Krabat: Čarodějův učeň

Krabat: Čarodejníkov učeň

Krabat and the Legend of the Satanic Mill

Drama / Fantasy

Německo, 2008, 120 min

Původního Čarodějova učně jsem neviděl/nepamatuju si, takže srovnávat nemůžu. Co film IMHO sráží nejvíc, je look laciné fantasy s divnými triky. Na druhém místě je pak sama režie, protože film postrádá nějak víc intezivnějších scén, které by se zaryly pod kůži nebo napnuly k nedýchání. Během sledování jsem se sice nenudil, ale po skončení jsem film hned vypustil z hlavy.(4.10.2009)

• Brygmi

Čekala jsem, že to bude velká vykrádačka Harryho Pottera, ale Krabat překvapil a místo toho vykradl Pána prstenů. Au. Škoda Čarodějova učně.(12.10.2009)

Je to jiné než animovaný Čarodějův účeň, ale i tak práce byla odvedena více než dobřé. Herecké obsazení dobré, triky tak akorát ani moc ani málo. Býť kritika se asi bude týkat, málo zvýrazněné lužické destinace a rumunské velehory nejsou nížinámi Lužice. Ale nějak jsem to odpustil.(28.2.2010)

Totálně mě minulo herecké nasazení hlavního představitele, tomu klukovi jsem to nějak nevěřil; překvapením byl spíše Daniel Brühl. Jinak má ten film všechno, co se dá od fantasy německého filmu čekat, ale... má toho nějak málo. Kolikrát jsem se přistihl při přemýšlení, jak znamenitý by z toho šel udělat horor!(7.8.2011)

Když se řekne Čarodějův učeň jistě se každému jako první vybaví děsivá animovaná „pohádka“ od Karla Zemana, která rozhodně není příliš vhodná pro malé děti. Ten jí natočil podle stejnojmenného románu Krabat z roku 1971 a po dlouhých letech se nyní němci odvážili i o filmovou podobu tohoto díla. Do hlavních rolí obsadili známé německé herce a jejich snaha přinesla i jisté kýžené ovoce. Našlo se však i dost takových, kterým se jejich dílo příliš nelíbilo. Lépe řečeno změny s nimiž scénárista a režisér v jedné osobě Kreuzpaintner přišel. Chtěl co nejlépe divákům ukázat jak se dá zlo porazit čistou láskou a vírou v sebe samého. Že přátelství je mnohem důležitější než nenávist, ale zapomněl na jednu velmi podstatnou věc. Pokud totiž příběhu vezmete či omezíte jeho největší zbraně a nahradíte novými, tak i ty musí být stejně kvalitní. Jinak je totiž s vámi amen a kritici vás roztrhají na kusy. Bohužel toto ztvárnění ve mně rozhodně nezanechalo takové pocity, jaké jsem měl u Zemanova snímku a to i díky slabší atmosféře, citelnému ochabení napětí a místy dost vlažným pasážím. Je docela škoda, že zde nebyl využitý všechen potenciál, který měli tvůrci k dispozici. Dobří herci vám totiž nikdy zcela nenahradí ztracenou jiskru a šmrnc.(6.7.2011)

• - Tvůrci představili film na 16. ročníku FilmFestivalu Cottbus (Chotěbuz) -Festivalu východoevropského filmu v rámci retrospektivy filmů spojených s Lužickými Srby už v listopadu 2006. Ukázka filmu trvala 7 minut. (Ampi)

• - Film byl natočen na první model digitální kamery Arri D-20 ve 3K raw formátu. (Hawaj)

• - Snímka bola v roku 2009 nominovaná na Nemeckú filmovú cenu. (ash99)