Krabat: Čarodějův učeň

Krabat: Čarodejníkov učeň

Krabat and the Legend of the Satanic Mill

Drama / Fantasy

Německo, 2008, 120 min

11 havranů sedělo na bidle a upřeně ho pozorovalo. Jedno místo bylo volné..... Němci naladili temnou pohádkovou strunu! No, on to je spíš film než pohádka. Jednoduše řečeno, je to pro publikum, které dokáže pobrat bídu, hlad a mor, téma okultismu a význam smrti v tajném bratrstvu. Jeho temnota nabývá v Goetheho jazyce na intenzitě! Žádný kouzla a čáry máry pro efekt. Tohle není Harry Potter. Tady jsme ve světě, kde všechno má svou cenu. Tedy i svoboda. Ve světě, kde tou poslední prací není nic jinýho, než vykopat si vlastní hrob! Sympatické a známé herecké obsazení ve filmové pohádce, která drsností dává na frak i takovému počinu, jakým je Sedmero krkavců (nezaměňovat drsnost s kvalitou!!!). Věřím, že se příběhu o 14ti letém sirotkovi, jenž láskou bojoval proti černé magii, dočkáme na některý Štědrý večer. Já bych byl pro! Těhle kravin už mám dost! PŘÍBĚH **** HUMOR ne AKCE * NAPĚTÍ ** Víte že? Film byl natočen podle románu KRABAT od Otfrieda Preußlera a ne podle filmu od K.Zemana? Já jen pro jistotu….(25.1.2010)

Když se řekne Čarodějův učeň jistě se každému jako první vybaví děsivá animovaná „pohádka“ od Karla Zemana, která rozhodně není příliš vhodná pro malé děti. Ten jí natočil podle stejnojmenného románu Krabat z roku 1971 a po dlouhých letech se nyní němci odvážili i o filmovou podobu tohoto díla. Do hlavních rolí obsadili známé německé herce a jejich snaha přinesla i jisté kýžené ovoce. Našlo se však i dost takových, kterým se jejich dílo příliš nelíbilo. Lépe řečeno změny s nimiž scénárista a režisér v jedné osobě Kreuzpaintner přišel. Chtěl co nejlépe divákům ukázat jak se dá zlo porazit čistou láskou a vírou v sebe samého. Že přátelství je mnohem důležitější než nenávist, ale zapomněl na jednu velmi podstatnou věc. Pokud totiž příběhu vezmete či omezíte jeho největší zbraně a nahradíte novými, tak i ty musí být stejně kvalitní. Jinak je totiž s vámi amen a kritici vás roztrhají na kusy. Bohužel toto ztvárnění ve mně rozhodně nezanechalo takové pocity, jaké jsem měl u Zemanova snímku a to i díky slabší atmosféře, citelnému ochabení napětí a místy dost vlažným pasážím. Je docela škoda, že zde nebyl využitý všechen potenciál, který měli tvůrci k dispozici. Dobří herci vám totiž nikdy zcela nenahradí ztracenou jiskru a šmrnc.(6.7.2011)

Pohádkový thriller pro odolné homosexuální děti. 1) Knížku jsem nečetl, Zemanův film jsem neviděl, takže pro krůpěje tvůrčího úsilí jednatřicetiletého (mimochodem velmi hezkého) režiséra Marca Kreuzpaintnera představuji skutečnou tabulu rasa. A mně se to docela líbilo. 2) Základní výhradou je nedostatek charismatu. Mistr nudí, nevzbuzuje hrůzu ani soucit, jen lhostejnost. Krabat (18letý David Kross) je nemastně neslaně neutrální, jeho proměnu v muže musí znázorňovat knírek, protože jinak by si divák ani nevšiml. Tonda (30letý Daniel Bruhl) působí zkušeně, ale motivace jeho sympatií ke Krabatovi je dlouho nejasná (zvláště s ohledem na fakta v dalším odstavci). Přitažlivý Lyško (26letý Robert Stadlober) působí nejasně a takovým zůstane až do konce. Nedostatkem charismatu trpí i nevýrazný děj, o logických nesmyslech ani nemluvě. 3) U některých pohledů chlapců si nejsem jistý, zdali představovaly výzvu k akci anebo k sexu. O homosexualitě režiséra jsem byl přesvědčen ještě dříve, než jsem si tuto domněnku ověřil na internetu. 4) Přes všechny výhrady jsem film sledoval s chutí a v druhé polovině dokonce s napětím. Škoda jen, že režisér nedotáhl náznaky psychologické hry ve druhé polovině do důsledků.(22.5.2011)

Pri sledovaní snímku som nemohol nemyslieť na Zemanovu animovanú klasiku. Tento film proste zrovnávaniu neujde. Česká pecka z toho vyšla víťazne na všetkých frontách. Tento nemecký snímok neponúka nič veľmi zaujímavé, je pomalý a ťažkopádny a niektoré sekvencie ťahajú film ešte k nižšiemu hodnoteniu. Málo strašidelnosti a tajuplnosti, resp. ich bledá formálna stránka robia z filmu len ďalšiu európsku fantasy tuctovku.(22.5.2011)

• WANDRWALL

Není to špatný, ale čekal jsem něco jiného.(28.5.2011)

• - Daniel Brühl (Tonda) raz povedal, že to bolo vôbec prvýkrát, keď súhlasil s účinkovaním vo filme bez toho, aby si prečítal scenár alebo vedel, kto bude režisérom. (misterz)

• - Snímka bola v roku 2009 nominovaná na Nemeckú filmovú cenu. (ash99)

• - Film je druhou adaptací potemnělé knihy pro děti Otfrieda Preusslera, tou první je slavný animovaný počin Karla Zemana z roku 1977. Snímek se natáčel v Německu a rumunských Karpatech a zahráli si v něm známí němečtí herci Daniel Brühl a David Kross. (Jinny)