poster

Krabat: Čarodějův učeň

 • Německo

  Krabat

 • Slovensko

  Krabat: Čarodejníkov učeň

Drama / Fantasy

Německo, 2008, 120 min

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • HoneyBunny
  ***

  Preusslerův Čarodějův učeň je kniha s nezapomenutelnou atmosférou, taková napůl pohádka, která vám chvílemi dá pěkně drsnou facku. Její německá filmová adaptace ale velkou část téhle atmosféry postrádá, stejně jako emoce (neleknete se, nepobrečíte si, dokonce ani Krabatovi nedržíte palce). Z tajemného mistra, ze kterého mají učedníci mít stíhy, se stal neškodný stejda (špatný casting), skoro všem "chlapcům" z mlýna táhne na třicet a víc (a Daniel Brühl jim hraje staršího tovaryše, hahaha) - a přitom třeba právě to, že hlavní hrdinové mají být v podstatě klučíci, dodává knize šťávu a strašidelnost. Přesto všechno Krabat stojí za vidění. Němci točí vizuálně pěkně vymydlené filmy, takže tu nechybí majestátní přelety nad (rumunskou) krajinou a efektní zpomalovačky při akčních soubojích (vtip). David Kross a Daniel Brühl film táhnou bez problémů, příběh zůstal beze změny, takže je dostatečně zajímavý. Takže pokud bych měla vybrat mezi Krabatem a třeba Madagaskarem, tak dítěti určitě pustím tohle dílko.(18.8.2009)

 • Joges
  *****

  Ať si tu odpad píše kdo chce, slyšte však, že Němci zvládli tento film dokonale !!! A že má film nějaké drobné nedostatky, to má snad každý. V rámci možností je tento film natočen opravdu slušně. Pravda, opět se setkáte se starou známou předlohou, atmosféra, výprava a hudba je však působivá. (Krabat mi v několika případech připomínal naši českou Kytici.)(10.4.2011)

 • Davies182
  ***

  Totálně mě minulo herecké nasazení hlavního představitele, tomu klukovi jsem to nějak nevěřil; překvapením byl spíše Daniel Brühl. Jinak má ten film všechno, co se dá od fantasy německého filmu čekat, ale... má toho nějak málo. Kolikrát jsem se přistihl při přemýšlení, jak znamenitý by z toho šel udělat horor!(7.8.2011)

 • Disk
  ****

  "Je třeba vykopat hrob." Srovnávat Krabata se Zemanovým Čarodějovým učněm není na místě, nejedná se o remake, ale o novou (hranou) adaptaci Preusslerova románu. A nutno říci, že němečtí tvůrci v případě tohoto filmu vyšli se ctí. Temná atmosféra rozhodně nechybí, kamera a záběry na přírodu jsou působivé. Mladý režisér Marco Kreuzpaintner si své jméno udělal už u Letní bouře a i tady nezklamal. Jeho režii bych akorát vytkl klipovitě sestříhanou bitku ve vesnici, která jakoby vypadla z úplně jiného filmu. Herci taktéž nejsou špatní. Vede hlavně Christian Redl v roli mistra (nesrovnávat s Jaroslavem Moučkou, ta role je pojata úplně jinak) a trio mladých učňů David Kross (Krabat), Daniel Brühl (Tonda) a Robert Stadlober (Lyško; mimochodem Stadlober hrál hlavní roli ve zmíněné Letní bouři). Je docela škoda, že mladých učňů není více, určitě bych tam rád viděl i Toma Schillinga a Maxe Riemelta. Netuším, proč Kreuzpaintner učňům zvýšil věk, ale tohle určitě nebyla dobrá změna. Přesto je nový Krabat výtečnou podívanou, ve které jsou dobře propracované vztahy učňů. Triky se sice šetří, ale když už na ně dojde, tak jsou velmi dobré. Kopanec současným českým "pohádkám".(9.3.2011)

 • MM_Ramone
  ****

  Príbeh mladého tuláka Krabata, ktorý sa stal čarodejníckym učňom v strašidelnom vodnom mlyne už dávno veľmi dobre poznám. A to vďaka animovanej verzii, ktorú v roku 1977 natočil český režisér Karel Zeman. Hlboko na mňa týmto svojim dielom zapôsobil. Preto som nečakal, že by sa niekomu mohlo podariť ešte lepšie spracovať túto literárnu predlohu od spisovateľa Otfrieda Preußlera. Ale práve to sa stalo. Nemeckí filmári o tridsaťjeden rokov po pánovi Zemanovi, znova oživili Krabata. No a zvládli to bravúrne. Natočili perfektnú horrorovú fantasy s dobre napísaným scenárom, kvaltinými hercami, perfektnými filmovými trikmi a poeticky temnou atmosférou. ****(3.2.2013)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace