• Flipper

Škoda a ostuda Wachowskich, po 5 rokoch po preslávenom Matrixe prídu do kín s opicou a tlstým chlapcom bažiacim po cukríkoch. Fraška ktorá si povedala, že keď dáme plno miliónov na efekty, ktoré aj tak nudia su nereálne (voda, správanie sa piesku) tak sa s toho všetci potentujú. V prvom rade bolo nesprávne zvolené publikum. Niekedy máte pocit že film je pre chlapcov vo veku 3-4 roky (podávať však s hračkou, lebo sa začnú nudiť) a niekedy myslíte, že je pre biznismanov, pracujúcich v závodnom období. No ani dieťa ani biznisman s tohto nebudú mať nič. Ešte k farbám, ktoré hrajú väčším spektrom ako má Adobe Photoshop, kde si grafici dali speed a kreslili čo videli. Veľká škoda ktorú som musel po hodine a pol vypnúť a všemožne krútiť hlavou a rozdychávať.(30.8.2008)

Scénář: Andy Wachowski, Larry Wachowski .. Matrix RACER. Tep stoupá, ve vzduchu je cítit speed.. ___ V podstatě dokonalý rodinný film, který sice jede po přímočaré příběhové linii, ale ta nikterak neubírá sílu gigantickému audiovizuálnímu stylu a má i svůj emocionální rozměr (ano, skutečně jsem příběhem žil a peripetiemi rodiny byl dojat). Jenže, právě tato ultra originální (s označením revoluční bych se přeci jen držel v pozadí) forma může být velkým klackem pod nohy, který široké publikum nepřijme. A je to škoda. Tvůrci Speed Racer, Wachowski Bros., jsou totiž (stále) neuvěřitelně nápadití a především odvážní. Neskutečně progresivní ve vizuálním provedení, které boří konvence, míchá 2D s 3D obrazem, future s retrem a často tak šíleně, až začínají někteří diváci podrážděně utíkat z kina (nebo snímek rovnou ignorují), protože jejich smysly už neberou.. Speed Racer má všechno, co má pořádná podívaná obsahovat. Na více než dvě hodiny děje má perfektní narativní tempo, funkční filmový svět, poutavě distribuované informace, chytré prolínačky, výborné herce (i podařený český dabing), bláznivě nereálnou car-fu akci, působivé rodinné momenty a špičkové finále, to celé v hávu miliard zářivých barviček. ___ Škoda, že je benál tak drahej, a nemáme už konečně také fúzní pohony, hned bych sedl jen tak do auta a jel někam závodit. Drsných soupeřů jsou silnice plné. ___ 100%.(20.5.2008)

Speed Racer určite nie je prelomové dielo, akým údajne patrí budúcnosť. Kým sa Wachovski venujú dianiu na trati, dynamickou réžiou a strihom ktorým stíhajú nielen komentovať aktuálne dianie, ale aj prelinať viac časových rovín naraz, naozaj excelujú a za pomoci kombinácie ultraštylizovaného komiksového ladenia preplneného farbami a neskutočnej rýchlosti dokážu úspešne napĺňať tie najšialenejšie detské predstavy a túžby. Mimo trate je však horšie dej s hĺbkou obsahu čajovej lyžičky, nevýrazné charaktery, medzi ktorými pozitívne vyčnieva jedine Mathew Fox a negatívne zase vytŕča nehorázne otravná dvojka skladajúca sa z opice a malého brata hlavného hrdinu. Najslabší, ale stále znesiteľní Wachowskí.(26.7.2008)

Neuvěřitelný "speed intense" zážitek válcující svou formou všechny, co si na adrenalin jenom hrají. A že jich je po dnešku ve zpětném zrcátku pěkný zástup (jsou to totiž prakticky všichni). Stylizace je neuvěřitelná, nápadů nepočítaně a všechno jede podle puntičkářsky promyšleného řádu. Tam, kde sítnice dostává oraz a nastupují sluchovody, se ale bohužel s autory hůř slazuje - scénář ve své infantilitě zachází daleko za hranici absurdnosti a i když to ve velké většině případů tolik nebolí (a občas dokonce baví), v té menší mě to vyloženě vnitřně drásalo (ano, šimpanze by měli zabanovat). S drobným odstupem nicméně převládají klady a věřím, že až se k tomu jednou dostanu bez dabingu, bude to lepší. Možná o dost lepší. P.S. Epileptikům vstup zakázán.(5.5.2008)

Tak jako předkrm jsem si odpoledne dal formule 1 a Velkou cenu Monaka, abych se dostatečně naladil, leč velice rychle jsem pochopil, že na to, co se v podvečer přede mnou rozehrálo, se nijak připravit nelze. Už chápu, jak se cítí řízek sjetej dvěma uncema kvalitního heroinu. Tisíce křiklavých barev se do mě vpilo jako do savého papíru. Stylizované do posledního detailu, děsivě vyspeedované. Antigravitační závodní dráhy, driftující, po zpětná zrcátka vyzbrojené jedoucí (nebo letící?) vozy a stále ta šílená rychlost. A když Speed vlétne do cílové rovinky závěrečného závodu, je to tak vizuálně fantasmagorické, mrazivé a jedinečné, že nevědomky opouštím časoprostor. Nevnímám ani čas, ani starosti, nevnímám nic jiného než toto barevné panoptikum. Příběhem možná ne úplně nejsilnější, za to výborné v dialozích, nápadité neustálým prolínáním se s minulostí či koherentními scénami, napínavé, zábavné, vtipné. Všechno mimo tento film je tak zpomalené a nudné, budu se muset co nejdřív znovu do tohoto nabušeného a živého světa vrátit. 120 miliónů dolarů(rozpočet)/93,5 miliónů dolarů(výdělek celosvětově)(25.5.2008)

• Rain