Skleněné peklo

The Towering Inferno

Sklenené peklo

Katastrofický / Thriller / Drama

USA, 1974, 165 min

Najlepší katastrofický film ever, ever, ever, ever, ever, ever ktorý si môžem púšťať over, over, over, over, over and over again and forever. Akože fakt. Akože a duo Scortia/Robinson zbožňujem, čítal som aj Prométhea v plameňoch, aj Ponorku. Ale film je proste film, a Fred Astair je famózny, rovnako ako zvyšok obsadenia. Ešte teraz si pamätám, ako som pri niektorých scénach len zostal sedieť s otvorenými ústami (au, moja sánka), absolútne ohromený a ochromený. Technicky brilantné a neskutočne nervydrásajúce. Oscary zaslúžené. 90%(6.4.2014)

Skleněné peklo se už dnes takřka po více jak třiceti letech zařadilo ke klasice žánru "Katastrofický film" který se především v sedmdesátých letech rozmohl zvláště když nebylo co točit, tedy především v období politické nebo ekonomické krize. Společně s Dobrodružstvím Poseidonu, Zemětřesením nebo s Letištěm a Letištěm 1975 jej řadím ze všech jmenovaných filmů úplně nejvýše a to nejen za ty tři Oscary který tento snímek získal. Vůbec rok 1974 dal v Oscarech nečekanou příležitost hnedle dvěma filmům a vedle již zmíněného Skleněného pekla pak získal dvě ceny i snímek Zemětřesení. Základem úspěchu filmu, bylo v první řadě jeho jedinečné obsazení, především pak ve dvou hlavních úlohách. Architekt Paul Newman a modrooký sympaťák, šéf hasičů starý a zkušený mazák Steve McQueen společně zažívali své nejlepší časy (zvláště pak Steve McQuenn, pro kterého to byla vůbec jedna s posledních rolí), a coby jako známé filmové hvězdy společně patricipovali a prožívali jistou renesanci. Ale i další byli dobří jako např. William Holden, Faye Dunaway nebo původem zpěvák ve filmu sňatkového podvodník Fred Astaire ty všichni byli vynikající a skvěle se navzájem doplňovali. Snímek má neuvěřitelné silnou atmosféru v překonání sama sebe, v nasazování života za ostatní, v přátelství dokud krize i když se ztrátami není společnými silami zažehnána a problémy vyřešeny. Bez možnosti digitálních efektů avšak tehdy s výbornými vizuálními efekty, střihem, kamerou a s všemožnou technikou jsme naprosto vtažení do závažného morálně-technického dilematu při požáru smýšleného nejvyššího mrakodrapu (opravdu důvěryhodné exteriéry i interiéry 30 m. vysokého modelu), světa a nic není opravdu ponecháno náhodě. Opravdu skvělá filmařina a co se týče žánru tak prostě klasika. I ten starý (nevím jestli původní), Československý dabing ve kterém nám ČT film nabídla také ušel. Dočkáme se někdy v budoucnu zdařilého remaku..?(9.6.2007)

Tomu říkám katastrofický film se vší páradou / chce se mě říci ktastastofou,ale vyznělo by to jinak/ Film, který má za sebou už 30 let existence a s přehledem strká do kapsy dnešní katastrofické filmy. Svou jistě nemalou zásluhu na tomto úspěchu mají Paul Newman a Steve McQueen .(7.6.2006)

Tak to s tým vrtuľníkom a odtrhnutým výťahom bola veľká frajerina. A naozaj napínavá scéna. Tak ako vlastne celý film. Konečne som splatil tento svoj dlh svetovej kinematografii. A pri tej príležitosti som zistil, odkiaľ pochádza väčšina základných schém katastrofických filmov (vrátane sviniara, ktorý za to všetko môže, ale snaží sa uniknúť skaze ako prvý a samozrejme to hnusne schytá). Efekty sú na film, ktorý je taký starý ako ja, prekvapivo dobré. Jedna hviezdička dole za hercov. Je tam síce neskutočná plejáda vtedajších superhviezd, ale každú z nich som už videl hrať podstatne lepšie v nejakom podstatne lepšom filme.(26.8.2008)

Skleněné peklo je snímkem, pro něhož je 5* prostě málo. Tento snímek si zaslouží nejméně 6*, aby bylo hned jasno, že je to výjimečný film, který ani po letech neztratil nic ze svých kvalit. Od první do poslední minuty je tento počin dokonalý po všech směrech, čas u něj uteče jako voda a když se podíváte, že už jej sledujete dvě hodiny, máte pocit, že to ani není možné. Neustále se tu něco děje, prostředí hořícího mrakodrapu je natolik děsivé a klaustrofobní ve své podstatě, že se můžete vžít do požárem uvězněných lidí. Některé scény jsou svým napětím doslova infarktové, jiné zas naturalisticky drsné a scény, v nichž se bok po boku objevují moji dva velcí oblíbenci a velikáni světové kinematografie, extratřídy mezi herci, Paul Newman a Steve McQueen, je najednou na obrazovce tolik charismatu a testosteronu, že doslova proudí všemi otvory všech reproduktorů domácího kina. Role, které ztvárnili, jim dokonale sedly. Potěší však i ostatní herecké hvězdy v tomto osobnostmi natřískaném snímku. William Holden je tradičně perfektní, Faye Dunaway půvabná, nezklame ani Fred Astaire či Robert Vaughn. Vychválit musím také technické zpracování filmu. Všechny scény působí opravdu velmi autenticky, při sledování jsem se natolik vžil do děje, že jsem sám přemýšlel, co bych dělal na místě různých postav, ba dokonce co bych dělal, kdyby vypukl požár za mým křeslem v obýváku. :) Pakliže tohle nějaký snímek dokáže, tak není pochyb o tom, že se jedná o výjimečnou záležitost, kterou již navíc řádně prověřil "soudce" čas. Na závěr bych ještě chtěl zmínit pár scén, které musí divákovi utkvět v hlavě - propadlé schodiště a prolézání architekta Robertse s dětmi; vyhlídkový výtah; Stevovo "Oh shit" a umísťování náloží k nádržím; závěrečný dialog mezi hlavními hrdiny... mohl bych pokračovat dál a dál, protože dokonalých scén tu byly mraky.(30.12.2014)