poster

Vojáček a dračí princezna (TV film)

Pohádka

Československo, 1982, 49 min

 • tuntavala
  ***

  Trochu nespravedliva pohadka.(14.7.2012)

 • D.Moore
  ****

  Jak já se při téhle pohádce coby dítě bál... Brrr. Ale líbí se mi. Dnes oceňuji především to "kdo chce kam" poselství, senzační Čepelkův scénář s perfektními dialogy a Libuši Šafránkovou v obou rolích (ale hlavně v té kladné).(23.2.2013)

 • Jezinka.Jezinka
  ***

  Moje první setkání s holandským čepcem a to na hlavě rybářky Čírky. Když jsem to viděla poprvé, pořád jsem čekala, že Čírka se promění v čírku a odletí. Prostě mi to neodbytně připomínalo křídla. A ona se jen kachna dá dohromady s králíkem.(2.10.2010)

 • otík
  **

  Kulisová pohádka, která sice nevypadá tak levně, jak spousta jejích bratříčků, ale těžce pokulhává ve scénáři. Hlavní hrdina, bývalý voják Králíček, sice vysvobodí princeznu zakletou do dračí podoby, ale nikde není vysvětleno, proč je princezna zakletá a také proč je tak zlá. Když pak Králíček princeznu za její zlobu potrestá a následně ji zase vysvobodí, vůbec se děj nevrátí k dalším nešťastníkům, kteří díky princeznině zlé povaze mají rohy. Tak vlastně zlo v této pohádce není nijak zásadně potrestáno, nemluvě o podvodníkovi královi, kterému se děj také vůbec nevěnuje. A další otázkou je, proč autoři nechali Libušku Šafránkovou hrát dvojroli, aniž by to mělo nějaký dějový smysl. Velká škoda pro Ladislava Mrkvičku, který předvádí velice dobrý herecký výkon, že tato dějově velmi slabá pohádka rozhodně nepatří k tomu lepšímu, co v rámci televizní pohádkové tvorby v osmdesátých letech vzniklo.(5.8.2014)

 • CheGuevara
  ***

  Děj není nijak složitý, ale zde není lineárnost příběhu nijak na škodu. Skvěle napsaný scénař (hlavně dialogy jsou přirozené a vymazlené) doplňuje na scéně výtečná Šafránková, která se své nerudné princezny zhostila na výbornou. Škoda té režijní impotence. Ale i přesto je to televizní nadprůměr díky skvělým hercům, o které jsme neměli v minulosti nouzi.(1.4.2007)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace