South Shaolin Master

• Hongkong Nan quan wang zhi qi zhuang shan he (více)

HKstars

South Shaolin Master je plný talentovaných wushistů, ale žádného s charismatem např. Jetova kalibru mezi nimi nenajdete, jsou tu fajn souboje, ale děj drhne na každém kroku a ke konci pro jistotu totálně zparchantí, takže vám připadá, že jste právě dokoukali devadesátiminutovou epizodu jakéhosi seriálu. Tomu odpovídá i příliš statická kamera a tradičně chudé lokace (většina soubojů se odehrává někde na louce... ovšem co byste taky od "old schoolu" chtěli). Hlavním hrdinou je revolucionář Lin Hai Nan, který se vydává do kláštera, aby tu odevzdal místnímu opatovi nechutně vysokou sumu peněz. Je však podveden a šek s penězi ztratí během souboje (tady alespoň vidíte jak se dnes hodí bezhotovostní převody). Na jeho hlavu je vládou vypsána veliká odměna, ale Lin naštěstí cestou do kláštera potkal tlupu kočovných umělců, kteří brázdí na parníku celou Čínu a předvádějí nejrůznější kejkle. Jejich kuchař je bývalý mnich Jižního Shaolinu. Ten se ukáže být záchranou, když začne jít do tuhého (=vládní zmocněnci zapálí loď a zlikvidují tak půlku tlupy). Celé to zní seriózně, ale scenárista si občas musel něco šlehnout, protože ve chvíli, kdy poslední přeživší utíkají z lodi si jedna z hlavních (resp. do té doby hlavní) postav postěžuje, že neumí plavat, skočí do vody a prostě se utopí. Do hlavní role se nám tím pádem dostává Lin, kterého spolu s ostatními odvedl kuchař do úkrytu v Jižním Shaolinu. V tu chvíli už ví, že hon na Lina je veden jeho odvěkým nepřítelem Ha Er Cim (matka ho asi neměla ráda), který mu kdysi zlomil ruku. Naučí tedy Lina pár triků (kratičká tréninková montáž připomíná spíš trénink Muay Thai kombinovaný s několika samolibými HK spiny ;), pak se přeživší zbytky vydají na závod stoveslic (nechápu, kde sehnali tolik lidí, když jich většina pomřela na té hořící lodi), čímž na sebe upozorní a tradá do finále. Budou se lámat ruce... a možná i další důležitosti lidského těla. South Shaolin Master se rozhodně snaží ohromit akčními scénami a strká je kam jen může. Záminky k soubojům jsou občas docela směšné a i když dojdou, stačí vymyslet flashback a vám je servírována další dávka klasického wushu, ať už souboje holýma rukama nebo ladné mečovice. Kopy jsou vysoké, kombinace občas zrychlené, ale je radost na to pohledět, i přesto, že timing a pestrost choreografie nedosahuje úrovně těch nejlepších hongkongských fláků. Všechno ostatní jde ale k čertu. Herci v čele s Chiuem Jian-Guem jsou herecky vybavení asi jako žehlící prkna z Kauflandu a scénář je (dílem i díky anglickým titulkům, kterým jsem občas dost nedůvěřoval) velkým gulášem různých událostí, ve kterém se zorientuje málokdo. Komu vlastně nesl Lin peníze? Co to bylo za člověka? Jak může cirkusák z lodi neumět plavat? Tisíce otázek a žádné odpovědi. O postavách se nedozvíte vůbec nic, takže jsou vám úplně někde a kdyby hlavní hrdina nesekal vysoké a bleskurychlé třistašedesátky, zřejmě byste mu to vítězství na konci ani nepřáli. Ze South Shaolin Master by se dal sestříhat pěkný dvouminutový sampler, ale to nijak nedefinuje jeho kvality coby filmu. Ruce pryč, než vám je hlavní záporák vykroutí z kloubů. 40% () (méně) (více)

Idaho

Příběh je hloupý, a to i na kung-fu film. O čem to už vlastně bylo? Nějaká skupina herců, triáda, povstání Taipingů, závody dračích lodí… Vážně nevím, co jiného bych měl napsat, snad jen to, že za filmem stojí stejná skupina lidí jako za filmem ()

• Akční režii měl na starost Yeung Wah. (Epistemolog)