Krabat: Čarodějův učeň

Krabat

Krabat: Čarodejníkov učeň

Drama / Fantasy

Německo, 2008, 120 min

Príbeh mladého tuláka Krabata, ktorý sa stal čarodejníckym učňom v strašidelnom vodnom mlyne už dávno veľmi dobre poznám. A to vďaka animovanej verzii, ktorú v roku 1977 natočil český režisér Karel Zeman. Hlboko na mňa týmto svojim dielom zapôsobil. Preto som nečakal, že by sa niekomu mohlo podariť ešte lepšie spracovať túto literárnu predlohu od spisovateľa Otfrieda Preußlera. Ale práve to sa stalo. Nemeckí filmári o tridsaťjeden rokov po pánovi Zemanovi, znova oživili Krabata. No a zvládli to bravúrne. Natočili perfektnú horrorovú fantasy s dobre napísaným scenárom, kvaltinými hercami, perfektnými filmovými trikmi a poeticky temnou atmosférou. ****(3.2.2013)

• Terva

Logo 20 TH Century Fox se změní do znamení jedenáctera krkavců. CITÁT - Poslechni hlas velkého mistra......... Dohoda je dokonána a mlýn už zase mele. Krabat ? Inu uvidíme. Ale znáte to, když je v tom láska, není to tak jednoduchý. CITÁT - Vrátíš-li se do mlýna.......... A jak tak léto plynulo, tak jsem se trochu nudil a hudba mě uspávala a neustálá práce hlavních aktérů unavovala a v padesáté minutě po událostech v Černém Chlumu mě rozbolely oči. CITÁT - Náš mlýn zase mele a jméno mrtvého bude zapomenuto......... Když se k lásce přidá přátelství začne i černá magie pokulhávat. CITÁT - L.P. 1646......... Natočeno podle románu "Krabat", který napsal Otfried Preubler.(24.3.2012)

Na německý film až nečekaně koukatelný film, taková temnější pohádka, u které bych ale uvítal trochu propracovanější a hlubší příběh (kdo byl čaroděj, trochu víc propojení mlýna a blízké vesnice...), takhle mi to přišlo dějově trochu povrchní. Rozhodně způsob vyprávění a vyobrazení, kterému se český film ani zdaleka neblíží.(19.6.2011)

Koukám, že můj komentář tu bude první, tak se pokusím nezklamat. Nutno podotknout, že Kreuzpaintner, i když je pouze průměrný režisér, se s Čarodějovým učněm popral se ctí. Jeho adaptace je relativně věrná, i když je vidět zjevná inspirace vizuální stránkou posledních dílů potterovské ságy a vlastně trpí některými hollywoodskými neduhy, jako jsou samoúčelné triky. Nebojím se přiznat, že první řekněme půlhodinou jsem byla naprosto unešená - bohužel tak ale nevypadá celý film. Navíc z Mistrových učedníků věkem odpovídají jen Krabat (David Kross) a Tonda (Daniel Brühl). Jedině druhý jmenovaný z nich by měl být už vlastně mladý muž. A obsadit teenagery by byla lepší volba, přidat postavám na věku tu nemá žádný smysl. Zkrátka se nějak vytratilo to temné dětské kouzlo, které zachovala i Zemanova verze, on totiž tenhle film vůbec není pro děti. Přes všechny výtky Krabat rozhodně stojí za vidění, navíc pokud máte rádi předlohu (a pokud ne, nikdy není pozdě to napravit). P.S. Věčná škoda, že Boris Rösner už nežije, slyšet v dabingu jeho hlas v roli Mistra by byl ten pravý "filmový orgasmus".(14.3.2009)

Rozpočet €10miliónovTržby Celosvetovo $12,883,880(15.6.2010)