Skleněné peklo

• slovenský

Sklenené peklo

Katastrofický / Thriller / Drama

USA, 1974, 165 min

Tomu říkám katastrofický film se vší páradou / chce se mě říci ktastastofou,ale vyznělo by to jinak/ Film, který má za sebou už 30 let existence a s přehledem strká do kapsy dnešní katastrofické filmy. Svou jistě nemalou zásluhu na tomto úspěchu mají Paul Newman a Steve McQueen .(7.6.2006)

Jsem skoro v pokušení dát 5*, tohle je totiž film, který nelítostný zub času příliš nenahlodal a s dvojicí charismatických sympaťáků P. Newman + S. McQueen v hlavních rolích se na "Skleněné peklo" dá dívat opakovaně. Některé scény už sice vyvolají na rtech shovívavý úsměv, ale celkově jde o zábavnou, napínavou podívanou, jaké se většina pozdějších žánrových snímků nemůže vůbec rovnat. 85%(13.11.2009)

Klasika mezi katastrofickymi filmy 70.let s vybornou atmosferou a propracovanym dejem.(7.9.2003)

Skleněné peklo je snímkem, pro něhož je 5* prostě málo. Tento snímek si zaslouží nejméně 6*, aby bylo hned jasno, že je to výjimečný film, který ani po letech neztratil nic ze svých kvalit. Od první do poslední minuty je tento počin dokonalý po všech směrech, čas u něj uteče jako voda a když se podíváte, že už jej sledujete dvě hodiny, máte pocit, že to ani není možné. Neustále se tu něco děje, prostředí hořícího mrakodrapu je natolik děsivé a klaustrofobní ve své podstatě, že se můžete vžít do požárem uvězněných lidí. Některé scény jsou svým napětím doslova infarktové, jiné zas naturalisticky drsné a scény, v nichž se bok po boku objevují moji dva velcí oblíbenci a velikáni světové kinematografie, extratřídy mezi herci, Paul Newman a Steve McQueen, je najednou na obrazovce tolik charismatu a testosteronu, že doslova proudí všemi otvory všech reproduktorů domácího kina. Role, které ztvárnili, jim dokonale sedly. Potěší však i ostatní herecké hvězdy v tomto osobnostmi natřískaném snímku. William Holden je tradičně perfektní, Faye Dunaway půvabná, nezklame ani Fred Astaire či Robert Vaughn. Vychválit musím také technické zpracování filmu. Všechny scény působí opravdu velmi autenticky, při sledování jsem se natolik vžil do děje, že jsem sám přemýšlel, co bych dělal na místě různých postav, ba dokonce co bych dělal, kdyby vypukl požár za mým křeslem v obýváku. :) Pakliže tohle nějaký snímek dokáže, tak není pochyb o tom, že se jedná o výjimečnou záležitost, kterou již navíc řádně prověřil "soudce" čas. Na závěr bych ještě chtěl zmínit pár scén, které musí divákovi utkvět v hlavě - propadlé schodiště a prolézání architekta Robertse s dětmi; vyhlídkový výtah; Stevovo "Oh shit" a umísťování náloží k nádržím; závěrečný dialog mezi hlavními hrdiny... mohl bych pokračovat dál a dál, protože dokonalých scén tu byly mraky.(30.12.2014)

Nejlepší katastrofický film jaký jsem viděl. Přehlídka hvězd (hvězdně nadabovaných) v čele se skvělými Newmanem a hlavně McQueenem. Film se mi líbil více než kniha (což se mi často nestává). Pravda je, že některým postavám měli zakázat mluvit, ale když uskakují před výbuchy, plameny a nakonec i vodou, tak jsou všichni skvělí. No, nejraději mám asi scénu s výtahem - Steve je machr!.(15.7.2003)