Tudorovci (TV seriál)

Irsko / Kanada / USA, 2007, 38x55 min

Michael Hirst

Ousama Rawi

Trevor Morris

Jonathan Rhys Meyers, Henry Cavill, Sam Neill, Jeremy Northam, Gabrielle Anwar, Callum Blue, James Frain, Henry Czerny, Natalie Dormer, Sarah Bolger, Kris Holden-Ried, Nick Dunning, Rod Hallett, Steven Waddington, Maria Doyle Kennedy, Sean Pertwee, John Kavanagh, Barry McGovern, Anatole Taubman, Hans Matheson, Robert Sheehan, Emma Hamilton, James Gilbert, Geoff Minogue, Aaron Monaghan, Jonathan Byrne, Anita Briem, David Alpay, Brendan McCormack, Peter O'Toole, Tamzin Merchant, Simon Ward, David O'Hara, Joss Stone, Joanne King, Torrance Coombs, Max Brown, Lothaire Bluteau, Joely Richardson, Annabelle Wallis, Selma Brook, Diarmuid Noyes, Aidan Turner, Ruta Gedmintas, Colin O'Donoghue, Matt Ryan, Anna Brewster, Paul Ronan, Perdita Weeks, Alan Van Sprang, Sebastian Armesto, Katie McGrath, Fiona Ryan, Colm Wilkinson, Jamie Thomas King, Ned Dennehy, Emmanuel Leconte, Serena Brabazon, Ian McElhinney, Lee Williams, Stephen Hogan, Andrea Lowe, Lochlainn O'Mearain, Michael Winder, Eoin Macken, Sonya Macari, James Flynn, Andrew Greenough, Patrick Gibson, Gabriella Wright, Maude Hirst, Sonya Cassidy, Moe Dunford, Amy-Joyce Hastings, Max von Sydow, Gerry O'Brien, Ian Beattie, Nicholas Blane, Andy Kellegher, Jake Hathaway, Philip Desmeules, Barry John O'Connor, David Michael Scott, Mark Coney, Marcus Lamb, Jonathan Ryan, David Coakley, Aiden Condron, Steve Wilson, David Sheehan, Wesley Murphy, Stephen Swift, Michael Grennell, Terry Byrne, Michelle Costello, A.J. Kennedy, Pat McGrath, Ciaran O'Grady, James McHale, Michael Condron, Dylan McDonough, Alison Lintott, Philip O'Sullivan, Donna Dent, Eric Higgins, Des Braiden, Nathan Gordon, Martin Phillips, David Ryan, Peter Gaynor, Simon Coury, Gary Murphy, Alexander Downes, Hilary Rose, Kevin Doyle, Raad Rawi, Liam McMahon, Anthony Brophy, Frank McCusker, Noni Stapleton, Eve Macklin, Jane Brennan, Duncan Duff

Dobře výprava není vždy nejvelkolepější, ale kostými a další propriety jsou dokonalé a stylové. Chválím obsazení krále, kardinála Wosleyho, Thomase Morea, lorda Buckinghama. Pomalou plynoucí, ale přesto napínavý děj(výborné dialogy), na osvěžení dějepisu ideální. Sam Neil absolutně válí ve své roli kardinála, proto dělám poznámku k dabingu TV Nova, je absolutně (Bože dabingu odpusť mi) prasácký, ty hlasy nesedí moc k charakterům zejména v případě kardinála Wosleyho. Ať žije originální znění. Tak jsem zhlédl obě série. Druhá už nám poněkud upadá do průměru a není to jenom tím, že zobrazuje část Jindřichova života, kde už nebyl moc hodný koloušek. Jsou zde nové postavy, ale kromě kancléře je to všechno slabota, výrazný propad proti první sérii jsem nečekal, nicméně hodnocení nechám jak bylo prvně, třeba třetí série vše napraví.(9.1.2009)

• kikuka

Zatiaľ bez hodnotenia - myslím, že je naň priskoro. V zásade ďakujem mojej školskej predpríprave, bez ktorej by sa minimálne prvé dve epizódy nezaobišli; aj tak som si pre istotu poobnovovala spojenia "civilné meno"-"meno s titulom". Seriál v prvom rade ťaží na atraktívnosti Hernricha VIII, v mladosti štramáka a do vysokého veku sukničkára (a J.R.-M. úloha sadne..compatibility is a must ;-), no napriek tomu stále obdivovaného panovníka. Koniec-koncov, k jeho odkazu sa prihlásila i jeho ob-nástupníčka Alžbeta. Vo výprave vidno slušný rozpočet alokovaný najmä do kostýmov a priamych "real" settings, CGI kulisy výrazne pokrivkávajú; hladký dojem občas naruší aj zazoomovanie kamerou. Čo sa týka postáv - osobností samotných, Hirst si dáva pozor a vyhýba sa šachovnicovej čiernobielosti a skôr hrá smerom: "intrigáni sú všetci". Uvidíme. So long for the frivolities. Thomas More rulz!! ;-) // (poz. po ep.4)..vlastne tam chýba skutočné napätie..uhm..teda, niežeby ho Henrichov zálusk na the boleyn girl nesaturoval, ale nestačí..//(1.3.2008)

1) **** , 2) ***(18.8.2013)

Barvitý historický seriál o atraktivním úseku anglických dějin. Je mi celkem jedno, jestli se autoři drželi věrně historické pravdy, nebo ne a překročili s autorskou licencí běžné zvyky. Je to krásná podívaná a o atmosféře britského královského dvora v 16-tém století vypovídá nepochybně stejně pravděpodobně jako učebnice dějepisu. Rád bych jednou viděl takový seriál třeba o Přemyslovcích.(23.10.2011)

První dvě řady jsou geniální a to z velké části díky démonickému Meyersovi. Po smrti Anne Boleyn a ztrátě Natalie Dormer bohužel seriál přijde jakoby o část své duše. Pořád je to ale jeden z mých nejoblíbenějších seriálů.(17.1.2008)