Tudorovci (TV seriál)

Irsko / Kanada / USA, 2007, 38x55 min

Michael Hirst

Ousama Rawi

Trevor Morris

Jonathan Rhys Meyers, Henry Cavill, Sam Neill, Jeremy Northam, Gabrielle Anwar, Callum Blue, James Frain, Henry Czerny, Natalie Dormer, Sarah Bolger, Kris Holden-Ried, Nick Dunning, Rod Hallett, Steven Waddington, Maria Doyle Kennedy, Sean Pertwee, John Kavanagh, Barry McGovern, Anatole Taubman, Hans Matheson, Robert Sheehan, Emma Hamilton, James Gilbert, Geoff Minogue, Aaron Monaghan, Jonathan Byrne, Anita Briem, David Alpay, Brendan McCormack, Peter O'Toole, Tamzin Merchant, Simon Ward, David O'Hara, Joss Stone, Joanne King, Torrance Coombs, Max Brown, Lothaire Bluteau, Joely Richardson, Annabelle Wallis, Selma Brook, Diarmuid Noyes, Aidan Turner, Ruta Gedmintas, Colin O'Donoghue, Matt Ryan, Anna Brewster, Paul Ronan, Perdita Weeks, Alan Van Sprang, Sebastian Armesto, Katie McGrath, Fiona Ryan, Colm Wilkinson, Jamie Thomas King, Ned Dennehy, Emmanuel Leconte, Serena Brabazon, Ian McElhinney, Lee Williams, Stephen Hogan, Andrea Lowe, Lochlainn O'Mearain, Michael Winder, Eoin Macken, Sonya Macari, James Flynn, Andrew Greenough, Patrick Gibson, Gabriella Wright, Maude Hirst, Sonya Cassidy, Moe Dunford, Amy-Joyce Hastings, Max von Sydow, Gerry O'Brien, Ian Beattie, Nicholas Blane, Andy Kellegher, Jake Hathaway, Philip Desmeules, Barry John O'Connor, David Michael Scott, Mark Coney, Marcus Lamb, Jonathan Ryan, David Coakley, Aiden Condron, Steve Wilson, David Sheehan, Wesley Murphy, Stephen Swift, Michael Grennell, Terry Byrne, Michelle Costello, A.J. Kennedy, Pat McGrath, Ciaran O'Grady, James McHale, Michael Condron, Dylan McDonough, Alison Lintott, Philip O'Sullivan, Donna Dent, Eric Higgins, Des Braiden, Nathan Gordon, Martin Phillips, David Ryan, Peter Gaynor, Simon Coury, Gary Murphy, Alexander Downes, Hilary Rose, Kevin Doyle, Raad Rawi, Liam McMahon, Anthony Brophy, Frank McCusker, Noni Stapleton, Eve Macklin, Jane Brennan, Duncan Duff, Marcello Magni, Gunnar Atli Cauthery, Paul Brennen

"Myslíte si, že znáte příběh, ale ve skutečnosti znáte jen jeho konec. Abyste poznali srdce příběhu, musíte se vrátit zpět na začátek." Jindřich VIII. a jeho ženy. Aneb po Lost, Heroes a Prison Break je tohle příjemná změna. Ze začátku jsem sice měla trochu problém naladit se na pomalé tempo, ale časem mi tenhle počin přišel lepší a lepší. I ty postavy jsem si oblíbila, i když jsem byla nucena akceptovat, že všichni muži jsou intrikání a ženy děvky. Jonathan Rhys Meyers mi také do hlavní role příliš neseděl, ale opět - zvykla jsem si. Občas mi to přišlo jako "historický úlet", ale raději se do větších rozborů nepouštím, jelikož odborník na historii zrovna nejsem. Výtek bych tedy našla mnoho, ale... Bavilo mě to, vážně ano. Jsem zvědavá, jak dopadne druhá série... A mimochodem ty kostýmy jsou opravdu nádherné. Pořád čekám až něco takového zase přijde do módy :)(10.2.2008)

[Po 2 dílech...] Na poměry HBO to má hodně chatrnou CGI stránku, provedení staveb je příšerně umělé... a trochu kazí dojem z vymazlených kostýmů i doplňků. Postavy výborné, ani černé, ani bílé, třeba duel Buckinghama s Henrym byl výborný, přelívá divácké sympatie hezky na obě strany. Stejně tak pěkně rozeklaně se rýsuje postava biskupa Wolseyho. Baví mě sledovat poměrně neokázalou konverzační pomalost, člověk si hezky opakuje reálie z dějepisu a zároveň musí chtě nechtě ocenit sázku tvůrců na současné, ale nepateticky působící tváře. Určitě se pokusím chytit i další díly.(10.1.2008)

Your majesty... (poklona) so všetkou pokorou a cťou Vám musím oznámiť, že po vzhliadnutí všetkých doposiaľ známych okolnosti som dospel k záveru, ba dokonca som o tom pevne presvedčený, že rodina Tudorovcov uznáva a ctí svätú cirkev, naslúcha svojmu ľudu a v poslednom rade vládne pevnou rukou a múdrosťou... your majesty (poklona) 9/10(11.2.2009)

Výborný historický seriál, jenž nepostrádá očekávanou (a požadovanou) dobovou věrohodnost (např. krásné kostýmy), pikantní pozlátko (erotika), a od druhé série už ani skutečně poutavé a nosné dějové linie (u mě vede dění okolo Thomase Morea právě ve druhé sezóně). Nejemotivnější jsou jednoznačně scény úmrtí (převážně popravy) zásadních postav. ____ 1. série: 60 - 70 %, 2. - 4. série: 80 %(1.2.2009)

***Celkem 85%***TV/// Obsazení 10/10 Děj 8/10 Hudba 8/10 Výprava 9/10/// PLUS: jednoznačně Jonathan Rhys Meyers, napětí, měnící se úvodní titulky, které respektují odstraněné postavy, hudební motivy, pestrá výprava a prostředí MINUS: masky a líčení, konkrétněji v pozdější době vypadají postavy pořád hodně mladě, především pak sám Jindřich neodpovídá skutečné historické postavě, a i když se to snaží vyjádřit hereckým projevem a šedým vousem, je to nedostatečné, rovněž když už je to historický seriál, uvítal bych datování jednotlivých epizod, takhle jsem si musel vypomoct Wikipedií./// Shrnutí: Je to za silné čtyři, tak tu pátou hvězdičku tomu dám. Především proto že mě tento seriál uchvátil, nezačal mě nudit, bavil mě a dokázal mě upoutat a občas i šokovat. Není suveréně dokonalý, ale pro mě je ze všech historických seriálů nejpoutavější (rozhodně poutavější jak obě verze Borgiů). A taky bych si dokázal představit pokračování ve kterém i nadále budou vystupovat postavy jako Marie nebo Alžběta, přeci jen jsou to taky Tudorovci, ale je mi jasné že bez hlavní herecké hvězdy by do toho producenti nešli. Ovšem já říkám že je to škoda.(31.5.2013)

• - SPOILER!!! Kardinál Wolsey ve skutečnosti nebyl uvězněn ani nezemřel ve vězení, nýbrž na útěku z Londýna, když byl obviněn z velezrady. (Morien)

• - Tuny svíček, které byly používány po celou dobu v seriálu, byly dováženy až ze španělského Madridu. (Lynette)

• - Po nezhodách pri natáčaní a následne pri nezhodách o výške honoráru bola Anita Briem (Lady Jane Seymour) na začiatku 3. série vymenená za herečku Annabelle Wallis. (Sellion)