Krabat: Čarodějův učeň

Krabat: Čarodejníkov učeň

Krabat and the Legend of the Satanic Mill

Drama / Fantasy

Německo, 2008, 120 min

"Je třeba vykopat hrob." Srovnávat Krabata se Zemanovým Čarodějovým učněm není na místě, nejedná se o remake, ale o novou (hranou) adaptaci Preusslerova románu. A nutno říci, že němečtí tvůrci v případě tohoto filmu vyšli se ctí. Temná atmosféra rozhodně nechybí, kamera a záběry na přírodu jsou působivé. Mladý režisér Marco Kreuzpaintner si své jméno udělal už u Letní bouře a i tady nezklamal. Jeho režii bych akorát vytkl klipovitě sestříhanou bitku ve vesnici, která jakoby vypadla z úplně jiného filmu. Herci taktéž nejsou špatní. Vede hlavně Christian Redl v roli mistra (nesrovnávat s Jaroslavem Moučkou, ta role je pojata úplně jinak) a trio mladých učňů David Kross (Krabat), Daniel Brühl (Tonda) a Robert Stadlober (Lyško; mimochodem Stadlober hrál hlavní roli ve zmíněné Letní bouři). Je docela škoda, že mladých učňů není více, určitě bych tam rád viděl i Toma Schillinga a Maxe Riemelta. Netuším, proč Kreuzpaintner učňům zvýšil věk, ale tohle určitě nebyla dobrá změna. Přesto je nový Krabat výtečnou podívanou, ve které jsou dobře propracované vztahy učňů. Triky se sice šetří, ale když už na ně dojde, tak jsou velmi dobré. Kopanec současným českým "pohádkám".(9.3.2011)

Príbeh mladého tuláka Krabata, ktorý sa stal čarodejníckym učňom v strašidelnom vodnom mlyne už dávno veľmi dobre poznám. A to vďaka animovanej verzii, ktorú v roku 1977 natočil český režisér Karel Zeman. Hlboko na mňa týmto svojim dielom zapôsobil. Preto som nečakal, že by sa niekomu mohlo podariť ešte lepšie spracovať túto literárnu predlohu od spisovateľa Otfrieda Preußlera. Ale práve to sa stalo. Nemeckí filmári o tridsaťjeden rokov po pánovi Zemanovi, znova oživili Krabata. No a zvládli to bravúrne. Natočili perfektnú horrorovú fantasy s dobre napísaným scenárom, kvaltinými hercami, perfektnými filmovými trikmi a poeticky temnou atmosférou. ****(3.2.2013)

• WANDRWALL

Není to špatný, ale čekal jsem něco jiného.(28.5.2011)

Kdo viděl jako dítě český animovaný film Čarodějův učeň, určitě si ho bude pamatovat až do konce života. Kdo viděl hraný německý remake (a je jisté že si jeho režisér vzal za předlohu spíše Zemanův film, než románovou předlohu - viz podoba Krabata a Mistra) - tomu se zřejmě vykouří z hlavy docela brzo... To je ten hlavní rozdíl... Není nad ty děsivě zmučeně smutné animované tváříčky původní verze a celá ta mrazivá atmosféra. --- Německý Krabat je přesto slušný film, hlavní klady a zápory už tady napsali ostatní uživatelé - já bych jen dodal, že se mi nelíbila hudba a několik kýčovitě holywoodských scén (oslava Krabatova iniciačního úspěchu, souboj "s holemi" apod.) - jinak mi nic moc nevadilo, snad až na to, že jsem se neubránil neustálému srovnávání s Učněm... 7/10(8.11.2009)

Totálně mě minulo herecké nasazení hlavního představitele, tomu klukovi jsem to nějak nevěřil; překvapením byl spíše Daniel Brühl. Jinak má ten film všechno, co se dá od fantasy německého filmu čekat, ale... má toho nějak málo. Kolikrát jsem se přistihl při přemýšlení, jak znamenitý by z toho šel udělat horor!(7.8.2011)

• - Snímka bola v roku 2009 nominovaná na Nemeckú filmovú cenu. (ash99)

• - Daniel Brühl (Tonda) raz povedal, že to bolo vôbec prvýkrát, keď súhlasil s účinkovaním vo filme bez toho, aby si prečítal scenár alebo vedel, kto bude režisérom. (misterz)

• - Film byl natočen na první model digitální kamery Arri D-20 ve 3K raw formátu. (Hawaj)