Vojáček a dračí princezna (TV film)

Pohádka

Československo, 1982, 49 min

Průměrná pohádka s jednoduchým dějem,na které mě zaujala jen jedna věc,a to že Králíčka hrál Mrkvička,tak sem chvíli přemýšlel,jestli v tom není skrytá nějaká analogie Mrkvička-Králíček.(2.4.2007)

Moje první setkání s holandským čepcem a to na hlavě rybářky Čírky. Když jsem to viděla poprvé, pořád jsem čekala, že Čírka se promění v čírku a odletí. Prostě mi to neodbytně připomínalo křídla. A ona se jen kachna dá dohromady s králíkem.(2.10.2010)

• otík

Kulisová pohádka, která sice nevypadá tak levně, jak spousta jejích bratříčků, ale těžce pokulhává ve scénáři. Hlavní hrdina, bývalý voják Králíček, sice vysvobodí princeznu zakletou do dračí podoby, ale nikde není vysvětleno, proč je princezna zakletá a také proč je tak zlá. Když pak Králíček princeznu za její zlobu potrestá a následně ji zase vysvobodí, vůbec se děj nevrátí k dalším nešťastníkům, kteří díky princeznině zlé povaze mají rohy. Tak vlastně zlo v této pohádce není nijak zásadně potrestáno, nemluvě o podvodníkovi královi, kterému se děj také vůbec nevěnuje. A další otázkou je, proč autoři nechali Libušku Šafránkovou hrát dvojroli, aniž by to mělo nějaký dějový smysl. Velká škoda pro Ladislava Mrkvičku, který předvádí velice dobrý herecký výkon, že tato dějově velmi slabá pohádka rozhodně nepatří k tomu lepšímu, co v rámci televizní pohádkové tvorby v osmdesátých letech vzniklo.(5.8.2014)

Jak já se při téhle pohádce coby dítě bál... Brrr. Ale líbí se mi. Dnes oceňuji především to "kdo chce kam" poselství, senzační Čepelkův scénář s perfektními dialogy a Libuši Šafránkovou v obou rolích (ale hlavně v té kladné).(23.2.2013)

Králíček se po vzoru Samsona dopouští stále stejné chyby, když opakovaně podléhá slovům ženy. Polehčující okolností mu může být to, že si Šafránková roli úskočné, mazané a zlé princezny vyloženě užívá a doslova klame tělem :). Na televizní pohádku docela nadprůměrné dialogy. Mimochodem ústřední pár si své role tak trochu zopakoval o deset let později v inscenaci ze života bajkáře Ezopa Královský život otroka.(22.5.2016)