Celkem humorné, dá se i s nutnou dávkou nadsázky říct že se nikdy při tomto pořadu nenudím, a vždy se něco nového nejen o naší národní povaze, ale i třeba o vzájemném soužití nás Čechů dozvím. Jinak samotnou povahu Čechu tu nemá cenu rozebírat, všichni víme že jsme když se chce národ podnikavý, vynalézavý, muzikálně nadaný ale také bohužel dosti závistivý, nepřející a prodejný. Jednotlivých dílů bylo však příliš mnoho nato abych si v tuto chvíli vybavil alespoň jeden který se mi páčil jako jeden z nejzajímavějších. Nezbývá tedy to než je dodat: každou středu program ČT2 v hlavním vysílacím čase.(16.3.2007)

Výborný pořad, který se zpravidla trefí do černého. Absolutně nejhorší díl - jakýsi výjimečný úlet - byl s tlustým a naprosto neužitečným Alešem Juchelkou, který cestoval vlakem z Ostravy do Prahy a na různých nádražích se zoufale snažil vyvolat konflikt, aby veřejnosti dokázal, jaká hrůza se skrývá za železničními službami.(29.10.2007)

Je to o Nás, nebo to neni o Nás? O českým národu...Každopádně nezaujatý pohled na problematiky dneška. Tenhle pořad nemá vůbec důvod končit. Témata jsou v podstatě nevyčerpatelná.(23.4.2012)

Dobrý dokument, byť některé díly mě nudily. A mezi námi: už se mi to české flagelantství - jehož jednou odnoží je i tento cyklus - docela zajídá. Nemyslím si, že by na Češích bylo něco výrazně horšího než na jiných národech - v podstatě mě irituje tohle uvažování ve stereotypech a dlouhodobě tradovaných klišé. Už jen ten titul - karikující název jedné přiblbé Hašlerovy lidovky - je nesmysl, nic jako "česká povaha" neexistuje. O povaze lze mluvit jen u jednotlivců, tečka.(30.4.2011)

Nelze než souhlasit s ostatními komentáři, že jde o dobře (a většinou i velmi vtipně) nastavené zrcadlo. Na druhé straně bych rád věděl, zda i jinde je k vidění seriál, který si za cíl klade především zkoumat negativa "povahy" vlastního národa. Existuje nějaká Ta naše povaha Německá, Polská, Francouzská, Ruská? Pochybuji. Ono tohle ustavičné sebemrskačství a sypání si popela na hlavu asi zrovna patří k základním rysům češství (nebo spíš čecháčkovství). Autoři by proto udělali dobře, kdyby si někdy za cíl svého snažení vzali sami sebe...(14.8.2007)