Drama / Hudební / Životopisný

Velká Británie / USA / Austrálie / Japonsko, 2007, 121 min

Anebo tři. Promarněná šance na skvělý film. Plýtvání filmovým časem (nejpozději od druhé třetiny). Nevěrohodně vykreslená hlavní postava (strašně se bijou scény, kde se Ian nějak projevuje v životě a působí většinou jako blbeček, a scény muzicírování, kde slyšíme Curtisovy velmi inteligentní texty), charaktery vedlejších postav aspoň nějak základně vybudovány ani nejsou (snad kromě manažera kapely; ale např. rozdíl mezi Ianovými ženami je jen ten, že jedna má na levém prsteníčku prstýnek a v kočárku dítě, a druhá ne, jinak jsou úplně stejně neurčité). Film jde celkově správným směrem, ale jakoby od začátku počítal s relativně málo náročným divákem (jako většina současných snímků označovaných za "artové").(25.3.2013)

Jeden z mých nejlepších přátel je tak obří znalec a milovník hudby, že jsem sama na sebe hrdá, že někdo takový v mém životě je. A právě tenhle můj kamarád mi pořád říkal, že tenhle snímek chce vidět - samozřejmě jsem mu jej opatřila, ale sama jsem se nemohla rozhoupat na něj kouknout, na hudební filmy moc nedám a na ty, kde je hudba, která není mému srdci ani trochu blízká, už vůbec ne. Tenhle snímek je ale tak výborně natočený, že na všechna ta NE jsem zapomněla a jen si vychutnávala krásnou kameru, výborný příběh a i si podupávala do rytmu. CDčka si určitě shánět nebudu, přesto to byl silný zážitek a překvapila mě přítomnost Samanthy Morton - patří k mým nej. herečkám a tady opět zářila.(5.8.2008)

Cotrol je nalaďen na stenou vlnu jako hudba Joy Division. Lépe by film o Ianu Curtisovi natočit nešlo. Stejně jako jeho hudba i tento film skýtá jakousi temnou a smutnou krásu utopenou v moři beznaděje. Pro mě se tento film stal neodlučitelnou součástí fenoménu Joy Division, je to plnohodnotný díleček v mozaice jejich díla. Jelikož jsem s dílem A. Corbjina obeznámen, byl jsem velice zvědavý jak dopadne jeho první film a rozhodně jsem jen a jen příjemně překvapen. Temné, bezútěšné, ale krásné záběry jakoby vyjadřovlay Ianův stav mysli. Téměř každý záběr je v promyšlené kompozici a nezapře režisérův hlavní job. Sam Riley je geinální. Film je také spravedlivý, ukazuje jaký má to, co postihlo Iana, devastující účinek na všechny v okolí. Na manželku s dítětem, na milenku, na nadějnou kapelu a hlavně na něj.(22.9.2008)

• Falko

BAFTA Awards - 1: Cena Carla Foremana za najslubnejsi objav roka - scenarista Matt Greenhalgh + 2 nominacie: Najlepsi anglicky film / Najlepsia herecka vo vedl. ulohe Samantha Morton(8.9.2011)

Prokletí básníci...(19.12.2010)