Létající Skot

Gavin Finney

Martin Phipps

Scénografie:

Mike Gunn

Velmi příjemné komorní, biografické drama ze sportovního protředí. Příběh, který ukazuje, že i sportovci v tzv. "malých sportech", komerčně nezajímavých si zaslouží naše uznání i přesto, že neplní přední strany bulvárních plátků a nevydělávají miliony měsíčně. Snímek, který ukazuje skutečnou cestu Graema Obreeho na vrhol ve "svém" sportu, dvojnásobnému titulu mistra světa a že ta cesta byla trnitá. Příběh, který se tentokrát netýká vzájemné rivality dvou sportovců(byl jsem mile překvapen vzájemnou úctou soupeřů k sobě samým), nýbrž hazením klacků pod nohy sportovcům od Mezinárodní cyklistické federace(zákazy, náhlé změny pravidel, diskvalifikace). Prostě nádherný malý snímek pojednávající o sportovci, který nejen, že překonal spoustu rekordů, ale i sám sebe(psychickou poruchu) a to pouze díky své vůli a pár svým nejbližším. Zručně natočené, solidně zahrané, především bych za sebe vyzdvihl výkon mé oblíbenkyně Laury Fraser(proč mám v poslední době pocit, že evropské herečky svým přirozeným pojetím své zámořské kolegyně válcují) v roli oddané Obreeho manželky. A navíc po Statečném srdci, druhý snímek ze kterého sálá skotský patriotizmus "Pokud mě chcete vidět šíleného, tak mě ještě jednou nazvěte angličanem":).. 75%(18.6.2009)

superman(22.7.2009)

Aj tento film mi potvrdil, že prakticky asi neexistuje film so športovou tematikou, ktorá by vo mne nevyvolala záujem. Príbeh podľa skutočnosti, pokiaľ má kvalitné osobnostné (režisér, štáb, herci) zázemie, má takmer garantovaný úspech a ani tento nebol výnimkou. Pokiaľ vám chýba odhodlanie a motivácia, tento príbeh vás určite povzbudí. 80%.(5.4.2009)

Docela se divím, že film doposud hodnotilo tak málo lidí. Pro mě to byl od začátku nesmírně silný zážitek a Johny mě překvapil nejvíc, jak mohl. Překrásně natočený film s překrásným příběhem, přítomnost jednoho z hobitů byla milým zpestřením .. :)(15.10.2008)

Opět můj šálek kávy :o) Boj člověka s limity a vlastními ambicemi, navíc podložený reálnou historií, to jsem si opravdu opět užil. Postavit speciál s domácích "komponentů" včetně ložiska z pračky :o) a na tomhle kole lámat letité světově rekordy, to byla fakt celkem jízda. Boj s osobním démonem a klacky pod nohy, ze strany cyklistické federace, nic z toho ho nepoložilo a svůj cíl dotáhnul až ke hvězdám! Silný a neuvěřitelný příběh.(28.3.2015)