Inkoustové srdce

Tintenherz

Atramentové srdce

Dobrodružný / Fantasy / Rodinný

USA / Velká Británie / Německo, 2008, 102 min

To musí všichni za každou cenu plnit svoje sliby? Lepší by bylo nechat ho běžet, oba dva spolu... takový trochu poetický konec by to byl, ale ne, on na ten kopec podivné nudy nasadí USA hodnoty... ble, ale jak tak poslouchám tu pěknou písničku z titulků, tak musim dát 3 slabší * :-)(18.7.2009)

Mortimer (Brendan Fraser) kromě toho, že je restaurátor knih, je obdařen nadpřirozenou schopností spočívající v tom, že z každé knihy, kterou čte nahlas, přenese její postavy a věci z ní do reálného světa. A jednou pří čtení vzácné knihy s názvem Inkoustové srdce mu zmizí jeho milovaná žena a on zůstane se svou malou dcerou (i ona zdědila tuto schopnost) sám a celé roky po ní bezvýsledně pátrá. Až jednou při svém putování zjistí, že jeho ženu vězní na svém hradě zlý Kozoroh (Andy Serkis) se svou bandou a je to právě hlavní postava z knihy Inkoustové srdce, které se v našem reálném světě zalíbilo natolik, že si zde vybudoval vlastní impérium. Mortimer bude muset spojit síly s pratetičkou Eleonorou (Hellen Mirren), trochu sobeckým Prašprstem (Paul Bettany) a samotným spisovatelem knihy (Jim Broadbent), aby porazil vládu Kozoroha a zachránil svou ženu z jeho spárů. Nedělalo mně problém ve společnosti sympatického Brendana Frasera ocitnout se ve fantazijním světě, ale děj je zahuštěn takovým množstvím postav, že právě ta jeho je paradoxně ze všech nejméně zajímavá. Daleko větší životností své postavy obdařily úžasná Helen Mirren, sympatický Paul Bettany, milý Jim Broadbent nebo nebezpečně svůdná Jennifer Connelly v miniroličce Roxany. Nepochybně se o kladný zážitek postarala i vizuální a triková stránka filmu, která se svými létajícími opicemi, jednorožcem a dalšími podivnými stvořeními diváka do děje vtáhne. Naopak scénář neměl v sobě sílu a prolínání literárních postav v reálném světě často nefunguje tak, jak by mělo a určité logické nedotaženosti v ději se rozhodně najdou. A tak zde narazíme na množství úchvatných scén, které se poctivě střídají s těmi nudnými. A zdaleka ne zcela byl naplněn potenciál, který v sobě tahle hravá fantasy podívaná měla.(29.11.2009)

• moviesfan

Od tohoto pohádkového fantasy jsem čekal víc. Čekal jsem hlavně pěkný příběh a pohádkovost. Ta zde byla, ale jaksi nešťastně zobrazená a vypadala velice lacině. Příběh také neoplýval kdoví jakým kouzlem. Pro mě je to spíše zklamání.(3.4.2009)

• Cervenak

"Vráť sa domov!" volá Jennifer Connelly v asi dvojsekundovom cameu na svojho filmového i skutočného manžela. "Vráť sa domov z tohto mizerného filmu a zahráme si v niečom lepšom!" To už som si iba predstavoval. Andy Serkis vychutnávajúci si úlohu záporáka (každú minútu z tých asi piatich, čo je na plátne), sympatická Eliza Bennett a sem-tam slušný trik. To je asi tak všetko. Už zhruba od polovice je to neznesiteľne naťahovaná nuda, ktorej paradoxne najviac ubližuje to, že v podstate je to veľmi originálny príbeh a vy si uvedomujete, aké to v knižnej podobe musí byť fajn. Žiaľ, vo filme to nefunguje ani trochu. Tápajúci scenárista pretavil špičkový nápad v nezáživné pobehovanie nezaujímavých postáv po dvoch/troch papundeklových dekoráciách. Herci sa nudia a Softley by nevyčaroval atmosféru, ani keby naňho padla z neba v trojtonovom balení. Zaslúžený prepadák. Dúfam, že si Hollywood už uvedomil, ako veľmi publikum nezaujíma detská fantasy. Prvá Narnia uspela len preto, že od nej všetci čakali "nástupcu Pána prsteňov" - a potom už to bol len jeden prepadák za druhým. Ďakujeme, stačilo!(12.4.2009)

Ťažké sklamanie v rámci očakávania druhého STARDUSTU pričom námet a herci priamo navádzajú k niečomu podobnému tzn. krásny fantasy svet a vtipné spracovanie. INKHEART hneď od začiatku ubieha ako so zatiahnutou ručnou brzdou, fantasy svet nám je ťažko odopretý pričom doň nahliadneme iba len tak pomimo aj to na pár sekúnd a všetko sa odohráva v realite kde sú prenesené postavy z kníh. O vtipnú stránku sa tiež snaží, no nie je to žiadna sláva. Postavy nie sú z tých najlepšie napísaných ale vzhľadom na to že ani knižná predloha nebola zrovna z tých najfantastickejších, film fanúšikov zrejme nesklame ale proste netreba mať príliš veľké očakávania, ktoré zrejme nemali ani producenti pretože rozpočet bol asi poriadne biedny.(21.3.2009)