Nouzový východ

Revolutionary Road

Núdzový východ

Drama / Romantický

USA / Velká Británie, 2008, 119 min

No podle me tak trochu zbytecnej film. Tohle totiz neprinasi absolutne nic novyho, proste jedni manzele, ktery se obcas hadaj, kolikrat uz tu to bylo, Mendes je skvelej reziser a mel by si vybirat zajimavejsi temata. Jinak k samotnymu filmu, samozrejme, ze je natocenej skvele, hudba je taky paradni, ale jako nejaka silena depka mi to teda neprislo. Obzvlast prvni polovina filmu, kdyz pominu tu uvodni hadku, spis pripomina nejakou idylku, vsichni jsou spokojeny, manzele si chtej splnit sen. Pak se hadky zacnou sem tam objevovat, moc jich tu neni, ale stoji za to. Ale mel sem s tim problem, proste mi prislo, ze se chovaj misty jak hovada. DiCaprio je jeste vetsinou v pohode, ale Winslet uz je misty drobet mimo a spis pusobi jak nakej magor. Jinak herecky, vsichni tu vychvalujou hlavne Winslet, ale to ja nebudu, me naopak vic zaujal DiCaprio a hned po nem skvelej Shannon, i kdyz u jeho postavy mi prislo, ze tu je spis aby obcas dej trochu nakop, protoze scenarista byl v uzkejch. Winslet byla rozhodne daleko lepsi v Predcitaci, za coz taky muze lepe napsana postava. Celkove sice skvele natoceny a zahrany drama, ale kdovijak me to proste nechytlo, navic, kdyz je dej celkem predvidatelnej a nemuzu rict, ze bych ten silnej konec necekal.(17.2.2009)

...alebo čo by sa mohlo stať, keby sa nepotopil Titanic Veru Jack a Rose (v tomto prípade Frank a Rose) by asi nemali najlepší život. Ale vážne, Revolutionary Road je drama s veľkým D, no ostatnými písmenami nečitateľnými. Sú tu veci ktoré treba rozobrať: Klady nadštandardná kamera, kostými a hudba, tvoria pekné orné políčko pre manželskú drámu. Celá myšlienka opdichnúť sa od všednej spoločnosti bola síce dobre vymyslená, no bol tu stret záujmov, v ktorom som sa nevyznal: či išlo o nejakú hlbšiu myšlienku vykreslenia mizerného života predstavených, alebo išlo o citové zemetrasenia manželského páru a jeho príbeh. V každom prípade, strčiť tieto dva motívy do dvoch hodín, možno fungovalo, ale bolo to miestami pridlhé. Zápory Mendes bol možno neuveriteľne rád, že zohnal Leonarda a Kate po 11 rokoch opäť spolu, preto im ponúkol skoro hodinu čistého času hádania sa zabúdalo na podstatné veci. Nie je všetko iba o hereckých výkonoch (tie boli inak fakt úchvatné), ale aj ich zakomponovanie do príbehu. To sa mi zdalo zvládnuté, len na polovicu, druhá akoby nemala zmysel a bola na efekt. Tiež poznámka: kde boli sakra celý čes ich deti? Žeby mali dlhú školu? Chodili po nociach do barov a ráno spali, alebo čo? Nie. Jednoducho ich trebalo nejako dostať vonku z hry, aby sa nám dom otvoril pre veľké domové hádky a preto film stratil nádych realičnosti. Jediná a asi najväčšia chyba je, (možno len pre mňa) že som sa po 30 minútach citovo odpútol od ktorejkoľvek postavy, lebo ich argumenty boli raz spoločne oddôvoditeľné a subjektívno rovnocenné. Inými slovami nemal som medzi týmito dvoma favorita pri hádkach a ich problémy so mnou emočne nepohli. Preto som bol len pozorovateľ hádok dvoch mladých ľudí a keď som sa nad tým zamyslel: sakra, veď podobné mám tuto doma, len stačí otvoriť rodičovské dvere :) (nie až doslova také). No čo už dráma ktorá mohla byť oveľa lepšia skrátená a keby jej bolo ubrené pár medzidejov. Preto len 50-60%(21.1.2009)

Jedenkrát se spolu potkali a vznikl z toho nejvýdělečnější film na světě, podruhé se podobně vysoká meta určitě opakovat nebude, ale kvalitou se rozhodně taky šetřit nebude. A to můžou děkovat především jim dvoum a samotnému režisérovi, který prostě a jednoduše špatné filmy točit neumí i když u tohodle mě popravdě zas tolik nepřekvapil. Sice má po psychologické stránce Nouzový východ hodně solidní příběh, ale to je tak to jediné, čím dokáže zaujmout, plus samozřejmě herecké výkony. Leo ukazuje, že točit umí, a od té doby, kdy se skutečně rozjel zkouší úplně všecko a zatím se mu to všecko na sto procent daří. Drsňák, gangster, letec, celebrita nebo špión. Všecko mu jde na plno, stejně jako v tomto filmu "věrný" a "milující" manžel. Určitě to za to stojí vidět, ale víckrát se do toho nepohrnu, což je možná také problém psychologických filmů, ale určitě to plno lidem má co nabídnout, já mám tedy radši na plátně cokoliv jiného než vztahy, i když i tady to na mě dokázalo zapůsobit, což dokazuje to, že se film opravdu povedl.(8.4.2009)

Asi hodinu som sa urputne bránil, pretože som sa nevedel rozhodnúť, či je toto čudesne tetrálne, akosi neprirodzené a vlastne od reality odtrhnuté poňatie zámerom (so snahou priblížiť sa 50. rokom nielen dobovým zasadením, ale aj štýlom), alebo to Mendes jednoducho tentoraz netrafil. Navyše je to predvídateľná zbierka klišé príbehov o manželskej kríze. Postupne sa mi však film vďaka intenzívnemu hereckému nasadeniu Lea a Kate dostal pod kožu a ku koncu sa dokonca dostavila istá katarzia a dojatie. 7/10(3.5.2009)

[imdb: 7.7/10] | me: Chladivá dráma o nenaplnených životných predstavách posilnená výbornou emocionálnou hudbou. Každodenná rutina mladomanželov v podaní Kate a Lea so snahou o akúsi zmenu v skvelých hereckých výkonoch pojednáva o skutočných problémoch nenaplnených osudov a istom spôsobe potenciálnych zmien bez akýchkoľvek snáh o prifarbovanie skutočnosti. Vykresľuje vnútorný boj s realitou, ktorá nezodpovedá ani len v troške vysnívanému životu. Herecké výkony ako Lea tak aj Kate sú vynikajúce a veľmi autenticky vykresľujú zmeny pováh, nálad a nechcenú pretvárku o radosti z každodenného života. Samotný dej nestráca na intenzite a už ak je takmer nemožné, aby došlo k ďalším chladným zvratom tak prichádza ďalšia facka, ktorá akoby posúvala hranice nevľúdnosti o krok ďalej. Po vzhliadnutí filmu som sa ešte deň necítil dobre (v dobrom slova zmysle). Film zanecháva chladné pocity, priam deprimuje ... Málokedy vo mne film nezanechal takéto rozpačité pocity.(5.2.2009)