Ghetto No. 1

Dokumentární

Česko, 2007, 92 min

Ivan Pokorný

Ivan Pokorný

Popravdě vůbec nevím, jak to ohodnotit. Některé momenty jsou za 5*, ale v některých momentech bych bez váhání poslal odpad! Tak asi proto volím zlatou střední cestu.(22.12.2012)

No jo Chanov je Chánov ! ! ! Prostě za čtyři ****(16.10.2007)

Dokument o Romech a Chanovu. To je zajímavá látka. I uvedení do širších historických souvislostí se povedlo. Jenže autorovi to nestačilo. A tak přihazuje vepřín v Letech, neoprávněné sterilizace a vytváří z toho na umění si hrající bulvár. Režijně a technicky je to stěží průměrné a závěrečný autorův komentář by si zasloužil vystřihnout a zahodit.(20.10.2007)

• Ivoshek

Samo téma je zajímavé, zpracování však odstrašující. Problém je v tom, že autor (stejně jako třeba Moore nebo Al Gore) se snaží do materiálu tlačit svoje představy, názory a schémata. Dokument je velmi silně tendenční a jeho zásadní myšlenkou je postoj, že za všechno může okolní společnost, zatímco obyvatele Chánova jsou jejími obětmi. To je postoj, který u dokumentu nemůžu akceptovat a který jej devalvuje na úroveň agitky.(16.10.2007)

Žhavé téma v chladném dokumentu. Zpracování není totální průšvih, rozhovory s chánovskými obyvately s pohnutým vnímáním reality a rozebírání problematiky se zainteresovanými pracovníky je zajímavé. Často se ale dokument tématicky vydává do slepých uliček nebo zbytečně pitvá v trochu nudnějších odvětvích celé problematiky, jako je morální nutnost existence pietního místa za tábor v Letech. Problémem je i přetažená stopáž, 50 minut by klidně stačilo. A nakonec si ještě neodpustím jednu citaci: „Voni po nás chtěj nájem!!“(12.7.2011)