Dante 01

Na prahu pekla

Sci-Fi / Thriller

Francie, 2008, 88 min

• Campbell

A sakrakdyž jsem viděl herce a jméno režiséra tak jsem myslel že 35% je kec a film si užiju. Ale bohužel, nevím co Caro dělal že natočil takový úberblábol ke kterýmu bych nechtěl převyprávět děj, protože jsem ho vůbec nepobíral. Od půlky filmu jsem čekal zlepšení které se ale nedostavilo a tak jsem jen nevěřícně zíral jestli se něco stane aspoň na konci. Ono nic. Zklamání, nuda a Pinon kterýho jsem měl celkově rád mi tu lezl na nervy, a LAzaro kterýho si každej pamatuje díky Dellamorte Dellamorte jako "toho tlustého co poblil pěknou paní" ten tu byl nevýslovně odpornej. Caro promin ale příště už ti šanci nedám, Delikatesy, Ostrov ztracenýchc dětí, dokonalost. Tak proč sakra tohle?(6.4.2011)

• fmash

Kdo nezažil opravdu pořádnou kocovinu a ani se na to pro jistotu nechystá (naivka), může si Dante 01 pustit jako vzdělávací pořad. Protože jestli se v tomhle filmu něco Carovi povedlo, tak to bylo k dokonalosti dovedené vizuální ztvárnění právě tohoto neutěšeného stavu těla a mysli. Nevím co je to poslední dobou za módu natáčet jakési obskurní sci-fi povídky (viz např. Sunshine) s pseudo uměleckými ambicemi a kvazi přesahovými sděleními. Možná si autoři myslí, že se v tomhle žánru nechá schovat úplně všechno, páč scifisti jsou beztak cvoci. Ovšem nemusí (nutně) znamenat, že nemají kromě soudnosti ani kapku vkusu. Dante 01 se svou komorností přitom není úplně bez kouzla a myšlenka poněkud zmateného boha „included“ nebyla vůbec špatná — ať už byl jeho původ umělý či „přirozený“. Jenom nechápu, proč to muselo být celé zabalené do laciného mastného papíru plného řezníkových poznámek tužkou — ehm, mám na mysli to symbolické názvosloví, jímž je film prosáklý a také ty rádoby experimentální triky, za které by se nemusel stydět ani 40 let starý film. Kdyby se to celé odehrávalo na Zemi v blázinci, snad bych tomu dal i o 2 hvězdy víc. Takhle je to nuda, kterou zachrání jen relativně rozumná stopáž.(25.10.2010)

• Mi Nü-Chai

Představuju si to nějak takhle: Marc zavolá Pierremu, že objevil skvělé počítačové studio a že by bylo tedy dobré natočit nějaký film, kde se to využije. Pierre: "No jo, ale co scénář? Bez toho to nepůjde." Marc: "To je otázka pár minut, námět mě už napadl - bude se to odehrávat ve vesmíru, postavy budou mít jména z všemožné mytologie, nacpeme tam trochu symboliky pekla, pojmenujeme to Dante 01 a budeme tam triky lít tak často, aby divák na nějaký scénář ani nepomyslel." Pierre: "A co tam budou všichni dělat?" Marc: "Potácet se po zajímavě nasvícených chodbách, plazit se po zemi a slintat a sem tam pronesou nějakou pseudofilosofickou blbost..jo, a hlavní hrdina bude po většinu filmu mlčet. Hm, mohla by to vlastně být nějaká trestanecká kolonie, to vždycky zabírá." Pierre: "Tohle nemůže dopadnout dobře." A taky že to dobře nedopadlo, milé děti.(20.6.2009)

Zmenšenina Fontány s pomerne jednoduchou symbolikou, šikovne mlženou nedoslovnosťou. Caro dokazuje, že s pojmom vizionár sa kamarátia maximálne jeho oči a je veľká škoda, že z tak aktraktívneho postredia (opakovaním v podstate jednej schémy) žmýka len tak málo atmosféry a príbehu. Viac stopáže, viac odvahy a mohla to byť grandiózna space opera. Škoda. 50%(24.11.2008)

• Big Bear

Fracouzský Sci-fi úlet. Když jsem to viděl v ranním fofru na stánku jako DVD za sedm pětek, zběžně jsem koukl na to o čem to je, na titulním coveru Malkowich, řekl jsem si proč ne. Nebyl čas, někde to lustrovat, zaujalo mně to. Ani doma jsem to nijak zvlášť nestudoval a rovnou pustil. První rozčarování se dostavilo, když očekávaný Malkowich stále nikde :-)) Pak jsem pochopil i omyl ohledně celé koupi dývka. Příběh je fakt prapodivný a každý si v tom může hledat co chce. Metafora za metaforou... Já se na konci upřímně moc nechytal, - vlastně od půlky, - vlastně od začátku... .Sci-fi mám rád, ale asi pro mně více polopatické. Za to prostředí lodi v atmosféře vzdálené planety Dante 01 dávám jednu hvězdu. A sobě za nákup odpad .-) *(9.4.2012)

• - Režisér Marc Caro si představoval jiné zakončení filmu, ale kvůli zkrácení rozpočtu z 8 milionů Euro na 4 miliony jej nemohl realizovat. (Cheeker)