Inkoustové srdce

Tintenherz

Atramentové srdce

Dobrodružný / Fantasy / Rodinný

USA / Velká Británie / Německo, 2008, 102 min

Branden Fraser teď točí jeden dobrodružnej film za druhým a i když to nejsou zrovna nějaký veledíla, tak je to zábavný, což je případ i Inkoustovýho srdce, který ale u mě trošku zaostalo za očekáváním, jelikož namísto mnou čekanýho fantasy světa se děj neustále točí v přítomnosti a pár fantasy postav to zas až tolik nevytrhnou. Nicméně Fraser je velkej sympaťák, Eliza Bennett v dětský roli perfektní a i když sem Sarkise viděl už v lepších rolích, tak je tu dobrej záporák, navíc má film fakt kvalitní triky, takže závěr, i přes silnou dávku nutnýho přehnanýho závěrečnýho happyendu a absolutního, trošku hloupě a snadno vyřešenýho, vítězství dobra nad zlem, působí pěkně. Ale stejně se nemůžu zbavit dojmu, že to mělo daleko navíc(20.3.2009)

• Cervenak

"Vráť sa domov!" volá Jennifer Connelly v asi dvojsekundovom cameu na svojho filmového i skutočného manžela. "Vráť sa domov z tohto mizerného filmu a zahráme si v niečom lepšom!" To už som si iba predstavoval. Andy Serkis vychutnávajúci si úlohu záporáka (každú minútu z tých asi piatich, čo je na plátne), sympatická Eliza Bennett a sem-tam slušný trik. To je asi tak všetko. Už zhruba od polovice je to neznesiteľne naťahovaná nuda, ktorej paradoxne najviac ubližuje to, že v podstate je to veľmi originálny príbeh a vy si uvedomujete, aké to v knižnej podobe musí byť fajn. Žiaľ, vo filme to nefunguje ani trochu. Tápajúci scenárista pretavil špičkový nápad v nezáživné pobehovanie nezaujímavých postáv po dvoch/troch papundeklových dekoráciách. Herci sa nudia a Softley by nevyčaroval atmosféru, ani keby naňho padla z neba v trojtonovom balení. Zaslúžený prepadák. Dúfam, že si Hollywood už uvedomil, ako veľmi publikum nezaujíma detská fantasy. Prvá Narnia uspela len preto, že od nej všetci čakali "nástupcu Pána prsteňov" - a potom už to bol len jeden prepadák za druhým. Ďakujeme, stačilo!(12.4.2009)

Snad po žádném jiném filmu jsem si nedávno neřekl, že jej v budoucnu 100% nechci vidět. Aby bylo jasno hned na začátku, tak jednu hvězdičku přidávám filmu čistě proto, že jsem jej sledoval spolu s přítelkyní, která kupodivu nebyla nijak moc znechucená. Inu, ve dvou se to lépe táhne. Avšak upřímné objektivní hodnocení nemůže v tomto případě dopadnout jinak než vyloženě špatně. Brendan Fraser se sice snaži, ale na scénáři jde hodně vidět, jak mu svazuje nejen jazyk, ale i herectví. Andy Serkis - mno, čekal jsem více ale jde to. No a ostatní herecká účast nestojí snad kromě Helen Mirrenové za zmínku. To zdaleka nejnepovedenější, co lze snímku vytknout, je nejen jeho otřesné zpracování, ale také skutečně trapné a imbecilní scénky, situace a dialogy, při kterých bohužel vyprskne smíchy nejeden intelilgentní divák. Abych to uzavřel: velké zklamání. Těšil jsem se opravdu hodně (snad jsem i čekal novodobý Hvězdný prach), ale tahle rádoby fantasypohádka je opravdu vrchol (myšleno samozřejmě záporně)... Zlatá Narnie(11.5.2009)

Příjemná, ale ve střední části značně zdlouhavá pohádka pro ty, kdo milují knihy. Je to vlastně takový malý Last Action Hero, jen místo akčních filmů má knihy a chybí mu humor. Celkem vzato, má jinak velmi silné téma, slušné obsazení, působivý úvod a svižný závěr. Jenže mezi úvodem a závěrem se to zaseklo, trošku bezradně potácelo sem tam, občas zakoplo o nějakou tu mezeru v logice, občas chytlo dech, ale pořádně se rozběhlo až v samotném závěru, aby ukázalo, jak to mohla být skvělá podívaná, kdyby měla lepšího scénáristu, režisér si dal záležet stejně jako u svého zatím nepřekonaného K-Paxu a většina herců a postav nepůsobila tak bezradně. Škoda, od takového tématu v rukou Softleyho jsem čekal víc.(17.11.2011)

Rozpočet $60miliónovTržby USA $17,303,424Tržby Celosvetovo $62,450,361Tržby za predaj DVD v USA $8,735,562 //počet predaných kusov 580,953║ Na celkom slušné obsadenie až príliš chatrné fantasy, ktoré dohromady ani nemá čím zaujať. /35%/(15.8.2009)