poster

Skleněné peklo

 • USA

  Towering Inferno, The

 • slovenský

  Sklenené peklo

Katastrofický / Thriller / Drama

USA, 1974, 165 min

 • choze
  ****

  Po obrovském úspěchu LETIŠTĚ a DOBRODRUŽSTVÍ POSEIDONU na začátku 70. let se s katastrofickými filmy roztrhl pytel a v roce 1974 vznikly hned dva klasické snímky, vynikající SKLENĚNÉ PEKLO a slabší ZEMĚTŘESENÍ, plus LETIŠTĚ 1975. SKLENĚNÉ PEKLO je hollywoodský velkofilm se vším všudy a jeden z nejlepších katastrofických filmů všech dob. Disponuje silným příběhem s dobře napsanými, hvězdně obsazenými a skvěle zahranými postavami, spektakulárními akčními scénami a melodramaticky fatální hudbou. Žádný div, když za kamerou stanuli hned dva specialisté na velkolepé podívané John Guillermin (MOST U REMAGENU, KING KONG, SHEENA) a Irwin Allen (DOBRODRUŽSTVÍ POSEIDONU, ROJ, PO DOBRODRUŽSTVÍ POSEIDONU) a scénář napsal další veterán katastrofických filmů Stirling Siliphant (DOBRODRUŽSTVÍ POSEIDONU, KDYŽ SE ČAS NAPLNIL), Oscarem oceněný za scénář k V ŽÁRU NOCI, který pro scénář vyďobal to nejlepší ze dvou podobně zaměřených románů, "The Tower" a" The Glass Inferno". Jako dítě jsem to přes značnou délku sjížděl stále dokola, dnes je to na mě trochu rozvleklé a statické, holt 70. léta byla ve filmu trochu pomalejší, z toho důvodu pouze 4 hvězdy.(27.7.2006)

 • ClintEastwood
  *****

  Nekorunovaný král katastrofických filmů s dokonalým hereckým obsazením, jemuž vévodí jedni z největších frajerů 70. let a moji oblíbenci - Steve McQueen a Paul Newman. Dodnes žhavá, dech beroucí podívaná, která nemá v rámci žánru mnoho konkurentů. Tři Oscary jsou málo.(25.8.2015)

 • Karlos80
  *****

  Skleněné peklo se už dnes takřka po více jak třiceti letech zařadilo ke klasice žánru "Katastrofický film" který se především v sedmdesátých letech rozmohl zvláště když nebylo co točit, tedy především v období politické nebo ekonomické krize. Společně s Dobrodružstvím Poseidonu, Zemětřesením nebo s Letištěm a Letištěm 1975 jej řadím ze všech jmenovaných filmů úplně nejvýše a to nejen za ty tři Oscary který tento snímek získal. Vůbec rok 1974 dal v Oscarech nečekanou příležitost hnedle dvěma filmům a vedle již zmíněného Skleněného pekla pak získal dvě ceny i snímek Zemětřesení. Základem úspěchu filmu, bylo v první řadě jeho jedinečné obsazení, především pak ve dvou hlavních úlohách. Architekt Paul Newman a modrooký sympaťák, šéf hasičů starý a zkušený mazák Steve McQueen společně zažívali své nejlepší časy (zvláště pak Steve McQuenn, pro kterého to byla vůbec jedna s posledních rolí), a coby jako známé filmové hvězdy společně patricipovali a prožívali jistou renesanci. Ale i další byli dobří jako např. William Holden, Faye Dunaway nebo původem zpěvák ve filmu sňatkového podvodník Fred Astaire ty všichni byli vynikající a skvěle se navzájem doplňovali. Snímek má neuvěřitelné silnou atmosféru v překonání sama sebe, v nasazování života za ostatní, v přátelství dokud krize i když se ztrátami není společnými silami zažehnána a problémy vyřešeny. Bez možnosti digitálních efektů avšak tehdy s výbornými vizuálními efekty, střihem, kamerou a s všemožnou technikou jsme naprosto vtažení do závažného morálně-technického dilematu při požáru smýšleného nejvyššího mrakodrapu (opravdu důvěryhodné exteriéry i interiéry 30 m. vysokého modelu), světa a nic není opravdu ponecháno náhodě. Opravdu skvělá filmařina a co se týče žánru tak prostě klasika. I ten starý (nevím jestli původní), Československý dabing ve kterém nám ČT film nabídla také ušel. Dočkáme se někdy v budoucnu zdařilého remaku..?(9.6.2007)

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • - Spoiler: Na konci filmu velitel hasičů říká: "Máme štěstí, není tu ani 200 obětí... Ale jednoho dne takováhle past usmrtí tisíce lidí a my budeme polykat kouř a vynášet mrtvoly, dokud se nás jednou nezeptáte, jak stavět." Film byl dokončen 11. září 1974 a o 27 let na den přesně byl spáchán atentát na Světové obchodní centrum v New Yorku, kde zahynulo téměř 3 000 lidí. (predator918)

 • - Během natáčení došlo na jedné scéně ke skutečnému požáru a Steve McQueen ho pomohl skutečnému hasiči zlikvidovat. Jeden z hasičů, který McQueena nepoznal, herci řekl: "Moje žena tomu neuvěří." McQueen na to odpověděl: "Ani moje.“ (džanik)

 • - Velitele hasičů mohl hrát také Ernest Borgnine, který už hrál Dobrodružství Poseidonu (1972). (džanik)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace