Skleněné peklo

The Towering Inferno

Sklenené peklo

Katastrofický / Thriller / Drama / Akční

USA, 1974, 158 min

Co říct k této klasice? Snad jen, že se od románu v mnoha věcech liší. Jak ve stylu a způsobu záchrany, tak ve výšce budovy a počtu pater, jménech hlavních hrdinů, městě, kde se samotná budova nacházela, velmi často i ději a postavách a jejich úmrtích (a to mám na mysli z těch hlavních, kteří většinou v knížce neumřeli). Prostě, když si to přečtete, budete neuvěřitelně překvapeni, jak je to jiné a oproti knížce lacinější a Hollywoodštější. Ale přesto přese všechno je to ten nejlepší katastrofickej film, jakej jsem viděl. Ani předtím ani potom se tomu nic nevyrovnalo. Nejen díky Newmanovi a McQueenovi a všem ostatním hercům, ale i díky skvělému prostředí, trikům, režii a vůbec na co si člověk může vzpomenout. Škoda, že opravdu dobrý film může člověk vidět poprvé jenom jednou. I když je to veskrze hloupá věta, má v sobě spoustu pravdy. Kéž by to fakt šlo víckrát.(4.3.2006)

Oscar 3 : Kamera, Střih, Píseň - "We May Never Love Like This Again" + 5 nominací: Nejlepší film, Herec VR - Fred Astaire, Výprava, Hudba, Zvuk(24.2.2004)

Hlavní předností tohoto geniální filmu je v tom že napětí je po celou dobu stejné to jest nezastaví se po Dobrodružství Poseidonu(který v sobě nezapře režii Irwina Allena)můj nejoblíbenější katastrofický film.Dále obsazení:McQueen, Newman, Vaughn, Chamberlain, Astaire, Dunaway ad.Výborná je také píseň We May Never Love Like This Again.Já tenhle film miluji a moc mě mrzí že mi kdysi utekl. Mrzí mě pak také to že Skleněné peklo je jediný film podle románů Scortia/Robinson.Třeba takový Výbuch nebo Prometheus v plamenech to by se mi líbilo na plátně a jak.(21.10.2003)

Druhý nejlepší v-mrakodrapu-se-odehrávající film. S tím prvním má společné iniciály českého názvu.(19.1.2010)

Pravda je, že katastrofické filmy nemám moc v oblibě. Budovy hoří, loď se potápí, domy padají, povodeň se valí a lidi utíkají - to mě nikdy moc nechytlo. Výjimku tvoří dva filmy, a to "Dobrodružství Poseidonu", které nastartovalo ten velký boom katastrofáků v 70. letech a "Skleněné peklo", které ve svém žánru nemá ani sebemenší konkurenci. Tento film je po celých 160 minut stále zábavný, akční a překvapující, že vám nedá vydechnout. Postav je hodně a každá je po charakterové stránce naprosto odlišná. V popředí stojí architekt Roberts a velitel hasičů O´Halloran, dva neohrožení muži, kterým jsou svěřené životy lidí v hořícím skleněném pekle. Steve McQueen a Paul Newman byli naprosto jedineční. Už jako malej špunt, kdy jsem viděl film prvně, jsem byl naprosto mimo a právě takhle jsem si představoval opravdové hrdinství. Možná po desátém shlédnutí jsem dospěl k tomu, že "Skleněné peklo" má zasloužené místo mezi tou největší a nejuznávanější světovou klasikou a v mé nejoblíbenější třicítce.(17.2.2005)

• - Když Steve McQueen (Mike O'Hallorhan) zjistil, že Paul Newman (Doug Roberts) má ve scénáří o dvanáct řádků textu více, naléhal na scénáristu, aby mu nějaký dialog přidal. Paul Newman a Steve McQueen se dokonce hádali, kdo z nich bude uváděn první v titulcích. Nakonec v tomto sporu rozhodla abeceda. (cheyene)

• - Prakticky ihned po vydání zaplatili Warner Brothers 390 000 amerických dolarů za autorská práva k titulu "The Tower" od Thomase Sterna. 8 týdnů poté vysázeli 20th Century Fox o deset tisíc více za druhou knihu "The Glass Inferno" dua Scortia/Robinson. Točit však dva podobné a tolik nákladné filmy, by bylo krátkozraké, proto došlo k události ve světě filmu nepříliš obvyklé, oba giganti se dohodli na spolupráci a výsledek stál opravdu za to. Režii převzal John Guillermin a Irwin Allen, který byl režisérem druhého filmu, byl nakonec jmenován režisérem akčních scén.

(Epistemolog)

• - Stevu McQueenovi byly nabídnuty za natočení pokračování 3 milióny amerických dolarů. McQueen však zabouchl producentům dveře před nosem, a to doslova. (Mikino00)