Krabat: Čarodějův učeň

Krabat

Krabat: Čarodejníkov učeň

Drama / Fantasy

Německo, 2008, 120 min

Je zajímavé, jak dvoje filmové ztvárnění stejné literární předlohy, mám-li věřit dostupným informacím, může být odlišné. Ve zkratce lze říci, že to ilustruje odlišnost dvou pohádkových pojímání: svět pohádek Boženy Němcové není světem pohádek bratří Grimmů. I Erbenovo pojetí veršovaných pohádek KYTICE je značně odlišné. Původní pohádky, to, co sbírali první romantici ve snaze odhalit duši svého národa, byla poměrně drsná příběhová jádra; více než dětem sloužila dospělým. Německé ztvárnění KRABATA tuto poetiku nejen zachovává, ale i přesně časově zaznamenává a v mnohém dále rozvíjí: její děj se odehrává v závěru třicetileté války. Kruté podmínky Mistrova strachmlýnu mohou být vykládány jako zhuštěné symboly utrpení první velké - a v poměru k celkovému počtu obyvatelstva - pro nás a Německo vůbec nejpustošivější války dosavadních dějin obou zemí. Německým pojetím prosvítá slovanský lužickosrbský základ: jak Krabat, tak Tonda či Janko a Staško naznačují původní slovanské téma, do osobité podoby zpracované nedávno zesnulým Lužičanem Jurijem Brězanem. Expresívní německé horory dvacátých let minulého století jsou dalším zdrojem-inspirací tohoto filmového přetlumočení. Názory na kvalitu UČNĚ mohou být různé. Je však jisté, že se nejedná ani komerční, ani o nezvládnuté téma. Máme co do činění s dílem zralým, autorsky i herecky a režijně zvládnutým. A divácky ne neatraktivním.(27.10.2011)

"Je třeba vykopat hrob." Srovnávat Krabata se Zemanovým Čarodějovým učněm není na místě, nejedná se o remake, ale o novou (hranou) adaptaci Preusslerova románu. A nutno říci, že němečtí tvůrci v případě tohoto filmu vyšli se ctí. Temná atmosféra rozhodně nechybí, kamera a záběry na přírodu jsou působivé. Mladý režisér Marco Kreuzpaintner si své jméno udělal už u Letní bouře a i tady nezklamal. Jeho režii bych akorát vytkl klipovitě sestříhanou bitku ve vesnici, která jakoby vypadla z úplně jiného filmu. Herci taktéž nejsou špatní. Vede hlavně Christian Redl v roli mistra (nesrovnávat s Jaroslavem Moučkou, ta role je pojata úplně jinak) a trio mladých učňů David Kross (Krabat), Daniel Brühl (Tonda) a Robert Stadlober (Lyško; mimochodem Stadlober hrál hlavní roli ve zmíněné Letní bouři). Je docela škoda, že mladých učňů není více, určitě bych tam rád viděl i Toma Schillinga a Maxe Riemelta. Netuším, proč Kreuzpaintner učňům zvýšil věk, ale tohle určitě nebyla dobrá změna. Přesto je nový Krabat výtečnou podívanou, ve které jsou dobře propracované vztahy učňů. Triky se sice šetří, ale když už na ně dojde, tak jsou velmi dobré. Kopanec současným českým "pohádkám".(9.3.2011)

• Rattus Rattus

Nepovedený remake filmu Karla Zemana, špatný výběr herců i výprava (velmi televizní), kromě prvních 10 minut naprostá nuda navíc, scénaristicky naproto nezvádnuté. Originál je originál, zhlédnutí tohoto filmu je jen ztráta času, jednoznačně proto doporučuji: http://www.csfd.cz/film/10102-carodejuv-ucen/(14.6.2010)

11 havranů sedělo na bidle a upřeně ho pozorovalo. Jedno místo bylo volné..... Němci naladili temnou pohádkovou strunu! No, on to je spíš film než pohádka. Jednoduše řečeno, je to pro publikum, které dokáže pobrat bídu, hlad a mor, téma okultismu a význam smrti v tajném bratrstvu. Jeho temnota nabývá v Goetheho jazyce na intenzitě! Žádný kouzla a čáry máry pro efekt. Tohle není Harry Potter. Tady jsme ve světě, kde všechno má svou cenu. Tedy i svoboda. Ve světě, kde tou poslední prací není nic jinýho, než vykopat si vlastní hrob! Sympatické a známé herecké obsazení ve filmové pohádce, která drsností dává na frak i takovému počinu, jakým je Sedmero krkavců (nezaměňovat drsnost s kvalitou!!!). Věřím, že se příběhu o 14ti letém sirotkovi, jenž láskou bojoval proti černé magii, dočkáme na některý Štědrý večer. Já bych byl pro! Těhle kravin už mám dost! PŘÍBĚH **** HUMOR ne AKCE * NAPĚTÍ ** Víte že? Film byl natočen podle románu KRABAT od Otfrieda Preußlera a ne podle filmu od K.Zemana? Já jen pro jistotu….(25.1.2010)

Pri sledovaní snímku som nemohol nemyslieť na Zemanovu animovanú klasiku. Tento film proste zrovnávaniu neujde. Česká pecka z toho vyšla víťazne na všetkých frontách. Tento nemecký snímok neponúka nič veľmi zaujímavé, je pomalý a ťažkopádny a niektoré sekvencie ťahajú film ešte k nižšiemu hodnoteniu. Málo strašidelnosti a tajuplnosti, resp. ich bledá formálna stránka robia z filmu len ďalšiu európsku fantasy tuctovku.(22.5.2011)