Slepota

• slovenský

Zatmenie

Drama / Thriller / Mysteriózní

Kanada / Brazílie / Japonsko, 2008, 120 min

Od Cidade de Deus první film Fernanda Meirellese, který jsem viděl. A popravdě - nestačil jsem koukat. Julianne Moore v roli té, jež vidí a Gael García Bernal v roli záporáka - trochu jsem se obával tohoto obsazení, ne kvůli tomu, že bych jim nevěřil, jsou to výborní herci, spíš kvůli tomu, zda nebylo lepší zvolit neznámé tváře. Režisérovi se však naštěstí podařilo vdechnout filmu tíživou atmosféru (a Julianne bych skoro nepoznal), doplněnou velkou spoustou hodících se přeexponovaných záběrů, přechodů ze tmy na světlo a naopak, ale hlavně charaktery postav, kdy každá z nich ve světě světla žije svůj vlastní osud. Meirelles použil i syrovější záběry, ale vždy tak, aby divákovi nebylo špatně z toho, co vidí, ale z toho, co si dokáže představit. Samotný závěr filmu je pro mě velkou úlevou, bál jsem se, že si v těch dvou hodinách režisér neporadí, ale jeho filozofické zakončení mě pohladilo i znepokojilo zároveň - takový přesah jsem nečekal.(23.4.2009)

Velmi znepokojivý film, byť tematicky není originální. Na začátku si člověk vzpomene nejen na Čapkovu Bílou nemoc, ale hlavně na Wyndhamův Den trifidů. Proto jsem každou chvíli čekal, kdy nastane boj slepých o vidící průvodkyni, jako je tomu u Wyndhama...naštěstí se tak nestalo. Film je to nehezký a špinavý, leč dle mého potřebný. Ukazuje velmi přesně, jak by se v takové situaci lidstvo nejspíše zachovalo. Lidská práva by šla stranou a hrůzu působící nemoc by nutila vládnoucí izolovat nakažené, případně je nechat rovnou likvidovat. Sympatické na epidemiích je, dá-li se to tak vůbec říci, že si nevybírají, jako si nevybírala Čapkova bílá nemoc. Chudí, bohatí, zločinci, dobráci - všem stejně bez rozdílu. Rychle se hroutící společenský řád a snaha přežít by vytvořily anarchistickou společnost bez budoucnosti. Konec filmu je neurčitý, ale spíše s nadějí. Nahotou se nešetří, avšak asi nikoho příliš nepobouří. Je civilní, dokumentaristická, spíše nutí k soucitu.Že nejde o americký film, poznáte velmi brzy.(1.3.2011)

Působivé dílo ve své přímočarosti, relativní jednoduchosti a jisté povrchnosti. Film se divákovi snaží navodit pocity a vnímání postav jak na rovině vyprávění (omezené vědění postav - divák ví stejně jako postavy nebo jen o málo víc), tak na rovině stylu (stížená orientace diváka v prostoru, silně přeexponované záběry, filtry), přičemž se soustředí téměř výhradně na interakci mezi postavami/skupinami (v uzavřeném prostředí, kdy se vytváří jednoduchá společenství a "kastovní systém"), která se postupně zvrhává v boj o ukojení základních lidských potřeb a pudovost je jeho hlavním jmenovatelem.(8.9.2014)

niekto tu tuším spomínal "Hmlu" - áno, len ešte o čosi znepokojivejšie, ďalej by sa dalo hovoriť o "Potomkoch ľudí", tento film je oproti nim formálne "svetlejší", no čo sa týka spracovania "apokalyptickej" látky (pričom však Slepota z apokalyptických filmov svojou metaforickosťou a nesci-fickosťou vybočuje k filmom, ktoré majú viac plánov) je zhruba na rovnakej úrovni. film mal podľa mňa nádhernú myšlienku, vydarenú výpravu i bezkonkurenčný casting a mňa chytil za srdce i za oči.(29.8.2009)

Odpověď na otázku, čeho všeho jsou lidé schopní v krajních situacích, je tady zobrazena tak realisticky, až z toho mrazí. Některé scény ze slepeckého "ghetta" mi z paměti jen tak nevymizí. Výborně napsané a zahrané charaktery, zajímavé výtvarné zpracování (v podstatě černo-bílé). Film k zamyšlení, rozhodně ne na pobavení. Srovnání film/knížka (José Saramago) - 4/6.(3.2.2010)

• - Film zahajoval MFF v Cannes 2008. (HellFire)

• - Některé z japonských dialogů napsal Yusuke Iseya. (HellFire)

• - Aby se herci připravili na své role, byly jim zavázány oči a byli odvezeni na náhodně vybranou lokaci. Po vysazení z auta se museli zorientovat v okolí. (HellFire)