Skleněné peklo

The Towering Inferno

Sklenené peklo

Katastrofický / Thriller / Drama / Akční

USA, 1974, 158 min

Jsem skoro v pokušení dát 5*, tohle je totiž film, který nelítostný zub času příliš nenahlodal a s dvojicí charismatických sympaťáků P. Newman + S. McQueen v hlavních rolích se na "Skleněné peklo" dá dívat opakovaně. Některé scény už sice vyvolají na rtech shovívavý úsměv, ale celkově jde o zábavnou, napínavou podívanou, jaké se většina pozdějších žánrových snímků nemůže vůbec rovnat. 85%(13.11.2009)

Hlavní předností tohoto geniální filmu je v tom že napětí je po celou dobu stejné to jest nezastaví se po Dobrodružství Poseidonu(který v sobě nezapře režii Irwina Allena)můj nejoblíbenější katastrofický film.Dále obsazení:McQueen, Newman, Vaughn, Chamberlain, Astaire, Dunaway ad.Výborná je také píseň We May Never Love Like This Again.Já tenhle film miluji a moc mě mrzí že mi kdysi utekl. Mrzí mě pak také to že Skleněné peklo je jediný film podle románů Scortia/Robinson.Třeba takový Výbuch nebo Prometheus v plamenech to by se mi líbilo na plátně a jak.(21.10.2003)

Už dlho som nevidela taký vynikajúci katastrofický film, ktorému sa napr. dnešný Poseidon nemá šancu vyrovnať. Akčné, maximálne napínavé, parádni herci svoje role nehrajú, ale žijú a chvíľami je to až nepríjemne drsné. Na daný rok žánrová lahôdka, ktorej celkový pozitívny dojem kazí akurát prehnane natiahnutá dĺžka.(26.2.2010)

Slušná klasika žánru se strhujícím hereckým duem, které hodnocení vyzdvihává ještě o třídu výše. Především pak Steve McQueen je naprosto geniální borec, kterému nelze nefandit. Ucházející triky (především pak velká maketa budovy byla kvalitně vytvořená), zdatná režie a jedna napínavá scéna za druhou. Tak to má vypadat. Ovšem s tím hořekováním o nepřekonatelné špičce ve svém žánru bych to zase nepřeháněl. Kvalitní ano, ale zároveň i první, tudíž značný bonus navrch.(3.10.2007)

Asi nejklasičtější katastrofický film, ve kterém se sešla na svou dobu nevídaná plejáda "áčkových" herců. Film je natočen podle skvělého stejnojmenného románu tandemu Scortia/Robinson a popisuje požár v nově otevřeném mrakodrapu, v němž právě probíhá slavnostní otevírací párty. Z hereckých výkonů zaujme především Steve McQueen, který si šéfa hasičů vystřihnul s velkou chutí a také Freda Asteira v malé roli sňatkového podvodníka.(26.3.2003)

• - Jak to bylo s těmi předlohami a společnostmi: Warneři měli za předlohu "The Tower" od Thomase Sterna, u Foxů si vzali "The Glass Inferno" dua Scortia/Robinson. Záhy se zjistilo, že je zbytečné vyhazovat peníze na dva prakticky identické filmy, takže došlo k nevídanému - byla podepsána spolupráce. Režii převzal John Guillermin a Irwin Allen, který byl režisérem druhého filmu, byl nakonec jmenován režisérem akčních scén. (Robbi)

• - Fred Astaire se tak bál finální scény, že mu bylo povoleno se nezúčastnit. (Epistemolog)

• - O'Hallorhan (Steve McQueen) nosí hodinky značky Rolex 5512 Submariner. (dyfur)