Nouzový východ

Revolutionary Road

Núdzový východ

Drama / Romantický

USA / Velká Británie, 2008, 119 min

Pokud každý den docházíte do zaměstnání, které vás nebaví, netěší, pokud máte pocit, že vám život jednotvárně protéká mezi prsty, pokud si myslíte, že – slovy jedné z postav – pouze utíkáte před beznadějnou prázdnotou života tady a pokud sbíráte odvahu s tím už konečně něco udělat, tak tenhle film vás vnitřně smete. Emocionální pecka, která má mnohem blíže k ´Americké kráse´, než se na první povrchní pohled jeví a to díky dilematům, které musely řešit hlavní postavy v obou filmech (i když hlavní motivace byly rozdílné). A ty mezilidské vztahy, které se během filmu s neskutečnou silou vyhrocují, vás přidusí jako oprátka kolem krku. Film, který co do emocí a hloubky strčí do kapsy všechna vztahová dramata za několik let dozadu. Dle mého nejlepší Mendesovo filmové dílo s velkým D.(31.12.2008)

Scénář: Justin Haythe .. Silný životní příběh mladého manželského páru z předměstí ždímá Sam Mendes po svém, ale více než jeho snažení mě zaujímá obratná práce Deakinsový kamery a Newmanův jemný hudební podklad. A vedle toho samozřejmě herečtí velikáni - Leonardo DiCaprio (netřeba více vyzdvihovat, hraje zase perfektně) a Kate Winslet (které to tentokrát navíc při hraní i zatraceně sluší), kteří se po letech vrací bok po boku ve skvělém, zralém filmu, který si bude ale obtížněji hledat ideální diváky, protože touhle vyobrazenou společenskou cestou - vojna/válka, těhotná přítelkyně, svatba, dům a společný (prázdný) život se všedními problémy a ztrácejícími se sny - dnes už prochází podstatně menší část populace. Ani já jsem nebyl zrovna emocionálně ždímán, ovšem v jednotlivostech je film pravdivě výmluvný jako málokterý. A teď někdo (co ty Same?) šup na Chesilskou pláž. 75%.(31.12.2008)

Vážený cestující, omlouváme se za komplikace, ale kvůli špatnému počasí musíme nouzově přistát, prosíme o klid, všechno bude v pořádku. Po přistání použijte "Nouzový východ" uprostřed letedla. Po zlepšení situace budeme pokračovat v letu. Děkujeme za pochopení! ** jak jednoduché může se zdát. Ale jde toto hlášení využít i v životě, v manželství?? Jak mnozí by si přáli, bohužel život není jednoduchý. Z krásné pohádky se stává stereotyp a je jen na nás, jak se mu postavíme. Život se má žít a né jen přežívat. Kate a Leo se tady postarali o příběh, který každý z nás určitě zná, ať už ho žijeme, nebo jsme o něm slyšeli. Co dál?? Můj ortel?? Závěrečných 10minut mě vyřídily a vnukly malé poselství: "Změň svůj osud!" :)(26.7.2009)

Sam Mendes a jeho režijní rukopis... Americká krása posunutá historicky do svého prenatálního stadia 50. let. Sam Mendes točí vlastně skoro pořád o tom samém, neboť významově je Nouzový východ dalším faktickým důkazem poznání, že pilíř amerického snu tkví v lepším případě v sebeklamu anebo v případě horším v zoufale sebezničujícím hraní role týkající se dosaženého společenského statusu... Podobné filmy: Americká krása, Hodiny, Kdo se bojí Virginie Woolfové?(3.5.2009)

Nadherny film zo zivota... O laske, nelaske, beznych, ale zaroven tak podstatnych starostiach, neuskutocnenych snoch, ale hlavne o tom, aki dokazeme byt k svojim zivotom lahostajni... Pre mna osobne velmi emocne strhujuci zazitok.(25.12.2008)