Nouzový východ

Revolutionary Road

Núdzový východ

Drama / Romantický

USA / Velká Británie, 2008, 119 min

Nadherny film zo zivota... O laske, nelaske, beznych, ale zaroven tak podstatnych starostiach, neuskutocnenych snoch, ale hlavne o tom, aki dokazeme byt k svojim zivotom lahostajni... Pre mna osobne velmi emocne strhujuci zazitok.(25.12.2008)

Tenhle Mendesův kousek mi moc nesedl - celý film je vlastně jedna velká manželská hádka a přestože mi tentokrát ústřední dvojice herců nijak nevadila (narozdíl od Titanicu) a oba jsem je chápala, protože to se prostě mezi lidmi stává, ten způsob vyprávění mi vadil. Jejich seznámení a předchozí život byl podán tak zkratkovitě, že to působilo dojmem, jako by se nikdy ani neměli rádi, děti se tam sotva mihly, takže to zase působilo dojmem, že ani žádné nemají a ten konec byl podaný takovým způsobem, že mě to ani nedojalo. Kdyby si alespoň ničili věci, jako ve Válce Roseových nebo to podali jako v Kramerové vs Kramer, bavilo by mě to víc.(6.1.2009)

Pokud každý den docházíte do zaměstnání, které vás nebaví, netěší, pokud máte pocit, že vám život jednotvárně protéká mezi prsty, pokud si myslíte, že – slovy jedné z postav – pouze utíkáte před beznadějnou prázdnotou života tady a pokud sbíráte odvahu s tím už konečně něco udělat, tak tenhle film vás vnitřně smete. Emocionální pecka, která má mnohem blíže k ´Americké kráse´, než se na první povrchní pohled jeví a to díky dilematům, které musely řešit hlavní postavy v obou filmech (i když hlavní motivace byly rozdílné). A ty mezilidské vztahy, které se během filmu s neskutečnou silou vyhrocují, vás přidusí jako oprátka kolem krku. Film, který co do emocí a hloubky strčí do kapsy všechna vztahová dramata za několik let dozadu. Dle mého nejlepší Mendesovo filmové dílo s velkým D.(31.12.2008)

Intimní partnerská výpověď, která lidskou bytost rozebere až do nejhlubšího nitra, kde je vše tak citlivé, tak dráždivé a osobní, že se člověk snaží uniknout... Hledá nouzový východ z beznadějné prázdnoty. Oba to ví. Oba se ocitají na jedné lodi, která se zmítá v bouři nespokojenosti a Eiffelovka se v dáli tyčí jako maják naděje. Maják, který se zdá být na dosah a současně nepřekonatelně daleko. Rozhodnout se je snadné, učinit tak je těžší. Pustit se do neznáma a vzdát se vybudované jistoty, byť ubíjející, je počin hodný silných osobností. Frank a April však pomalu přicházejí o vnitřní sílu, nemohou se o sebe opřít a jejich společná vize šťastné budoucnosti se pomalu rozpouští v mlze. Osobitá výjimečnost jako stmelující prvek, který je svedl dohromady, se jeví jako iluze a upadá do rovin iracionálna, z plánů je jen vzpomínka jako zašlá fotografie už neexistujících lidí... Pokrytecká hra na normální lidi, které všichni tleskají... všichni až na toho, kdo přichází z psychiatrické léčebny a nerozumí uměle vytvořené společenské morálce, bezostyšně nazývá věci pravými jmény. Sam Mendes opět zabodoval a svým komorním dramatem mi vyrazil dech. Duo Kate Winslet a Leonardo DiCaprio je excelentní, opravdu nezapomenutelný herecký koncert.(13.2.2009)

• Jara.Cimrman.jr

"Nemůžeme dál předstírat, že tohle je život, který jsme chtěli." Ach ti mladí Wheelerovi. Oni jsou tak krásní, ale pořád na sebe křičí, zahýbají si a jedna nejmenovaná fabrika musí frčet na tři směny, aby ukojila jejich touhu po nikotinu. Asi bych při tomto snímku bez větších obtíží usnul, ale při neustále se opakujících hádkách se hladina zvuku zvedala tak vysoko, že jsem k tomu nedostal příležitost. Vždyť ani já nemám život takový, jaký jsem si vysnil, ale řvu kvůli tomu na někoho? Neřvu, protože to nic nevyřeší, i když by to možná nakonec někdo zfilmoval.(7.1.2016)