Čistá práce

The Bank Job

Bankový kuriér

Akční / Krimi / Drama

Velká Británie / USA / Austrálie, 2008, 111 min

Určite jeden z tých lepších Stathamových filmov, v ktorom musí viac hrať ako lámať kosti. R. Donaldson je predsa len ostrieľanejší režisér ako väčšina na akých Statham počas kariéry natrafí, takže na výsledku je to vidieť. K najlepším momentom patrí kopanie tunela do banky a aby to nabudúce išlo hladšie, tak do vysielačky netreba veľmi kecať...70%.(7.12.2012)

Bank job se dá příběhem celkem lehce zařadit mezi ostatní filmy o loupežích, ale zpracováním už je úplně někde jinde, hlavně díky skvělý 70kový atmosféře, celkovým vzhledem a velkou dávkou napětí a všechno to ještě umocňuje skutečnost, že se to opravdu stalo. Krimi jak má být, jen ten konec byl jak vystřiženej z laciný americký kriminálky(25.4.2008)

Rozpočet $20miliónovTržby USA $30,060,660Tržby Celosvetovo $60,354,515Tržby za predaj DVD v USA $17,484,000 //počet predaných kusov 878,918║ Prvá polovička nevypadá nijako moc zvláštne rozbehnutá, presnejšie nič nové sa tam neudeje, čo by sme už prv nevideli v takomto druhu filmu kde sa vykráda banka. Až v tej druhej polovici to naberá spád a dosť sa aj pritvrdí, čím sa film povýši do tej lepšej ligy a aj keď to je v celku zručne natočené, niečo tam ešte chýba aby to bol o kus plnohodnotnejší film. Určite stojí za pozretie. /80%/(4.11.2008)

Třebaže by se dnes způsob, jakým zdejší zloději hodlají vybílit banku, lépe vyjímal v nějaké parodii na heist movies (pronajmeme si ten obchod vedle a uděláme velkou ďouru do země), Bankovní loupež jako stylový krimi-thriller funguje výtečně. Mechanismus, jenž jej popohání, drhne jenom během příliš chaotického prologu a v závěru. Vyjma poslední desetiminutovky jsem byl ochoten věřit, že tahle nějak to proběhlo i ve skutečnosti (případ nebyl nikdy objasněn). Tvůrcům nejspíš bylo líto mít obsazeného Jasona Stathama a neumožnit mu pár kopnutí do něčích ledvin. Že jim nebylo líto mít obsazenou Saffron Burrows a neumožnit nám pár pohledů… ale o tom snad jindy. Roger Donaldson v pohodě naplnil ani po letech nezklamávající schéma a až na pár nepatřičných pornograficky-mučících scén natočil pohodově napínavou jednohubku, která mimo jiné zajímavě převrací role kradoucích (hodní) a okradených (hodně, hodně zlí a mocní). Apendix: detail pro fajnšmekry – Hercule Poirot zde hraje pornomagnáta. 75% Zajímavé komentáře: Adrian, imf , genetique, Psema(3.8.2008)

Asi v první půl hodinovce jsem si říkal, že mě čeká mučednický film. Začátek o ničem, vůbec mě to nebralo, ale po vykradení banky film chytne správný náboj a je zde promotaný řetězec mnoha událostí se stoupajícím drivem a najednou události z první půl hodinky začali dávat smysl. Po závěru jsem si řekl paráda, nebýt vyčerpávajícího začátku, tak by film na mě udělal větší dojem, ale i přes tento velký nedostatek Roger Donaldson, herci a scénář dokázali film vytáhnout nad průměr, mé hodnocení 3,5 hvězdičky...(12.10.2008)

• - Scény odehrávající se v metru se natáčely ve stanici Aldwych station, protože skutečná Tottenham Court Road station byla v osmdesátých letech přebudována. (Hejtmy)

• - Princezna Margaret (1930-2002), dcera prince Alberta (vévody z Yorku) a Lady Elizabeth Bowes-Lyon, skutečně byla v šedesátých a sedmdesátých letech velmi kontroverzní členkou britské královské rodiny. Hovoří se o tom, že měla poměr mimo jiné s frontmanem kapely Rolling Stones Mickem Jaggerem, hercem Petrem Sellersem či s vnukem někdejšího britského premiéra Robinem Douglas-Homem. Její vazba na spekulace kolem loupeže se sice přímo nabízí, jde však čistě o dohady. (curfew77)

• - Při loupeži v roce 1971 měly podle oficiálních informací zmizet věci přibližně v hodnotě 500 tisíc liber, což je částka, která dnes odpovídá zhruba pěti milionům stejné měny. O 500.000 liber se také mluví uprostřed filmu, když o krádeži informují v rádiu, postavy lupičů se ale částce smějí a sami odhadují lup na (shodou okolností právě) pět milionů liber. V závěrečných titulcích se pak tvrdí, že "podle odhadů" zmizely věci za 4 miliony liber (bez upřesnění, zda tehdejší nebo dnešní hodnoty) a případ je porovnáván s takzvanou Velkou vlakovou loupeží. Při té ale podle oficiálních informací zmizelo více než 2 a půl milionu TEHDEJŠÍCH liber (přes 40 milionů v přepočtu na současnou měnu). Jinými slovy, informace v závěrečných titulcích o "trumfnutí" Velké vlakové loupeže je také pouze nepotvrzenou spekulací. (curfew77)