12 podmínek k dědictví

Ultimate Gift, The

12 podmienok dedičstva

Drama / Rodinný

USA, 2006, 113 min

Potisící převyprávěný příběh o prozření boháče, který po vystoupení ze zlaté klece narazí na chudobu, nemoci a smrt... Nebyli by to američani, aby pořádně nezatlačili na pilu. Klišé umírající holčičky částečně vyvažuje fakt, že je většinu času protivná tak, že by ji člověk nejradši zabil. ;-) Za závěr si to zaslouží hvězdičku navíc, ale jinak nic nového, zajímavého.(20.1.2016)

Na první pohled mi přišlo, že tenhle film bude tak nějak nijaký. Nepřečetl jsem si o čem je, ale viděl jsem obal, který mě nezaujal a poslala to na náš trh společnost, která mě svými filmy zaujmout také nedokázala. Takže jsem o ten film nějak zásadní zájem nejevil. Tady je vidět, jak je důležité udělat na první pohled nevýrazným filmům reklamu, protože pak dokážou docela příjemně překvapit. Nějakou dobu na to jsem od kamaráda slyšel, že je to docela dobrý film a tak jsem se na to podíval. A ono opravdu. Příběh určitě není nijak špatný a bavil mě od začátku až do konce. Hlavnímu hercovi jsem ale frackovitost nevěřil od začátku a bylo mi jasný, že to bude sympaťák jako blázen a já mu budu z plna hrdla fandit. Taky že jo.(12.4.2010)

Film, který má několik rovin a nepředvídatelný děj. Konec je opravdu velmi silný a než se k němu dostanete je potřeba si obstarat kapesník.(25.2.2008)

Jeden z tých skvelých filmov, ktoré sa dajú pozerať aj viacej krát a stále dokážu zaujať. Film plný posolstiev, symbolov a hlavnej myšlienky, ktorá vystihuje to staré známe remarquovské "Všetko, čo sa dá kúpiť za peniaze, je lacné". Vynikajúci scenár (podľa literárnej predlohy Jima Stovalla) s obdivuhodným spracovaním - žiadne citové vydieranie, nič prehnané a všetko plné symboliky. Hlavná postava Jason čelí obrovskej výzve - musí splniť 12 podmienok preto, aby sa dočkal dedičstva po svojom starom otcovi. Spočiatku mu ide len a len o peniaze, ale časom zistí, že šťastie sa nemeria peniazmi, ale práve darmi ktoré počas dlhej cesty za dedičstvom získava.(15.4.2013)

• gudaulin

Tenhle film je moralita... Řeklo by se, v dnešní době, stejně jako kdykoliv v minulosti, je morálka potřeba, tak proč si trošku nezamoralizovat? Bohužel je to hodně přímočará a předvídatelná moralita. A to ještě stále není to nejhorší. Ona je to totiž kýčovitě vykalkulovaná podívaná ždímající sentiment a citově vydírající. Filmů o napravení zkaženého zbohatlíka vyprodukovala americká kinematografie už bezpočet a v tenhle kousek není v žádném ohledu inovativní. Méně než 2 hvězdičky si nezaslouží, protože je profesionálně natočený, se slušnými herci a poctivými hereckými výkony. Ale ten scénář a ty dialogy, které se odehrávají ve stylu: "Získal jsi 100 milionů dolarů. - Cože, peníze? Jak to, že nic necítím? Jak to, že mě to neuspokojuje? - To je proto, že jsi se stal jiným člověkem." Nebo: "Chci být s lidmi, které mám ráda, kteří se mají rádi a kteří mají rádi mě." Se slovíčky "rád", "láska", "štěstí" se tu vůbec nešetří a jak je vidět na procentuálním hodnocení, ono to kupodivu vysoce účinně zabírá. Abigail Breslin v roli přemoudřelé holčičky, jak jinak než umírající na leukémii, která organizuje budoucnost své matky a hlavního hrdiny příběhu, si mě svou přítomností v téhle vyčpělé limonádě dokázala řádně zprotivit a musel jsem si připomínat její výborný výkon v Malé Miss Sunshine, abych ji nezatratil. Celkový dojem: 35 %.(31.7.2009)

• - Starostu si zahrál Patrick McCrory, který je skutečným starostou města Charlotte. (Terva)

• - Všetky scény s Jamesom Garnerom (Red) boli natočené v jeden deň. (Sufferer)

• - Autora rovnomennej románovej predlohy Jima Stovalla, ktorý je v skutočnosti slepý, obsadili ako vodiča limuzíny. (Karush)