že zůstanou spolu, opustil své přátele a vyslyšel temné volání krkavců a šel do mlýna, kde se stal učedníkem mistra. Nežije v mlýně sám, kromě něj, je tam ještě jedenáct dalších chlapců. O velikonoční noci je mistr po dvojicích pošle na místa, kde zemřel člověk násilnou smrtí. Krabatův společník Tonda mu na čelo namaluje znamení tajného bratrstva a pak se stanou neviditelnými. Společně zajdou do blízké vesnice, kde se Krabat zalíbí jedna místní dívka když ji zachrání před pádem na zem. Tím, že se jí dotkl, se pro ni stane na chvíli viditelným. Ve vesnici žije i dívka jménem Woršula a zdá se, že jsou s Tondou do sebe zamilovaní. Tonda pak Krabata žádá, aby se do mlýna už nevracel protože jinak se stane něco, co ho navždy oddělí od obyčejných lidí. Bude muset slíbit mistrovi poslušnost navždycky. Krabat nesouhlasí, nemá žádný jiný domov. Tonda ho varuje, nikdy nesmí před mistrem prozradit jméno své dívky. Po složení slibu začal Krabat pracovat s ostatními i ve mlýnici, která mu až dosud byla zapovězená. Práce to byla těžká a on musel dokázat, že překoná všechny překážky a za žádnou cenu se nikdy nevzdá. Za to měl být odměněn tím, že byl přijat do okruhu mistrových žáků. Od teď i jemu začíná vyučování v černém umění. Musí se však zbavit křížku po matce, který ho prý oslabuje. Krabat spolu s křížkem pohřbil nejen vzpomínky na své dětství, ale i na celý svůj život před životem ve mlýně. Od teď mu mělo záležet jen na černé magii. Po celé léto se Krabat ze všech sil snažil přiblížit schopnostem ostatních mládenců. Myšlenka, že je nadřazen obyčejným lidem byla nesmírně svůdná a vycházel z ní neodolatená moc. Léto uběhlo jako nic a vedle hodin, naplněných prací, přineslo mládencům hodiny lehkosti na polích kolem mlýna. Konečně pro Krabata nastal den, na který tak dlouho čekal. Stal se tovaryšem mezi tovaryši. Dokázal se proměnit v krkavce. Krabat a Tonda se stali přáteli a Krabat se Tondovi svěřil, že by moc rád viděl tu dívku z vesnice. Moc mu chybí. Tonda mu znovu připomíná, že mistr se nikdy nesmí dozvědět její jméno. Mistr u večeře vypráví, že viděl v okolních vesnicích vojáky, kteří vesnice plundrovali. Následující den by měli dorazit do Schwarzkolmu. Mistr dovolí chlapcům, aby vesnici ochránili. Je to dobrá příležitost k tomu, aby Krabat ukázal co se naučil... (TV Prima)

Cervenak

Atmosférická pecka z Nemecka. Bál som sa, že hraná adaptácia Preusslerovho románu nebude legendárnej zemanovke siahať ani po členky... a hopla, tento film je minimálne taký dobrý. Vynikajúci scenár sa kĺbi s precíznou réžiou a bez výnimky výbornými hereckými výkonmi (Christian Redl skvele poľudštil čarodejníka, pričom mu ale nezobral na strašidelnosti). Tvorcovia dokonca obrátili vo svoj prospech aj nedostatok financií a tak namiesto trikových orgií ponúkajú prepracovanú vzťahovú drámu. A keď už na tie triky predsa len príde, sú perfektné a pôsobivé. Od absolútneho hodnotenia film delí len mierne prestrelená stopáž a vlažné finále, ktoré by predsa len potrebovalo byť bombastickejšie. Celkovo sa ale jedná o vynikajúcu dark fantasy, ktorá je kopancom do tváre hollywoodskej produkcie podobne ako Faunov labyrint. ()

Fr

11 havranů sedělo na bidle a upřeně ho pozorovalo. Jedno místo bylo volné..... Němci naladili temnou pohádkovou strunu! No, on to je spíš film než pohádka. Jednoduše řečeno, je to pro publikum, které dokáže pobrat bídu, hlad a mor, téma okultismu a význam smrti v tajném bratrstvu. Jeho temnota nabývá v Goetheho jazyce na intenzitě! Žádný kouzla a čáry máry pro efekt. Tohle není Harry Potter. Tady jsme ve světě, kde všechno má svou cenu. Tedy i svoboda. Ve světě, kde tou poslední prací není nic jinýho, než vykopat si vlastní hrob! Sympatické a známé herecké obsazení ve filmové pohádce, která drsností dává na frak i takovému počinu, jakým je Sedmero krkavců (nezaměňovat drsnost s kvalitou!!!). Věřím, že se příběhu o 14ti letém sirotkovi, jenž láskou bojoval proti černé magii, dočkáme na některý Štědrý večer. Já bych byl pro! Těhle kravin už mám dost! PŘÍBĚH **** HUMOR ne AKCE * NAPĚTÍ ** Víte že? Film byl natočen podle románu KRABAT od Otfrieda Preußlera a ne podle filmu od K.Zemana? Já jen pro jistotu…. ()

Shit

Docela slušný fantasy, hlavně teda co se týká audiovizuálního zpracování, který je jak na Němce, tak i celkově výborně udělaný a hlavně dostatečně temný, aby to podpořilo i atmosféru, na kterou tenhle film hodně sází, nicméně nevim, jestli to bylo tim, že mě furt někdo rozptyloval a nebo to prostě opravdu neni moc záživný, ale tak nějak mě to nechytlo a nebavilo ()

Morien

Mlýn už zase mele... Inu, je to takové naivní a antiklimaktické (což ale vlastně znamená, že je to víc věrné duchu předlohy než vymýšlení "akčních" blbostí), nicméně dojalo mne to. Navíc Daniel Brühl a Tom Wlaschiha v jedné místnosti a provozují čáry máry, panečku. Sice jsem trochu doufala v Rammsteinovic Der Meister k závěrečným titulkům, ale člověk nemůže mít všechno. ()

Dudek odpad!

Strašlivě slaboduché a přitom měli tvůrci v ruce spoustu es. Preußlerova předloha je sama o sobě velmi povedeným dílem, jehož adaptace nevyžaduje přílišné změny.Dle předpokladu jsou všechny změny příběhu spíše přítěží než posílením. Od začátku je cítit snaha přiblížit tuto hornolužickou legendu současnému publiku, zesílit reálné podklady a z určité části omezit zobrazení magie. Nic proti tomu, ale pak je třeba udělat více než jen seškrtat některé části příběhu, zjednodušit (už tak dost jednoduchou) dějovou linku a přizpůsobit charakter mistra. Tvůrčí tým si zaslouží pochvalu snad jen za scénu první velikonoční noci. Ne, že by byla něčím excelentním, ale zobrazením obřadu a použitím srbštiny (?) vzdávají hold prapůvodu Krabatovy legendy. Krabat v této podobě je pouze velmi slabým snímkem, který si není jist na koho má zapůsobit. Nemusela by to být taková tragédie, kdyby se bylo o co opřít. Ale vzhledem k absenci kvalitních hereckých výkonů nebo alespoň silného hudebního doprovodu není na co vzpomínat. ()

sportovec

Je zajímavé, jak dvoje filmové ztvárnění stejné literární předlohy, mám-li věřit dostupným informacím, může být odlišné. Ve zkratce lze říci, že to ilustruje odlišnost dvou pohádkových pojímání: svět pohádek Boženy Němcové není světem pohádek bratří Grimmů. I Erbenovo pojetí veršovaných pohádek KYTICE je značně odlišné. Původní pohádky, to, co sbírali první romantici ve snaze odhalit duši svého národa, byla poměrně drsná příběhová jádra; více než dětem sloužila dospělým. Německé ztvárnění KRABATA tuto poetiku nejen zachovává, ale i přesně časově zaznamenává a v mnohém dále rozvíjí: její děj se odehrává v závěru třicetileté války. Kruté podmínky Mistrova strachmlýnu mohou být vykládány jako zhuštěné symboly utrpení první velké - a v poměru k celkovému počtu obyvatelstva - pro nás a Německo vůbec nejpustošivější války dosavadních dějin obou zemí. Německým pojetím prosvítá slovanský lužickosrbský základ: jak Krabat, tak Tonda či Janko a Staško naznačují původní slovanské téma, do osobité podoby zpracované nedávno zesnulým Lužičanem Jurijem Brězanem. Expresívní německé horory dvacátých let minulého století jsou dalším zdrojem-inspirací tohoto filmového přetlumočení. Názory na kvalitu UČNĚ mohou být různé. Je však jisté, že se nejedná ani komerční, ani o nezvládnuté téma. Máme co do činění s dílem zralým, autorsky i herecky a režijně zvládnutým. A divácky ne neatraktivním. ()

berg.12

Filmový Krabat přesouvá děj z Lužice a Drážďan kamsi na alpskou samotu, z čarodějného mistra dělá podnapilého houmlesáka, ale hlavně zbavuje příběh podstatné části magie. Zcela mění význam starého mlýna i života v něm, souboje s mistrem se nedočkáte, Krabat si zakouzlí snad jen jednou. Navíc to je film plagiátorský až hrůza. Kdo nečetl knihu nebo nezná Zemanova "Čarodějova učně", může být o něco shovívavější. ()

Jezinka.Jezinka

Na tuto verzi Krabata jsem byla zvědavá. Hodně zvědavá. Dokonce natolik, že jsem si kvůli tomu (omylem) pořídila Čarodějova učně a po prvních deseti vteřinách utrpěla šok (a posléze to dokoukala, protože když už tak už). Co člověk vidět má, to nakonec vidí. Půvabná, v příjemné rovnováze romantická, napínavá a strašidelná verze příběhu o Krabatovi si mě nakonec dokázala najít. A našla si mě přesně v den, ke kterému naprosto dokonale sedla. ()

viperblade

Přiznám se, tenhle film jsem si stáhl omylem místo tohoto filmu. Když jsem to zjistil, tak jsem si řekl, že se alespoň mrknu na novou verzi, abych pak mohl srovnávat. A za sebe můžu říct, že tenhle film je opravdovou definicí průměru. Nechce se mi to moc rozvádět, takže jen v bodech: Klady: Herci byli slušní, film nevypadal jako home video, ale jako opravdový film, zajímavý příběh. Zápory: Nebyla tu žádná atmosféra, absence výraznějšího soundtracku (či hudebního podkresu), celkově nevyužitý potenciál, který tento příběh měl. Zhodnocení: I když se filmu pořád něco děje, stejně jsem se většinou nudil a pokukoval jsem po hodinkách. Ne kvůli stopáži, ale kvůli absenci nějaké výraznější, lepší scény (či alespoň trochu atmosférické scény). Po tomhle jsem ještě více zvědavý na originál z roku 1977. 50 %. ()

Rex Mundi

Nečakala som nič svetoborné, kvôli nemeckému pôvodu som bola skôr skeptická (je málo nemeckých filmov, ktoré sa mi páčia a pritom tam nehrá Schweiger ani Bleibtreu:-)... ale temná atmosféra ma rýchlo očarila. Páčila sa mi aj autentická špinavosť hercov, drsnosť príbehu, efekty boli slušné a vôbec ma film prekvapujúco pevne schytil, len čo som začala pozerať. Asi dám predsa len tie 4*, lebo celkový výsledok si to zaslúži. (Neskorší update - práve Krabat bol niekde na začiatku toho, že dnes ma k nemeckému (alebo inému) filmu prilákajú práve mená David Kross a Daniel Brühl :-) ()

MM_Ramone

Príbeh mladého tuláka Krabata, ktorý sa stal čarodejníckym učňom v strašidelnom vodnom mlyne už dávno veľmi dobre poznám. A to vďaka animovanej verzii, ktorú v roku 1977 natočil český režisér Karel Zeman. Hlboko na mňa týmto svojim dielom zapôsobil. Preto som nečakal, že by sa niekomu mohlo podariť ešte lepšie spracovať túto literárnu predlohu od spisovateľa Otfrieda Preußlera. Ale práve to sa stalo. Nemeckí filmári o tridsaťjeden rokov po pánovi Zemanovi, znova oživili Krabata. No a zvládli to bravúrne. Natočili perfektnú horrorovú fantasy s dobre napísaným scenárom, kvaltinými hercami, perfektnými filmovými trikmi a poeticky temnou atmosférou. **** ()

tahit

Abych řekl pravdu, tak mě tento film nezklamal a po zhlédnutí mě okamžitě napadlo, že znovu natočený magický příběh ČARODĚJŮV UČEŇ zcela v jiném pojetí než Zemanovo skvostné dílo je také zajímavý. Exteriérová dějiště přírodních krás tu vynikají téměř mytologickou malebností v kontrastu temných sil. Nicméně si myslím, že filozofické pozadí příběhu podobenství odvěkého boje dobra a zla se také slušně povedlo a že zde nezanikla hlavní myšlenka o síle lásky. Film není vyloženě bombastický, ale působí dobře a fantaskně, a také zvolená hudba příjemně dokresluje tajemnou atmosféru filmu. ()

gogo76

Veľmi podarený počin od nemeckých tvorcov. Táto fantasy rozprávka mi až taká fantasy nepripadala, skôr mi pripomenula zlaté časy československých rozprávok v 70. a 80. rokoch. Mnoho trikov tu nieje , ale to čo tam je nepôsobí rušivo a pekne zapadá do príbehu. Rozprávač v úvode vie v spojitosti s peknými exteriérmi a dobrou hudbou vtiahnuť do deje takmer okamžite. Herecky je film veľmi dobre obsadený, poteší hlavne D. Bruhl, ktorý je posledné roky naozaj často obsadzovaný a nielen v nemeckých filmoch. Je to už dlho čo som si naposledy užil pravú rozpravkovú atmosféru, naposledy asi Hviezdny prach. Nemci znova a znova potvrdzujú, že vedia. 80%. ()

Davies182

Totálně mě minulo herecké nasazení hlavního představitele, tomu klukovi jsem to nějak nevěřil; překvapením byl spíše Daniel Brühl. Jinak má ten film všechno, co se dá od fantasy německého filmu čekat, ale... má toho nějak málo. Kolikrát jsem se přistihl při přemýšlení, jak znamenitý by z toho šel udělat horor! ()

darkrobyk

S obavami jsem začal sledovat hranou verzi známého příběhu, který literárně přiblížil O.Preussler ( Malá Čarodějnice, Vodníček, Loupežník Hotzenplotz). Když nečekáte bombu, býváte příjemně překvapeni. Ani jsem si neuvědomil, jak film rychle utekl. Jistě, můžu srovnávat s knihou a také s K.Zemanem, ale naštěstí se každý k příběhu postavil po svém, a to je dobře. Působivá krajina, uvěřitelné triky, napínavý příběh. A že určité scény připomínají LOTRa? Jasně, ale mně to vůbec nevadí! Forma je jen polovina filmu a já jsem radši, když připomínají LOTRa, než filmy typu Dračí bouře.... ()

Ampi

Je to jiné než animovaný Čarodějův účeň, ale i tak práce byla odvedena více než dobřé. Herecké obsazení dobré, triky tak akorát ani moc ani málo. Býť kritika se asi bude týkat, málo zvýrazněné lužické destinace a rumunské velehory nejsou nížinámi Lužice. Ale nějak jsem to odpustil. ()

paascha

Body snižuje tomuto TV kousku především jeho starší, animovaný a o dost strašidelnější bratříček Mistra Zemana, který je vzorem anime horroru. Proti takové konkurenci se nedá bojovat , natož takhle. Jak píše Breg, zásadní momenty chybí nebo jsou zcela pokroucené, vytažené jsou podružnosti a vizuální voloviny, prostě toto není Čarodějův učeň, ale kostýmová momentka ze středověku o nějakých žebrácích, či co?:-) ()

Jhershaw

Původního Čarodějova učně jsem neviděl/nepamatuju si, takže srovnávat nemůžu. Co film IMHO sráží nejvíc, je look laciné fantasy s divnými triky. Na druhém místě je pak sama režie, protože film postrádá nějak víc intezivnějších scén, které by se zaryly pod kůži nebo napnuly k nedýchání. Během sledování jsem se sice nenudil, ale po skončení jsem film hned vypustil z hlavy. ()

Rover odpad!

Český divák se neubrání srovnání s klasikou od Zemana, která nad německou adaptací vítězí ve všech kategoriích. Krabat je neskutečně povrchní a nudný film - celá řada scén mi přišla jako předehra porna. Hudba: Annette Focks - Německu snad všichni schopní skladatelé odešli do USA. Hudba je velmi špatná, odpadový ekvivalent filmu. ()