Grindhouse: Auto zabiják

Grindhouse: Death Proof

Death Proof

Grindhouse: Auto zabijak

Krimi / Thriller / Akční

USA, 2007, 87 min (SE: 114 min)

Jako samostatný film tohle dneska NEOBSTOJÍ, to je zcela jasné. Ale jako součást pocty pokleslým žánrům, Rodriguezovým makabrózním předkrmem počínaje, trailery na fiktivní béčka a třeba i obrazem s patinou ohraných VHS pásek se všemi škrábanci a přeskakováním konče (v americké distribuci dokonce po scéně tance na Russelově klíně se zjevil nápis s omluvou za vypadnutí kouska scény kvůli špatnému technickému stavu filmového pásu) to má své neopakovatelné kouzlo (proto rozdělení Grindhousu považuju za fatální chybu). Chápu, že pro mnohé nezasvěcené diváky bude tempo filmu poněkud "vražedné" - holky pindají v autě, holky pindají v hospodě, Arlena zdlouhavě posílá sms-ku svýmu klukovi, holky zase pindají, Arlene OPĚT zdlouhavě posílá sms-ku atd. - a určitě jim to bude připadat jako hodně "špatné", ale dívaje se na filmy, kterým Tarantino vzdává fanouškovský hold, nepochybuju o tom, že to měl pěvně ve svých rukou, věděl co dělá a že to tak "špatné" má i být. Stačí se podívat na Meyerův film "Faster, Pussycat! Kill! Kill!", z kterého Tarantino také čerpal: holky pindají mezi sebou, pindají s chlapama, zase mezi sebou, mezitím sejmou jednoho chlápka a na konci dojde i na nějakou akci. Porovnávání s předchozími Tarantinovými filmy či nadávání na "nudu" je naprostým nepochopením Tarantinova tvůrčího záměru. Prostě si natočil fanouškovskou poctu sobě pro radost a já mu to s chutí sežral. A ta "oldskůlová" automobilová honička na konci byla lahůdková!(25.8.2007)

Hodnocení druhého z grindhouseových filmů bude tvrdším oříškem. Nedosahuje přímočarosti Planety Teror, což je potěšující i pochopitelné. Vždyť, co si budeme nalhávat, schopnosti Rodrigueze mají daleko k schopnostem Tarantina. Právě v tom tkví také největší problém, jenž jsem s Autem zabijákem měl. Během jeho sledování mě moc mrzelo, jakým způsobem Quentin mrhá svým talentem. Obzvlášť po předchozích třech filmech, jimiž se prezentoval coby režisér již téměř dospělý. Na rovinu přiznávám, že nejsem žádný odborník přes Tarantinovy inspirační zdroje (a odvažuji se tvrdit, že v Česku jich celkově mnoho nebude). Pokud je právě jejich znalost jedinou cestou, kterak Auto zabijáka plně docenit, asi to nebude cesta úplně nejideálnější. Ano, Tarantino nás chce taky jenom bavit, nikoliv však stylem, který docení a pochopí úplně každý, bez závislosti na svých předchozích filmových zkušenostech. Chce nás bavit množstvím odkazů na zapadlé béčkové braky i snímky kultovní. Zatímco Planetu Teror si vychutnáte i bez znalosti titulů jako The Incredible Strange Creatures Who Stopped Living And Became Crazy Mixed-Up Zombies!!? (1964), zde je to problematičtější. Filmu nelze upřít precizní režii, scénář využil a zneužil snad všech možných témat konverzace skupiny emancipovaných dívek (občas to jsou drsné hlody), navíc opět dívek, které ani nemusí umět hrát, abyste si je zamilovali, ale něco tomu chybí. Chybí tomu smysl. Tarantino se vrátil o několik desítek let zpět, natočil film pro fanatiky odkojené stejnými fláky jako on. Fajn, řekněme, že si potřeboval natočil svůj vlastní grindhouse film, jenže co ostatní diváci, ti, kteří čekali další výrazný krok v jeho filmografii? Vždyť, jestli byla Jackie Brownová pocta blaxpoitation filmům a obdivují ji mnozí, kteří neviděli ani jeden film podobného typu, proč to samé nefunguje u Auta zabijáka? Jestli jde o dobrý film pouze pro minoritní skupinku „odborníků“, jde skutečně o dobrý film? Ze všech viděných „tarantinovek“ tuto musím hodnotit nejhůře. Vnímám ji jako krok zpět, jako krok, který si pošuk z videopůjčovny klidně mohl odpustit. Možná se teprve časem ukáže, že nebýt tohoto kroku, nikdy by nemohl vzniknout další plnohodnotný film Quentina Tarantina. Teď nám ovšem nezbývá, než zase pár let napjatě čekat. :-) 70% Zajímavé komentáře: Bluntman, Arx, V-Ray(1.6.2007)

„Ospravedlňujem sa, ja som to tak nemyslel, bola to len hra!“ Tento slasherový revenge movie je klasický Tarantino: citácie (už i samého seba), silné ženské postavy a ich bosé nohy, krv, sex a ostré dialógy. GRINDHOUSE: AUTO ZABIJAK nie je (na rozdiel od Rodriguezovej „polovičky“ GRINDHOUSE: PLANÉTA TEROR) otrocká „grind-kópia“ bez vtipu, ale zábavná, svižná a svieža snímka s vlastným autorským rukopisom a vkladom, experiment presne taký úchylný, ako by ste od Tarantina v dobrom čakali. Cinematik 2007(8.9.2007)

• Subjektiv

"Hej, my jsme nalakovaný nohy a jmenujeme se Q... kchh, kchhhh, ...ntino, a tohle je jen film" říká jakoby poškozeným jakoby filmovým jakoby pásem Tarantino úvodem AutoZabijáka. Udělá rytmem, střihem a hudbou drámo z uspěchané cesty na záchod a již si myslí, že budem chrochtat blahem. Já ale na ty filmy o filmech moc nejsem, ač vypadají krásně jako plakáty z let dávno minulých. Může si vyumělkovaně žvanit jak chce, je-li to o ničem, je to o ničem. Hloubku, legraci ani jinak vyvolaný zájem v tom, že ženské kecají jako chlapi a chlapi jsou submisivní jako filmové cuchty, nevidím a nevnímám. Tarantinovské kecy mi nikdy extra zábavné nepřišly a za výjimečné je považuji hlavně proto, jak umí ničit atmosféru. Z násilí, v němž si ten panáček libuje, dělají namísto děsivých aktů jen další punchlines. Naneštěstí ty slabší. Silná *.(8.11.2010)

Pokud tímto filmem zamýšlel Tarantino poctu béčkovým filmům z 80. let, tak se mu to myslím podařilo na výtečnou. Nikdo nemohl očekávat nějaký špičkový film, protože ani filmy, kterým vzdal tímto Tarantino hold takové nebyly. Byl prostě béčkové. A jejich béčkovstvím se lidé baví. Já jsem se bavil dobře a Tarantino tak u mě zase stoupnul v ceně, i když to je jeden z jeho nejslabších filmů. Ale kdo jiný s jeho jménem se dnes pustí do jasného propadáku?(13.3.2008)