Pátek třináctého 6: Jason žije

Jon Kranhouse

Bruce Green

Scénografie:

Joseph T. Garrity

Je to dosť dobrý horor, ktorý považujem za najlepší diel celej tejto kultovej série. Má celkom dobrý príbeh, v ktorom sa Tommy chce už raz a navždy skutočne presvedčiť, že je Jason mŕtvy a tak mu odkryje hrob, ale čoskoro si uvedomí , že to bola veľká chyba, pretože do Jasonovho tela udrie blesk, ktorý ho oživí a začne sa jeho krvavá cesta späť ku Krištálovému jazeru. Ale Tommy chce svoju chybu odčiniť, no zatiaľ mu nikto neverí a z vrážd je obvinený on sám. Spracovanie sa mi určite páči, film opäť pokračuje v podobnom dynamickom štýle, ako predchádzajúci diel, takže žiadne zoznamovanie sa s postavami, ktoré zaberie polovicu filmu, ale takmer neustála akcia, film si už od začiatku stanoví výborné tempo, ktoré síce v druhej tretine trochu upadne, ale zase to vylepšuje zvyšok filmu. A navyše žáner horor je už definitívne preč a film sa zameral hlavne na akčnejší a zábavnejší štýl. Krvavých scén je tu dosť a som s nimi nadmieru spokojný. Ako som spomínal, tu sa zabíja takmer celý film, pričom úmrtia sú najnápaditejšie, najzábavnejšie a možno aj najdrsnejšie z celej série, takže sa je určite na čo pozerať, či už zaujímavé zabitie trojice hráčov paintballu, likvidácia policajtov, hlavne záverečné rozlomenie je výborné, alebo skvelé zlomenie väzov. Čo sa týka typických hororových prvkov, tak tu už o ne vôbec nejde, z Jasona, ktorý bol v prvých dieloch len obyčajný predstaviteľ zla a tak ho ani väčšinu času nebolo vidno sa už tu stáva pravá ikona, takže takmer nezlezie z obrazu, navyše sa to nesie v takom zábavnejšom duchu, ale to mi určite nevadí, práve naopak. Herecké obsadenie je bez problémov, dobre zahraný Tommy aj jeho nová priateľka, nesklamú ani policajti a dobre sú na tom aj bežné vedľajšie postavy. Réžia a technická stránka sú na tom veľmi dobre, v tomto diely mi sadli najviac z celej série. Toto je konečne ten pravý Piatok trinásteho s najdynamickejším dejom, najlepšími úmrtiami a perfektným Jasonom, ktorý sa už definitívne stáva skvelou hororovou ikonou. Objektívna kvalita filmu- 72%, film sa páči mne na 76%.(11.2.2012)

Pripadalo mi, jako by timto filmem probehl nejaky cenzor. Minimum vrazd na kameru, zadna prsa, zadna sprosta slova... Film se docela lisi od jinych, hlavni roli tu hraji 4 skupinky... tabornici, tommy a megan, polozmatena policie a samotny Jason. Jason jde uz z kultovni vraha prechazi na sci-fi nesmrtelnou postavicku... Na jednu stranu urcite dobre, na druhou mozna spatne. Tentokrat me docela zklamala hudba a zvuk vubec.... Co se samotneho hodnoce ni tyka, Jason se uz vytasil v lepsim svetle, ale take v horsim.... prumer. Uz se tesim na sedmy dil :D(14.5.2008)

• JAn

Jason lives? Again? And what did you say? More funny than bloody? Oh, fuck!(14.10.2006)

„Bylo to skutečné... jako v televizi!“ Jason je zpět, v plné síle a v první půli filmu i s jistou dávkou humoru (odkaz na Jamese Bonda, krvavý smajlík). Že by ta kvalitativní tendence začala od pátého dílu stoupat?(2.4.2009)

"He's back! The man behind the mask and he's out of control. He's back! The man behind the mask and he crawled out of his hoooole!!!" Ten úvod, bože. To musel vymyslieť nejaký génius, resp. milovník béčiek. Niečo geniálne, to sa tak často nevidí! Dokonca je to spestrené pár skvelými hláškami ako "To ťa muselo riadne poznamenať." Jason je back. A asi nikdy nevyzeral tak super ako v tomto diele. Dokonca si myslím, že by ho mohli spropagovať ako idol mladých - nefajčí, nepije, nerobí rozdiely medzi ľuďmi - má "rád" čiernych, bielych, mladých, starých, zdravých i telesne postihnutých ... ;) Tento diel prináša peknú dávku humoru. Od predošlých dielov s tým rozdielom, že ten humor je úmyselný. Avšak nie vždy je dobrý. Je tu pár fakt zlých okamihov (vyzdvihol by som celý paintball až na ...), ale aj pár úžasných (... odtrhnutie ruky s mačetou). Myslím si, že k Jasonovi patrí viac humoru ako napríklad scéna, keď dievča leží na posteli so zatvorenými očami a Jason vytiahne jej priateľku von a ona zvreskne. No a dievča, čo leží na posteli, nevediac čo sa deje, poznamená: "Len preboha nezobuďte deti". Ale humor ako pár debilkov ostreľujucích sa v lese mi až také vtipné neprišlo (až na hlášku: "Si poisťovák, smrť je tvoj biznis, nečudujem sa vyhrávaš."). Film stratil atmosféru predošlých piatich dielov, ale nie je to až tak zlé. Hlavne nočné pasáže vyzerajú super, i keď to nie je ono. No a je tu jedna úžasná vec. Vlastne tri - piesne Alice Coopera. Teenage Frankenstein, Hardrock Summer a He's back! (The Man behind the Mask). Úžasné piesne. Hlavne He's back! je nezabudnuteľná. Ten text je skvostný podobne ako hudba a neskutočne chytľavý refrén. Najlepšia hudba v sérii :) (teda piesne, inštrumentálna ani nie). No lenže je tu pár fakt zlých vecí. Oproti predošlým dielom mi tu chýbali hlavne dve veci. Po prvé je to sex :). Áno nejaká ta nahotinka stále potešila a tento film mal potenciál (= Megan :)). No a druhá vec je šokujúci strašidelný a cool koniec s odhalením Jasona a skvelo nastrihaným šokom na úplnom konci. Tu mi to chýbalo. No a hlavne preto strhávam 1*. Ale je to dobrý horor, super zábava. 'cause He's back! The man beh... PS: tron: jo, jo je to masaker film, ale ak sa nemýlim, tak v päťke bol ešte vyšší bodycount :). Ale škoda, že si to nepripísal samotný Jason. PPS: môj rebríček série: F4, F2, F1, F3, F6, F5, F7, F8, F10, F9(2.2.2006)

• - Jedná se o první snímek z filmové série, kterému se nepodařilo výdělkem překonat hranici 20 milionů amerických dolarů. (gogos)

• - Když jde malá holčička s mačetou k Paule, množství krve na mačetě se mění. (Stocki)

• - Šestý Pátek třináctého je nejkratší film z celé původní osmidílné série, jeho délka je 86 minut a je jen o minutu kratší než druhý díl. Navíc dvd verze je ještě kratší, po sestříhání jen 1:23:33. (Stocki)