Krabat: Čarodějův učeň

Krabat

Krabat: Čarodejníkov učeň

Drama / Fantasy

Německo, 2008, 120 min

Nečakala som nič svetoborné, kvôli nemeckému pôvodu som bola skôr skeptická (je málo nemeckých filmov, ktoré sa mi páčia a pritom tam nehrá Schweiger ani Bleibtreu:-)... ale temná atmosféra ma rýchlo očarila. Páčila sa mi aj autentická špinavosť hercov, drsnosť príbehu, efekty boli slušné a vôbec ma film prekvapujúco pevne schytil, len čo som začala pozerať. Asi dám predsa len tie 4*, lebo celkový výsledok si to zaslúži. (Neskorší update - práve Krabat bol niekde na začiatku toho, že dnes ma k nemeckému (alebo inému) filmu prilákajú práve mená David Kross a Daniel Brühl :-)(23.5.2012)

• Dudek

Strašlivě slaboduché a přitom měli tvůrci v ruce spoustu es. Preußlerova předloha je sama o sobě velmi povedeným dílem, jehož adaptace nevyžaduje přílišné změny.Dle předpokladu jsou všechny změny příběhu spíše přítěží než posílením. Od začátku je cítit snaha přiblížit tuto hornolužickou legendu současnému publiku, zesílit reálné podklady a z určité části omezit zobrazení magie. Nic proti tomu, ale pak je třeba udělat více než jen seškrtat některé části příběhu, zjednodušit (už tak dost jednoduchou) dějovou linku a přizpůsobit charakter mistra. Tvůrčí tým si zaslouží pochvalu snad jen za scénu první velikonoční noci. Ne, že by byla něčím excelentním, ale zobrazením obřadu a použitím srbštiny (?) vzdávají hold prapůvodu Krabatovy legendy. Krabat v této podobě je pouze velmi slabým snímkem, který si není jist na koho má zapůsobit. Nemusela by to být taková tragédie, kdyby se bylo o co opřít. Ale vzhledem k absenci kvalitních hereckých výkonů nebo alespoň silného hudebního doprovodu není na co vzpomínat.(27.3.2011)

Ať už je Mistrův mlýn animovaný nebo reálně natočený, sloužit bych v něm nechtěla, ani kdyby mi Mistr nabízel slušné učňovské kapesné a navrch plné zdravotní pojištění. _____ Bezvýchodnost a narůstající hrůza jsou hlavními zbraněmi německého ztvárnění lužickosrbské legendy. Na rozdíl od Zemana, staví tohle vyprávění méně na magii, zato více na vztazích mezi jednotlivými učedníky strašlivého Mistra. Dostal se do myslí zotročených chlapců a převzal nad nimi vládu, takže tam, kde by mělo být přátelství a podpora, převládá podezírání a nesoulad. Je jedno, jestli k tomu Mistr použil kouzla nebo manipulaci, výsledek je stejný. Každý se cítí oblopený nepřáteli a příliš slabý, než aby se sám postavil Zlu. Až příjde Krabat, který si uchová víru i naději a dívka, jejíž překrásný hlas dokáže zlomit moc černé magie. Ale to už přece znáte. ____ Nemá cenu německé verzi vyčítat, že není jako od Zemana. Má své vlastní výrazové prostředky, především vykreslení hrůzostrašné atmosféry (v zimě), ale, kupodivu, i veselých letních dní plných úlevy. Drastické momenty jsou zobrazeny realisticky, psychologie postav funguje, hrůza je všeobjímající. V téhle verzi mi jasněji došlo, proč je příběh zasazený do třicetileté války - to přece byla doba, kdy byli skoro všichni Krabaty zavřenými v děsivém mlýně, vykonávající nesmyslné rozkazy, se zoufalými myšlenkami, protože nad každým visela smrt a naděje byla tak vzdálená, jako dívčí hlas nesoucí z vesnice, kam se nesmí na Mistrův zákaz vstoupit. /16. 6. 14./(16.6.2014)

• WANDRWALL

Není to špatný, ale čekal jsem něco jiného.(28.5.2011)

Ne každý čarodějův učeň se jmenuje Harry a ne každý jeho mistr se jmenuje Brumbál. Stačí Mistr. Některé sovy nejsou tím, čím se zdají být. A to z prostého důvodu, že jsou to havrani. Ano, přiznávám, chystal jsem se tohoto učně poslat do Azkabanu s odkazem na Zemanův geniální animák, ale to by bylo vůči německým soudruhům nefér. Krásně ušmudlaná pohádka jako stvořená pro libovolný vánoční večer.(16.1.2012)