Drama / Hudební / Životopisný

Velká Británie / USA / Austrálie / Japonsko, 2007, 121 min

V poslední době se roztrhl pytel s hudebními filmy, a to je jen dobře :o). I když Control je v některých částech filmu hlavně drama. Zbytek filmu je o písních kapely Joy Divison. Hlavní herec a zbytek kapely zahráli velmi dobře - hrozně mi je sympatické, že se naučili i na nástroje! 84 %.(20.5.2008)

• Falko

BAFTA Awards - 1: Cena Carla Foremana za najslubnejsi objav roka - scenarista Matt Greenhalgh + 2 nominacie: Najlepsi anglicky film / Najlepsia herecka vo vedl. ulohe Samantha Morton(8.9.2011)

V Rockové historii není zas tolik kapel, které by potkal osud manchasterských JOY DIVISION. S pouhýmy dvěma studiovými alby se navždy zařadili mezi skupiny, jež výrazně pomáhaly formovat tvář toho dnes čím dál méně zvládatelného, zmapovatelného a ve svém celku uchopitelného fenoménu, kterému pořád všichni zjednodušeně říkají Rock´N´Roll. Na samém prahu úspěchu, ale hlavně neuvěřitelně slibného okamžiku vývoje kapely ukončil 18.května 1980 Ian Curtis, zpěvák, mozek, textař a duše JOY DIVISION svůj život tím, že se oběsil. Za 2 měsíce by mu bylo bývalo 24 let. zbylí členové se ještě toho dne večer rozhodli, že budou v muzice pokračovat pod jiným jménem. Vznikli NEW ORDER, kapela, která sehrála významnou úlohu v pionýrských dobách elektronické taneční hudby v ´80 tých yrs. Mimochodem - přesně to byl žánr, na jehož zajímavost muzikanty JOY DIVISION ještě za svého života upozorňoval právě Ian Curtis. Temná, těžká a někdy až depresivně děsivá hudba JOY DIVISION si v ´80tých letech našla v temných a těžkých a někdy až děsivých dobách své fanoušky. Curtisovy literárně umné texty se náladě hudby podobaly. Dodnes vyžadujeme značný počet kompilací, záznamů z LIVE koncertů, bootlegů, trezorových archivních objevů atd.(2.10.2011)

Ian Curtis je velice interesantní osoba a to tvrdím, přestože mi Joy Divison moc neříkají a celý jejich žánr jde potichoučku kolem mě. Navíc Anton Corbijn nestaví pomníky a ani nekorunuje padlé krále. Naopak k látce přistupuje s otevřenou civilností, čímž u mě získává body navíc. Velice ztísněná biografie.(10.4.2008)

Pokud jde o Joy Divison jsem like a virgin, nehodnotím, co a jak bylo nebo nebylo a na čem si režisér vylámal zuby nebo dostál cti ... z hlediska historie kapely. Jednodušší už jsem to mít nemohla, jen jsem se dívala a poslouchala, chvílemi polkla nebo - když někdo pronesl mou větu, protože se mu zrovna stalo, co někdy mně - uronila slzu. Bezpochyby nejvíc na mě zapůsobil Sam Riley ... zahrál Iana Curtise jako anděla, který měl smutné oči, i když letěl nahoru. Měl hudbu, lásku, slávu, přesto byl na sebe sám a ta osamělost neřvala, jen tak tiše černobíle sténala a to bylo to, co se mi na Control moc líbilo.(30.4.2008)

• - Film byl nejprve natočen barevně a pak byly barvy převedené do černé a bílé. (don corleone)

• - Sam Riley hrál v roce 2002 zpěváka skupiny "The Fall". Rob Gretton mu v jedné pasáži řekne, že by to mohlo být ještě horší, že by mohl být třeba zpěvák v kapele "The Fall". Stejně tak nepřehlédneme plakát na koncert této kapely v každém místě, kde vystupují Joy Division. (don corleone)

• - Všichni herci, kteří představují ve filmu skupinu Joy Division se naučili hrát na své nástroje, takže scény, kde hraje kapela živě nejsou ze záznamu, ale hráli opravdu samotní herci. (don corleone)