Krabat: Čarodějův učeň

Krabat: Čarodejníkov učeň

Krabat and the Legend of the Satanic Mill

Drama / Fantasy

Německo, 2008, 120 min

Abych řekl pravdu, tak mě tento film nezklamal a po zhlédnutí mě okamžitě napadlo, že znovu natočený magický příběh ČARODĚJŮV UČEŇ zcela v jiném pojetí než Zemanovo skvostné dílo je také zajímavý. Exteriérová dějiště přírodních krás tu vynikají téměř mytologickou malebností v kontrastu temných sil. Nicméně si myslím, že filozofické pozadí příběhu podobenství odvěkého boje dobra a zla se také slušně povedlo a že zde nezanikla hlavní myšlenka o síle lásky. Film není vyloženě bombastický, ale působí dobře a fantaskně, a také zvolená hudba příjemně dokresluje tajemnou atmosféru filmu.(19.7.2009)

Přiznám se, tenhle film jsem si stáhl omylem místo tohoto filmu. Když jsem to zjistil, tak jsem si řekl, že se alespoň mrknu na novou verzi, abych pak mohl srovnávat. A za sebe můžu říct, že tenhle film je opravdovou definicí průměru. Nechce se mi to moc rozvádět, takže jen v bodech: Klady: Herci byli slušní, film nevypadal jako home video, ale jako opravdový film, zajímavý příběh. Zápory: Nebyla tu žádná atmosféra, absence výraznějšího soundtracku (či hudebního podkresu), celkově nevyužitý potenciál, který tento příběh měl. Zhodnocení: I když se filmu pořád něco děje, stejně jsem se většinou nudil a pokukoval jsem po hodinkách. Ne kvůli stopáži, ale kvůli absenci nějaké výraznější, lepší scény (či alespoň trochu atmosférické scény). Po tomhle jsem ještě více zvědavý na originál z roku 1977. 50 %.(25.7.2011)

Na německý film až nečekaně koukatelný film, taková temnější pohádka, u které bych ale uvítal trochu propracovanější a hlubší příběh (kdo byl čaroděj, trochu víc propojení mlýna a blízké vesnice...), takhle mi to přišlo dějově trochu povrchní. Rozhodně způsob vyprávění a vyobrazení, kterému se český film ani zdaleka neblíží.(19.6.2011)

Kdo viděl jako dítě český animovaný film Čarodějův učeň, určitě si ho bude pamatovat až do konce života. Kdo viděl hraný německý remake (a je jisté že si jeho režisér vzal za předlohu spíše Zemanův film, než románovou předlohu - viz podoba Krabata a Mistra) - tomu se zřejmě vykouří z hlavy docela brzo... To je ten hlavní rozdíl... Není nad ty děsivě zmučeně smutné animované tváříčky původní verze a celá ta mrazivá atmosféra. --- Německý Krabat je přesto slušný film, hlavní klady a zápory už tady napsali ostatní uživatelé - já bych jen dodal, že se mi nelíbila hudba a několik kýčovitě holywoodských scén (oslava Krabatova iniciačního úspěchu, souboj "s holemi" apod.) - jinak mi nic moc nevadilo, snad až na to, že jsem se neubránil neustálému srovnávání s Učněm... 7/10(8.11.2009)

• MA.KI

Filmová adaptace tradiční lužickosrbské pověsti, známé díky legendární knize pro děti Krabat od Otfrieda Preußlera z roku 1969. Pověsti o černé magii, dobru a zlu, lásce a smrti. Pověsti o čtrnáctiletém sirotkovi Krabatovi, kterak se dostane do Černého mlýna k Mistrovi do učení. Brzy zjišťuje, že mlýn ani Mistr nejsou jen tak ledasjací… Tolik základní info, teď trochu kritiky. ~ 1. Ač snímek německé provenience, režisér jej natočil v tuctovém stylu amerických fantasy příběhů. 2. Ač pověst původně z lužických nížin, režisér jej natočil (mimo jiné) v rumunských Karpatech. 3. Ač příběh atmosférický, temný, režisér jej natočil takřka bez atmosféry a napětí. ~ Shrnuto, podtrženo: Pro cílovou skupinu tak 12 – 15 let by tato, řekl bych, neškodná light verze byla dostačující. Doporučuji Zemanovo animované ztvárnění Krabata.(14.6.2013)