Tudorovci (TV seriál)

Irsko / Kanada / USA, 2007, 38x55 min

Michael Hirst

Ousama Rawi

Trevor Morris

Jonathan Rhys Meyers, Henry Cavill, Sam Neill, Jeremy Northam, Gabrielle Anwar, Callum Blue, James Frain, Henry Czerny, Natalie Dormer, Sarah Bolger, Kris Holden-Ried, Nick Dunning, Rod Hallett, Steven Waddington, Maria Doyle Kennedy, Sean Pertwee, John Kavanagh, Barry McGovern, Anatole Taubman, Hans Matheson, Robert Sheehan, Emma Hamilton, James Gilbert, Geoff Minogue, Aaron Monaghan, Jonathan Byrne, Anita Briem, David Alpay, Brendan McCormack, Peter O'Toole, Tamzin Merchant, Simon Ward, David O'Hara, Joss Stone, Joanne King, Torrance Coombs, Max Brown, Lothaire Bluteau, Joely Richardson, Annabelle Wallis, Selma Brook, Diarmuid Noyes, Aidan Turner, Ruta Gedmintas, Colin O'Donoghue, Matt Ryan, Anna Brewster, Paul Ronan, Perdita Weeks, Alan Van Sprang, Sebastian Armesto, Katie McGrath, Fiona Ryan, Colm Wilkinson, Jamie Thomas King, Ned Dennehy, Emmanuel Leconte, Serena Brabazon, Ian McElhinney, Lee Williams, Stephen Hogan, Andrea Lowe, Lochlainn O'Mearain, Michael Winder, Eoin Macken, Sonya Macari, James Flynn, Andrew Greenough, Patrick Gibson, Gabriella Wright, Maude Hirst, Sonya Cassidy, Moe Dunford, Amy-Joyce Hastings, Max von Sydow, Gerry O'Brien, Ian Beattie, Nicholas Blane, Andy Kellegher, Jake Hathaway, Philip Desmeules, Barry John O'Connor, David Michael Scott, Mark Coney, Marcus Lamb, Jonathan Ryan, David Coakley, Aiden Condron, Steve Wilson, David Sheehan, Wesley Murphy, Stephen Swift, Michael Grennell, Terry Byrne, Michelle Costello, A.J. Kennedy, Pat McGrath, Ciaran O'Grady, James McHale, Michael Condron, Dylan McDonough, Alison Lintott, Philip O'Sullivan, Donna Dent, Eric Higgins, Des Braiden, Nathan Gordon, Martin Phillips, David Ryan, Peter Gaynor, Simon Coury, Gary Murphy, Alexander Downes, Hilary Rose, Kevin Doyle, Raad Rawi, Liam McMahon, Anthony Brophy, Frank McCusker, Noni Stapleton, Eve Macklin, Jane Brennan, Duncan Duff, Marcello Magni, Gunnar Atli Cauthery, Paul Brennen

Konečně jsem viděla i poslední díl tak můžu napsat komentář. Velmi oceňuji to, jak se seriál drží historických faktů a veškeré zpestření navíc mi tam nijak nevadí. Co nesmím opomenout je fakt, že od první do poslední serie, celkem se natáčelo tři roky, seriál nijak neupadá na ději ani jinak, jako se stalo například u Prisonbreaku.. Od posledního dílu jsem už nic moc nečekala, protože všichni přece víme jak to dopadne, ale překvapil některými vypjatými momenty, které byly dojemné a strhující zároveň.(15.8.2010)

Podle mého snad jediný seriál se vzestupnou kvalitativní tendencí. S přibývajícími sériemi přibývá na koukatelnosti. Zatímco první série je místy klasicky seriálová (tzn. zbytečné postavy, slepé odbočky), ta třetí už je záživná od začátku až do konce. Zmíněné vlastnosti seriálů jsou také, krom blbé znělky, jeho největším záporem. Zkrátit série taa na 7 dílů by neuškodilo. Herecky zde zcel vládne Meyersm který skvěle ztvárnil pomalu se psychopatizujícího se panovníka. Až bych řekl, že to nehraje, ale že je takový i on sám.(18.11.2009)

Ani po čtvrté (a zřejmě poslední) řadě "Tudorovců" nemám důvod měnit své původní příznivé hodnocení. Tvůrci si s historickými fakty i postavami pohráli jak uznali za vhodné, pro své potřeby využili kdejaký drb a nepodloženou skazku, která se o Jindřichovi VIII. a spol. traduje, ale učinili tak způsobem, který nejen že neuráží dobrý vkus a zdravý rozum diváka, ale nejednoho milovníka historie jistě přiměje k tomu, aby si rozšířil své znalosti o Anglii tudorovské éry. Herci odvedli vynikající práci, mne osobně zaujala především jejich něžnější polovina. Nad sexy "potvorami" jako lady Misseldon (Charlotte Salt) nebo lady Hartford (Emma Hamilton) mužské oko zaplesá a dokonce i budoucí "Krvavá" Marie je v podání půvabné Sarah Bolger natolik roztomilá, že si získala moji bezvýhradnou náklonnost (a to i pře mé luteránské vyznání :-) ). Samostatnou kapitolu tvoří Jindřichovy manželky a jejich představitelky - seriálová Kateřina Aragonská (Maria Doyle Kennedy), Jana Seymourová (Anita Briem ve 2. sezóně, Annabelle Wallis ve 3.), Anna Klévská (Joss Stone) i Kateřina Parrová (Joely Richardson) byly bez výjimky nejen krásné ale i veskrze sympatické. Zvláštní schodou okolností mi naproti tomu postavy obou popravených královen byly nesmírně protivné a Natalie Dormerová (Anna Boleynová) ani Tamzin Merchant (Kateřina Howardová) mne fyzicky ani za mák nepřitahují, takže jsem si jejich exekuce docela užil :-)) . Po přečtení předchozích řádků by se mohlo zdát, že ke sledování seriálu mne vedly jen jakési temné pudy, ale ač hormony jistě hrály svoji roli, na své jsem si přišel především jako milovník dobrých historických seriálů. Závěrem mi nezbývá než podotknout, (a asi nejsem sám, kdo si něco podobného myslí) že ukončit spolu s životem Jindřicha VIII. celý projekt je docela škoda. V blízkosti anglického trůnu se intrikovalo a popravovalo s neutuchající intenzitou i po smrti Jeho Veličenstva a z panování mladších výhonků tudorovské dynastie by se jistě dalo vytěžit ještě pár slušných sezón, byť by se těžiště příběhu vzdálilo z bezprostřední blízkosti královské ložnice.(18.8.2010)

Nic není tak černobílé jak se na první pohled zdá, nikdo není doopravdy zlý ani hodný, chvíli sympatizujete s tím, pak za se oním. Ano, pravda je, že kulisy vypadají jak nakašírovaný polystyren, ale kostýmy to bohatě vynahrazují. Co na tom, že šaty vypadají jak kdyby je právě švadlena došila? Královský dvůr těžko chodil v orvaných hadrech :) Kardinál Wolsey se postupně stal mojí nejoblíbenější postavou a jeho zatčení se stalo ukočením a vyvrcholením celé série, výbušný Meyers podává zajímavý a dobrý herecký výkon a osvěžíte si obzory nad politickou situací v 16.stol. a dobovými postavami (Cromwell, More...). Možná právě v době Lostů a Prison breaků je tohle svěží a příjemné osvěžení... uvidíme (pokud budou i další série)jak se bude seriál dál vyvíjet.(13.2.2008)

Niektorí sú ,,namäkko" zo súčasných seriálov ironizujúcich svet aj ľudí v ňom, Tudorovcov hodnotím čoby milovníčka historických kostýmoviek, pre ktorú bol tento podrobný seriál o Henrichom VIII. tým najväčším možným potešením. Z histórie poznáme množstvo slávnych osobností, ale Henrich VIII. patril svojou vášňou k ženám a trúfalosťou odpojiť sa od rímskej cirkvi, k tým najzaujímavejším. Seriál je postavený na pilieroch, ktoré u širšieho publika vždy zafungujú - vášeň, láska, zrada, sex, pomsta, nenávisť a v primeraných dávkach predostierané politické udalosti, či prekrásne dobové kostýmy, výprava, hudba a priam nemožne dokonalý herecký casting od démonického Jonathana Meyersa cez Natalie Dormer a Mariu Doyle Kennedy, ktoré sú na zachovaných portrétoch ako stelesnené Anna Boleyn a Katarína Aragonska - výber hercov nemohol byť lepší. Užívateľ Matty sa v závere svojho komentára pýta, či v dnešnej dobe plnej Dexterov niekoho baví nezáživná konverzačná dráma, no musím oponovať, pretože Tudorovci sú - napriek neskutočne úžasným, chytrým, sarkastickým, vyspelým a celými masami milujúcim seriálom dnešnej doby - presne mojou šálkou kávy.(17.5.2011)

• - Historici často vytýkají jedinému scénáristovi Tudorovců Michaelovi Hirstovi, že se nedrží historických faktů. Také je mu vyčítáno, že v seriálu je až příliš sexu. V puritánské Americe vyvolal seriál kvůli sexuálním scénám spoustu protestů. (Lynette)

• - Seriál získal dvě ceny Emmy a nominaci na Zlatý glóbus. (cariada)

• - Novináři si často při osobním setkání s Jonathanem Rhys Meyersem stěžovali, že se k nim choval hrubě a mluvil na ně stejným zvýšeným hlasem a tónem, jako když hraje svou seriálovou postavu Jindřicha VIII. (Lynette)