Reklama

Reklama

Na návštěvě u Spejbla a Hurvínka

(seriál)
Loutkový / Pohádka / Rodinný / Komedie
Československo, 1972, 1 h 44 min (Minutáž: 8 min)

Epizody(13)

Obsahy(1)

Příběhy Spejbla a Hurvínka znají děti skoro na celém světě. Veselé příběhy taťuldy Spejbla, který všechno zná a umí, ale nikdy jeho počínání nekončí bez komplikací. Jeho "vzorného" synka Hurvínka, kamarádky Máničky a její bábinky - paní Kateřiny a chlupatého psa Žeryka. Černobílý seriál.

Názvy jednotlivých epizod :
1. Skok do neznáma
2. Žerykovo cvičení
3. Zlatý dřevák
4. Žerykovi k narozeninám
5. Mikuláš
6. Příliš Štědrý večer
7. Co je to halekačka
8. Zemětřesení
9. Si pořádně zařádit aneb není nad duet
10. Udobření
11. Spejblovi k narozeninám
12. Hurvínek zas jednou šaškuje
13. Vysvědčení (Karlos80)

(více)

Recenze (45)

tomtomtoma 

všechny recenze uživatele

Spejbl a Hurvínek jsou určeny pro malé děti a měli by být hodnoceni dětským pohledem. Jako malý jsem obě dřevěné loutky miloval. V současnosti oceňuji nadsázku, kde nechybí svárlivost a škodolibost, a přesto má celek noblesní šarm citlivosti, vzdělanosti a láskyplnosti. Je to hřejivé a na chvilku navrací do časů bezstarostnosti. Spejbl, Hurvínek, Mánička a Žeryk s hlasy Miloše Kirschnera a Heleny Štáchové dokáží ve svých večerníčkových epizodách zaujmout, poučit, pobavit a rozesmát. Jednoduše a účinně. ()

Kri-kri 

všechny recenze uživatele

První večerníčkovský seriál loutkové dvojice S+H, velmi vydařené především díky perfektní interpretaci Miloše Kirschnera. I když je fakt, že oproti o dva roky pozdějšímu seriálu Znovu u Spejbla a Hurvínka jsou zde jednotlivé díly o něco méně vtipné, přece jenom je tu znát absence scénáře Kirschnera nebo Gryma, jenž se podílel na scénářích nejslavnějších LP desek S+H, jako např. Hurvínkova strašidýlka nebo Hurvínek a lupiči. Přesto se ale pořád jedná o vysoce nadprůměrné dílo. Některé epizody jsou předělávkou původně rozhlasových scének vydaných na LP, jako např. Žerykovi k narozeninám, Spejblovi k narozeninám, Vysvědčení nebo Udobření, což ale vůbec nevadí, ve verzi převedené na plátno byly dialogy na mnoha místech pozměněny. Za nejvtipnější díl považuji Hurvínek zas jednou šaškuje, pohodovou sváteční atmosféru navozuje díl Příliš Štědrý večer. Trochu je škoda, že tento seriál nebyl natočen barevně, i tak ale dávám lepší 4 * a 85%. ()

Reklama

type_B 

všechny recenze uživatele

Návrat archaických forem IV: V tomto seriálu se vlivem jeho stáří (rozuměj stáří loutek a celé dvojky) splétá staré s novým a nelze ho proto zpětně asociovat s vlastní minulostí, neb minulost ústřední dvojice tu minulost osobní přebíjí. Koncepce rodiny, která funguje i přes absenci matky, je pro mě nepochopitelná, rozbíjí tradiční model a nahrazuje klasický model matka-otec-děti zesíleným vztahem otec-děcko, potažmo dokonce otec-syn v prostředí prvorepublikové chudoby. Taťuldy a jeho utrápené lysé hlavy mi bylo vždycky neskonale líto. ()

anli 

všechny recenze uživatele

Černobílá klasika,kterou v té době miovali snad všechny děti(mě nevyjímaje) a jeden z nejlepších večerníčků vůbec.Skvěle napsané(typický a klasický český humor opět vítězí),skvěle namluvené a neuvěřitelně zábavné.Takhle má vypadat loutková groteska pro celou rodinu.Je to opravdu jedna velká loutková nádhera a jasných 100%. ()

PetrPan 

všechny recenze uživatele

Ten plný počet je silně nostalgický, poněvadž v případě eskapád páně Spejbla a Hurvínka bych potřeboval oči Hurvínka. Tedy ne kvůli jejich báječnému točivému momentu, ale abych byl schopen plně docenit duši dřevěných dětí páně Skupy. Ve věku Spejbla už je trochu těžší se ladit na tóny typicky dětské povídačky, ale přesto jsem se bavil.  První černobílá řada je velká klasika a úvodní díl s lyžováním či poslední s vysvědčením jsou pak doslova ikonické. Netuším, jak si dnes vede DSH, ale počítám, že to v té dnešní 3D konkurenci asi nemají lehké. Tady  prostě nelze hodnotit jinak. ()

Galerie (9)

Zajímavosti (5)

  • Postava Hurvínka vznikla v roce 1926. (M.B)
  • Jedná se o první epizodu, ve které se neobjeví Mánička. (SONY_)
  • Spejbl se křestním jménem jmenuje Josef. (M.B)

Reklama

Reklama