poster

Metropie

 • Dánsko

  Metropia

Animovaný / Sci-Fi / Thriller

Švédsko / Dánsko / Norsko, 2009, 86 min

Režie:

Tarik Saleh

Scénář:

Tarik Saleh

Kostýmy:

Hanna Storby
(další profese)
 • gudaulin
  ***

  Metropie je ambiciózní kousek, který chtěl k výrobě celovečerního animovaného filmu využít experimentální techniky a originální vizuál. Což o to, obojí je naplněno a vytváří dohromady svět nepříjemné dystopie, která připomíná známý sci-fi román Obchodníci s vesmírem od Fredericka Pohla mapující svět ovládaný bezohlednými obřími korporacemi, manipulačními technikami a všudypřítomnou reklamou. Potíž je ale v tom, že opravdu vážně pokulhává to, co dělá animovaný film tím, čím je. Tedy sama animace. Přitom divák si v posledních 15 letech zvykl na opravdu dynamický vývoj animačních technik a díky rodinným celovečerákům i fenoménům, jako je rodina Simpsonových, ji považuje prostě za samozřejmou. Možná to byl i záměr, ale v tom případě naprosto mylný a spíš se jedná o neumětelství. Je to pomalé, s nepříliš propracovaným světem i postavami. Tři hvězdičky nakonec dávám za určitou výlučnost a originalitu, protože velkou konkurenci tahle produkce neměla ani v minulosti a nemá ji ani dnes. Celkový dojem: 50 %.(4.10.2011)

 • FFilipCZ
  **

  Bohužel tento film šel jaksi mimo mě. 2* za bravurní animaci, která se podvedla na jedničku.(20.9.2012)

 • Arbiter
  **

  Nevyužitý potenciál. Až to bolí. Vizuál a střípky okolního světa byli mnohem zajímavější, než urputně konspirační, nekonzistentní a v apaticky snové odtrženosti předkládaná hlavní dějová linka. Reality show "vyber si svého uprchlíka" byla boží .(25.12.2015)

 • Marek1991
  ***

  Najnovšie výrazné antiutopické dielo, ktoré akoby s výzorom filmu Brazil kríženým s animovaným filmom nám v šedej atmosfére neprináša takmer nič nové, len mám pocit, že pre novú generáciu zaujímavým spôsobom rekapituluje známe veci a pridáva do toho svoj príbeh, žiadna sláva.(12.8.2013)

 • Aelita
  **

  Šedá, studená, pomalá - krátce řečeno typicky severská animovaná historie v konečném důsledku o tom, že posloucháme hlasy ve své hlavě, kterými je Sebevědomí a Mindrák, k nimž se během života přidávají hlasy venkovního světa, ať již se jedná o propagandu, autority, volání přírody nebo rádio FM. Chce to účinný filtr a sebepoznání. Nezaujalo. Zato mne zaujalo to, že efekt Kulešova funguje nejen mezi záběry, ale i mezi pořady. Soudím to z toho, že jsem po předchozím dokumentu "Tajemství sexappealu" viděla v Metropii samá sexuální nastavení, potřeby a strategie, nikoliv politicko-antiutopický pamflet na totalismus kapitálu. ___ P.S. Podstata Kulešovova efektu spočívá v tom, že tentýž záběr herce je vždy kombinován s nějak významově jiným snímkem. To umožňuje pozorovat různé účinky na diváky: první účinek je ten, že člověk již podvědomě zařazuje sérii záběrů do jednoho logického celku; druhý spočívá v tom, že člověk má podvědomou tendenci očekávat od člověka na plátně tutéž psychologickou reakci, jakou má sám. Tak pokusné obecenstvo uvedlo, že výraz obličeje herce se vždy měnil v závislosti na emotivním náboji, který vyzařoval ze snímku, s kterým byl snímek herce kombinován, ačkoliv se snímek obličeje herce neměnil. Jednodušeji řečeno stejný záběr hercovy tváře vypadá jinak ve spojení se záběrem talíře polévky či záběrem dětského hrobu.(6.2.2012)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace