Krabat: Čarodějův učeň

Krabat: Čarodejníkov učeň

Krabat and the Legend of the Satanic Mill

Drama / Fantasy

Německo, 2008, 120 min

Film mě, bohužel, trochu zklamal. Čekal jsem mnohem víc magie a míň zvukových efektů typických pro současné akční filmy. Děj mohl být taky poněkud obsáhlejší - na to, jak je film dlouhý, mi přijde, že se tam zas tak moc nestalo. Tvůrci měli využít moderních technologií právě pro ty kouzla a magii a ne pro zvukové efekty, které mi tady prostě nesedly. Taky mi asi dvakrát přišlo, že střihač trochu zaspal.(4.10.2009)

Přiznám se, tenhle film jsem si stáhl omylem místo tohoto filmu. Když jsem to zjistil, tak jsem si řekl, že se alespoň mrknu na novou verzi, abych pak mohl srovnávat. A za sebe můžu říct, že tenhle film je opravdovou definicí průměru. Nechce se mi to moc rozvádět, takže jen v bodech: Klady: Herci byli slušní, film nevypadal jako home video, ale jako opravdový film, zajímavý příběh. Zápory: Nebyla tu žádná atmosféra, absence výraznějšího soundtracku (či hudebního podkresu), celkově nevyužitý potenciál, který tento příběh měl. Zhodnocení: I když se filmu pořád něco děje, stejně jsem se většinou nudil a pokukoval jsem po hodinkách. Ne kvůli stopáži, ale kvůli absenci nějaké výraznější, lepší scény (či alespoň trochu atmosférické scény). Po tomhle jsem ještě více zvědavý na originál z roku 1977. 50 %.(25.7.2011)

Koukám, že můj komentář tu bude první, tak se pokusím nezklamat. Nutno podotknout, že Kreuzpaintner, i když je pouze průměrný režisér, se s Čarodějovým učněm popral se ctí. Jeho adaptace je relativně věrná, i když je vidět zjevná inspirace vizuální stránkou posledních dílů potterovské ságy a vlastně trpí některými hollywoodskými neduhy, jako jsou samoúčelné triky. Nebojím se přiznat, že první řekněme půlhodinou jsem byla naprosto unešená - bohužel tak ale nevypadá celý film. Navíc z Mistrových učedníků věkem odpovídají jen Krabat (David Kross) a Tonda (Daniel Brühl). Jedině druhý jmenovaný z nich by měl být už vlastně mladý muž. A obsadit teenagery by byla lepší volba, přidat postavám na věku tu nemá žádný smysl. Zkrátka se nějak vytratilo to temné dětské kouzlo, které zachovala i Zemanova verze, on totiž tenhle film vůbec není pro děti. Přes všechny výtky Krabat rozhodně stojí za vidění, navíc pokud máte rádi předlohu (a pokud ne, nikdy není pozdě to napravit). P.S. Věčná škoda, že Boris Rösner už nežije, slyšet v dabingu jeho hlas v roli Mistra by byl ten pravý "filmový orgasmus".(14.3.2009)

Na tuto verzi Krabata jsem byla zvědavá. Hodně zvědavá. Dokonce natolik, že jsem si kvůli tomu (omylem) pořídila Čarodějova učně a po prvních deseti vteřinách utrpěla šok (a posléze to dokoukala, protože když už tak už). Co člověk vidět má, to nakonec vidí. Půvabná, v příjemné rovnováze romantická, napínavá a strašidelná verze příběhu o Krabatovi si mě nakonec dokázala najít. A našla si mě přesně v den, ke kterému naprosto dokonale sedla.(28.10.2015)

• berg.12

Filmový Krabat přesouvá děj z Lužice a Drážďan kamsi na alpskou samotu, z čarodějného mistra dělá podnapilého houmlesáka, ale hlavně zbavuje příběh podstatné části magie. Zcela mění význam starého mlýna i života v něm, souboje s mistrem se nedočkáte, Krabat si zakouzlí snad jen jednou. Navíc to je film plagiátorský až hrůza. Kdo nečetl knihu nebo nezná Zemanova "Čarodějova učně", může být o něco shovívavější.(29.3.2009)

• - Daniel Brühl (Tonda) raz povedal, že to bolo vôbec prvýkrát, keď súhlasil s účinkovaním vo filme bez toho, aby si prečítal scenár alebo vedel, kto bude režisérom. (misterz)

• - Film byl natočen na první model digitální kamery Arri D-20 ve 3K raw formátu. (Hawaj)

• - Tvůrci představili film na 16. ročníku FilmFestivalu Cottbus (Chotěbuz) -Festivalu východoevropského filmu v rámci retrospektivy filmů spojených s Lužickými Srby už v listopadu 2006. Ukázka filmu trvala 7 minut. (Ampi)