Ordinácia v ružovej záhrade

Drama / Romantický / Rodinný
Slovensko, 2007, 50 min

Zuzana Fialová, Jozef Vajda, Tomáš Maštalír, Zdena Studenková, Stanislav Dančiak, František Kovár, Michaela Čobejová, Emília Vášáryová, Zuzana Kronerová (více)

„Na svete je málo miest, kde sa rozhoduje o živote a smrti. Ženy ich dôverne poznajú, muži chodia po špičkách“. Seriál Ordinácia v ružovej záhrade odhaľuje trinástu komnatu medicíny, presnejšie gynekologicko – pôrodnícke oddelenie nemocnice nemenovaného slovenského mesta a súkromnú gynekologickú ambulanciu. Tieto prostredia spája nielen spoločné poslanie, ale aj kolegiálne a priateľské vzťahy hlavných hrdinov. Protagonistami nie sú iba lekári a zdravotné sestry, ale aj ich rodinní príslušníci, partneri, priatelia a hlavne pacientky. Protagonisti seriálu kladú dôraz na psychológiu postáv v autentickom súčasnom „živote“. Seriál dáva príležitosť pre zaujímavé herecké výkony a divák má po čase možnosť spoznať slovenských hercov, mediálne známe tváre, ktoré sa z polohy moderátorov a zabávačov vrátia opäť k tomu, čo tak dokonale ovládajú na divadelných doskách.

Seriál Ordinácia v ružovej záhrade zaznamenal obrovský úspech v susednom Česku, kde sa stal dlhodobým seriálom s vysokou sledovanosťou. (oficiální text distributora)

pijavica odpad!

Zo zvedavosti som si počas prestávky vo futbale (ME 2008) prepol na toľko diskutovaný seriál. Vyššia moc zariadila, aby som zachytil pána ministra financií a jeho kázanie o eure - tých pár minút jeho vystúpenia by bohate stačilo na špeciálne vydanie niektorého humoristického časopisu (veď aj to je spôsob ako propagovať euro, nie?). So sebazaprením (alebo zo šoku?) som daný diel dopozeral do konca, a mám pocit, že som videl v podstate celý seriál. Napriek krátkemu trvaniu vo mne stihol vyvolať ťažkú existenciálnu krízu s leitmotívom "Kde to vlastne (preboha) žijem?", keď niečo také prvoplánové a (nebojím sa povedať) amatérske dokáže pritiahnuť k obrazovkám toľko ľudí (vrátane mojich blízkych). Ešteže po rokoch ostane "Ordinácia" zapísaná iba v rebríčkoch sledovanosti, a nie v pamäti divákov...(alebo je to naopak, ešte tragickejšie?...) ()

jasiska

Lúbi sa mi Maštalír a Kronerová. Ostatní herci ma buď neoslovili, alebo sú úplne nanič. Dej tiež poslabší, dialógy ešte horšie. Neviem, kde autori prišli na to, že v slovenčine požívame pred vzťažnými zámenami slovo "že", ale variácie na vetu: "Neviem, že čo mám robiť"..., sa vyskytujú asi každých päť minút, a keby seriál sám o sebe nebol dosť namáhavý, tak toto samé by ma zmohlo. Dve hviezdičky dávam len z neobjektívneho popudu oceniť slovenskú tvorbu. ()

Mič

Sposob akym je serial natoceny je strasny, prepacte ale taketo serialy natocene skoro VHS kamerov by uz nemali patrit na TV obrazovku. Jednoznacne by si mali tvorcovia brat príklad zo seriálu Rodinne Tajomstva, ktorý vdaka strasnemu scenáru a námetu nemal uspech, no spracovanie tohto serialu a cela supervizia bola aj nad slovenske pomery. Ale spat k OvRZ. Dialógy su casto strasne, no citim tam snahu o zlepsenie oproti ceskemu originálu alebo serialu Medzi nami. Herecke obsadenie nie je az take katastrofalne, no prepáčte ale ked vidim na TV obrazovke "stare zname tváre" tak sa mi 5 hviezdiciek udeluje velmi tazko. Z coho som bol prekvapeny je herecký výkon hlavnej postavy. Tomáš Maštalír je celkom slusný a niekedy aj velmi prostoduchucký scenár zvlada s poojnou tvarou...*** ()

D.I.G

Debilozoidný scenár zachraňujú strašne strašní herci( tých istých desať, ktorí sa na Slovensku používajú všade, lebo iných ani nemáme! ). Spoločne zachraňujú tento skvost slovenskej kinematografie, v tom zmysle že sekerou vyrážajú dieru do dna lode, ktorá sa utopí v mori sračiek, aby ich už nikto nemusel trpieť. Scenár čistý potrat, kýbeľ moču............. Idem radšej natočiť ďaľší diel Hire................. ()

AdamesWWE

Najlepší dramatický slovenský seriál. Veľmi som mal tento seriál rád a obzvlásť prvé série, úplne perfektné, bavilo ma to, takisto aj herci, dovolím si povedať že celá slovenská herecká elita, Kovár, Vajda, Kramár, Studenková, Maštalír atd., výborní herci, zaujimavé postavy a dobrý príbeh, prvé série ma strašne bavili ale naneštastie po roku 2010 - odchode Maštalíra to išlo pekne dolu vodou. Jedine po jeho odchode bola tá dalšia séria pozerateľná a celkom ma bavila, ale dalšie časti boli dosť nudné a nemám ani poslednú sériu kompletne odpozeranú, pretože sa to celé zmenilo, síce to možno vyzerá lepšie vizuálne, aj prostredie, ale tá originalita je už dávno fuč. Aj tie skvelé zápletky, potom to bolo furt o tom istom, tie isté veci akurát že v inom obale, proste hrôza. Ale tie posledné série bez Maštalíra sa prakticky ani nedajú kvalitativne porovnať s tými predchádzajúcimi. Je mi ľúto ako tento seriál skončil, určite by z toho ešte niečo bolo ale to čo Markíza robí, samé odporné reality show, lets´ dance a podobné kraviny, a ešte popri ordinácií si dajú do svojej druhej relácií další dramatický príbeh Druhý Dych, tak to je rozum bojovať sami proti sebe. Ale čo už, ja som rád že som videl tie prvé série ktoré sa mi páčili a sú za päť hviezd, ale tie dalšie sú omnoho slabšie tak dávam celkovo len 4 hviezdy. Ale aj tak považujem túto tvorbu za najlepšiu československú, v rámci dramatickej línie. ()

• Scenáristkou seriálu sa stala aj mladá študentka televíznej dramaturgie Zuzana Dzurindová - ide o dcéru expremiéra Mikuláša Dzurindu. (pravo)
  • Pri natáčaní sa stretli aj bývalí manželia Zdena Studenková a režisér Stanislav Párnický. (pravo)
  • Jednou z najsledovanejších epizód bola tá, v ktorej sa ako letuška objavila populárna a zároveň škandálmi opradená moderátorka hlavnej spravodajskej relácie Markízy Marianna Ďurianová. (pravo)