Stalo se

Phénomènes

Udalosť

Drama / Sci-Fi / Thriller / Mysteriózní

USA / Indie / Francie, 2008, 87 min

Scénář: M. Night Shyamalan .. ...takže, kdo po tom druhém jede? __ Moje peněženka se sice ještě kroutí a skučí, že vidět Happening až později ve dvou v klidu pokoje namísto kina, by bylo lepší, jenže já na Shyamalana chodím na plátno už od Sixth Sense, takže nakonec nebylo ani teď co řešit. Na druhou stranu musím přiznat, že jsem se v žádném případě nijak nenudil a neodcházel z kina otráven a moje pocity s většinou ultra negativních komentářů, které nyní pročítám, nekorespondují. Pravda, M. Night Shyamalan by si měl při psaní scénáře dát mnohonásobně více času (nebo rovnou nechat si příště námět dodělat někým jiným), na rozpracování postav, situací a vůbec mám pocit, že ožehavý námět trochu promarnil, protože Happening jako film je až geniálně nedotažený, divný, na banalitách kulhající. Nechci přesto v žádném případě říct, že jen špatný! Děj je pouze místy prázdný. Co ovšem úsměvně špatné je, jsou herci - Mark Wahlberg (hlavně když musí promluvit) a především Zooey Deschanel jsou místy až odzbrojujícím způsobem mimo. Režijně si pověstný šaman napětí vede více méně obstojně a některé pasáže jsou přímo výborné až mi nevadilo, že linie lásky pomalu přebila tu s lidstvo decimující faunou. Hlavně, že je film úsměvně zábavný, i když z nemalé části nechtěně. ____ Happening je prostě brak s ekologickým přesahem, kterému by, pro uspokojení rozmlsaného diváctva, jako pointa slušel odlétající talíř (a každý by byl, po vzoru Indiana Jonese, nejspíš i spokojen, protože by došel hledané a hlavně nečekané pointy. I samotná návštěva “Model House“ mi Jonese připomněla. Jen výbuch jaderné zbraně - tentokrát jako vládní odpověď na teroristy šířící jed – nenásledoval :-)). Dle stavby děje a postupného vysvětlování jsem ovšem ani žádnou „shyamalanovskou pointu" nečekal a nějak nechápu, že někdo čekal ještě něco „údernějšího“ než nervózní čekání na výsledek těhotenského testu a samozřejmě Pařížskou opakovačku. 65%.(17.6.2008)

Po projekci jsem před sálem blekotal něco o sedmičkovém filmu, jenže s odstupem jsem byl při rekapitulaci plně konfrontován s plytkostí a prázdností snímku a frustrací z marného čekání na (šokující) rozuzlení celého toho sebevražedného divadla, jež Shyamalanovu kousku uměle dodávalo na napínavosti. Ne že by tam napětí přítomno nebylo, ale několik "napínacích" scén v podstatě hraničilo s demencí a docela se divím, že mě ty Wahlbergovy teorie a etudy s poryvy větru neuvedly v smích. Marno platno, asi jsem to klukovi indickému žral více než ostatní a minimálně za pár nápaditých úmrtí a místy slušnou atmosféru prozatím pod 5/10 nepůjdu. Každopádně pro mě větší zklamání než (druhá polovina) Vesnice.(9.6.2008)

Lepší než jsem čekal, ale Shymalanovu zašlou slávu to nemá šancí zvednout. Sice začátek naprosto excelentní, jenže během dvou minut vše zapomenuto a začíná se na světlo světa drát slaboučkej scénář, kterej ruku v ruce s nic moc herci nedokáže vytvořit pořádnou mrazivou atmosféru, kterou by to tak strašně chtělo, ani ty sebevraždy nemaj takovou sílu jako by to potřebovalo, výjimkou je až posledních 20 minut, který ukázaly jak měl celej film vypadat. Krom toho je celkem zřejmý, že Shyamalan nemá zrovna zkušenosti s brutálníma scénama a tak se občas objevujou chyby, který trochu sráží realističnost filmu, ale neni to moc zásadní, když se na to člověk nebude zaměřovat, tak si toho ani nevšimne. Nicméně film to rozhodně špatnej neni, nestát za tim sám velký machřík Shyamalan, tak by to asi mělo vyšší hodnocení.(5.7.2008)

U mě Stalo se ve vší své bizarnosti a nevyrovnanosti docela fungovalo, bál jsem se dost často. A z leckterých dialogů a hereckých výkonů šel strach taky, o tom žádná... :o)(22.6.2008)

Netrufam si generalizovat, preco sa to inym nelubilo. Mozno su to povacsinou faktory, ktore mne sadli a to i bez nekritickeho vzyvania Shyovej "geniality". I v dobe, kedy je tendenciou jednoduchost casto asociovat s banalitou v jej pejorativnom zosmiesnovani a povazovat ju tak za negativum ma The Happening presvedcil, ze pointa v smere nadviazania na konstrukciu pribehu (t.j. preco je postaveny a vybudovany prave predkladanym sposobom) moze byt funkcnou, aj ked je vlastne sama celym pribehom, t.j. je prezentovana od zaciatku. Jednoduche posolstvo podane jednoduchym pribehom, sposobom (ramovania obrazu, dlzky zaberov, pouzitie hudby) vyuzivajuci overene postupy budovania napatia. Uznavam, ze nimi dnes uz asi tazko u divaka strachu docielite, ovsem to napatie, to sam tam pritomne citil. Zial, tam kde audiovizualna zlozka pribeh podporovala ako to len slo, ustredne herecke kvarteto na cele s Wahlbergom uspesne sabotovalo kazdy frame filmu. Na poli castingu je The Happening skutocnou pohromou, ktoru mozno Shy prizivil aj sam svojim nezvladnutym DIRECT actOR. 7/10.(10.6.2008)