Pocit viny

The Life Before Her Eyes

Drama / Thriller

USA, 2007, 90 min

Zajímavý film. Děj je podáván velmi lehce, je poklidný jako jarní jezírko, na nějž dopadají teplé paprsky jarního slunce. A když se do něj zadíváte a spatříte zářící odlesky od hladiny, probudí to ve Vás příjemné a hřejivé pocity. Takto na mne zapůsobil. Hlavní linií není jakkoliv složitý, zamotaný či šokující příběh s propracovanými charaktery. Je to vzájemné prolínání životů jedné dospívající dívky, která zažila otřesný a nezapomenutelný zážitek, a mladé ženy, které se tyto události neustále vracejí a ona se s nimi snaží vyrovnat. Evan Rachel Wood je zde tak neuvěřitelně nádherná, působí jako anděl, a svou jedinečnou krásou "magicky" zapadla do podobně, vzletně laděného zpracování. Nebýt jí, nejspíše bych šla s hodnocením níže. Uma nepředvádí nijak fenomenální výkon, ale do své role dobře zapadla. Hornerova hudba je příjemně podbarvující. Kromě Evan si mě ještě zcela získala kamera. Jakoby snivě se nechá unášet celým filmem a spoustě scén tak dodává specifický nádech a kouzlo. Záběry na květiny, oblohu nebo třeba okouzlující záběr na Rachel, kterak pozoruje akvárium. A jakkoliv byly líbivé, nepocítila jsem z nich žádný kýč či sentiment, jak někteří píší. Jen jakoby čistý, příjemný vánek, provoněný lehkou vůní jednoho mládí. Jediné, co můj poetický rozlet na křídlech tohoto díla zabrzdilo, byl jeho závěr.(20.1.2011)

Pointa filmu je předvídatelná. Proč? Protože to vecpali před divákův zrak na poster. COŽE? Tematika (po)smrtného života je v Biblickém pásu zformovaném v USA velmi rozšířená (nezaměňovat s Mežasem ze seriálu Lost! - Mezi životem a smrtí!). Je mi fakt líto těchto siokřesťanských jedinců. Oni celkově jsou degenerování a neschopni se stát meritokratistou, který by šel proti plutokratům, takže proto pro ně dávají sionisté do filmů a posterů křesťanské píčoviny. Kolikrát jste slyšeli ve filmu biblické píčoviny jako „Ježíši“ (nikoliv Isá, Ezau); „Pane bože“ (Kriste, nikoliv Enlile/Ele/Alláhu); „Amen“ (nikoliv zakončení: Alláh je větší, než šejtanství)? Ano, hodněkrát jste to slyšeli. _ _ _ Ale abych se vrátil k tomu, že pointa je snadno k vidění (je před zrakem v názvu filmu), tak tento film se jmenuje The Life Before Her Eyes (Život před jejími očima). _ _ _ No vidíte, snadno viditelná pointa (po)smrtného života. -- Síla filmu není ani tak v tom natočit film o této tematice, jako spíše v provedení. Z toho důvodu vysoké hodnocení odemne. Ikdyž mám pejorativní vztah k Očistci, aka (po)smrtnému životu. ✔(14.9.2011)

TV/// Obsazení 6/10 Děj 5/10 Atmosféra 7/10 Prostředí 6/10/// +Evan Rachel Wood, místy napětí -prolínání obou dějových rovin je hodně nevyzpytatelné, ten závěr jsem vůbec nepochopil/// Hodně jsem se těšil a to nejen na obě herečky ale i na film samotný. Jsme však trošku rozpolcen a mám z děje smíšený pocity. Poutavé to bylo. Evan hrála dobře ale Uma mě moc nepřesvědčila. Možná to bylo postavou. Závěr to však celé pohřbil. Nemám chuť přemýšlet o tom jak to vlastně bylo a co se teda nakonec stalo. Asi to chápu, ale potřeboval bych si o tom s někým promluvit :-)/// Celkem 57%///(5.11.2010)

Troufám si tvrdit, že nesmyslnost českého názvu přidává aspoň 20% k obtížnosti pochopení filmu; protože až když jsem si uvědomil, jak se film jmenuje, tak mi došlo, na co se to vlastně dívám. Nápad jistě dobrý - výsledky nebyly dobré; je to příliš nudné a místy i zavádějící. Myšlenku oceňuji, jinak bych to asi zhodnotil ještě o bodík níž...(11.11.2009)

• AngelAngie

Nevím přesně, kde se stala chyba, ale i když jsem se na tenhle film strašně těšila, už 3x jsem u něj usnula a viděla jsem 3/4 a za tu dobu jsem neviděla jedinný herecký výkon! Proboha, co to je? Uma je jak socha a Evan Rachel je sice nádherná, ale její ne/herectví mě v jednu chvíli i rozesmálo, i když se jednalo nejspíš o tu nejdrsnější scénu, nerozumím vůbec co tenhle film má znamenat, opravdu jsem se na něj kvůli dvojici Thurman / Wood těšila jak malé dítě, ale hned od prvních minut mi bylo do breku (z té nudy a trapnosti), sice jsem nebrečela, ale vždy usnula a to stačí. Ty 2 hvězdy dávám z lítosti a naděje, že doufám, že aspoň těch pár závěrečných minut, které jsem už neviděla, za něco stálo! :/(14.8.2008)

• - Uma Thurman zde vystupuje jako dvaatřicetiletá matka, ve skutečnosti jí však v době natáčení bylo již 37 let. Rovněž dvacetiletou Evan Rachel Wood scénáristé omladili - na sladkých 17. (hippyman)