Plamen a Citron

(Finsko)

Flame & Citron

Drama / Thriller / Válečný / Historický

Dánsko / Německo / Norsko / Francie / Švédsko / Finsko / Česko, 2008, 130 min

Vzdát hold hrdinům své země je určitě fajn, ale v tomto případě jde jen o průměrný válečný film. Herecké obsazení je dobré, ovšem při tak dlouhé stopáži se našlo spoustu prázdných a nudných míst...6/10.(7.5.2014)

Vynikající dobová atmosféra, perfektní herci, zajímavej příběh a hlavně myšlenky. Další milé severské překvapení. Jenom mi trochu vadilo, že titulky vznikly tak, že někdo zkopíroval dánský titulky do google překladače a "přeložil" do angličtiny. Ty chyby byly děsný :-D(7.4.2014)

Koprodukce jak má být, žádný euroguláš pochyné chuti a zápachu. Něco takového bych si představoval o Mašínech. Po většinu stopáže vynikající (15min useknout by ale nevadilo), konec dokonce dechberoucí. Mads Mikkelsen dokáže být ultimátní masér, Thure Lindhardt však nezaostává, při jeho kukučích ustává látková výměna. Rozhodně lepší biják než Max Manus: Man of War. (pletu se nebo ten hotel Plamenova otce byla opravdu chata na Panské louce v Jizerkách?)(3.11.2009)

[AFF 2014] Ďalší z nekonečného zástupu filmov, ktoré som chcel už dávno vidieť a až doteraz som sa k nim nedostal. Keď som si preto všimol zaradenia snímky Plameň a Citrón do sekcie Vojna a film oficiálneho programu ArtFilm Fest-u, deň bol hneď krajší. Dánsky film s vďačnou stopážou vykazuje známky moderných európskych vojnových snímok (za všetky ako príklad uvediem Pád Berlína) - uhladená výprava, ktorá je priamym premostením medzi nákladnou televíznou a štandardnou filmovou obdobou, výrazné ženské postavy a príbeh konštruovaný ako hlboký, citlivý intímny portrét hlavných hrdinov. V tomto prípade ich predstavujú dvaja muži na šachovnici hnutia odboja, militantných a politických frakcií, tajných služieb a mocenských vplyvov. Plnokrvný thriller posúva chladná, odmeraná profesionálna réžia a herecké stvárnenie až do sféry psychologickej drámy. Dôkladne budovaný status národných hrdinov je v záverečnej časti behom jediného dialógu zosmiešnený a zborený - tomu hovorím odvaha, aspoň na poli národnej produkcie. Zamrzí azda len mierne prehnaný záver. 80%(29.6.2014)

To nie sú ľudia, ale nacisti ... byť v odboji, to chcelo presvedčenie a odvahu. Neviete komu môžete veriť (najlepšie nikomu) a stále čakáte na guľku určenú vám (lebo tá raz príde). Film ma nenudil, aj napriek svojej dĺžke a hlavní hrdinovia svoje role zvládli slušne.(19.2.2017)

• - Námět filmu je založen na skutečných událostech, které se staly v Dánsku během druhé světové války. (akisha)

• - Spoiler: Závěrečná scéna, kdy je jeden z hlavních představitelů zastřelen, se natáčela v jednom opuštěném starobylém domě nedaleko Berouna. Všichni v závěrečných záběrech jsou čeští komparzisté. (Markinho)

• - Prevažná časť natáčania prebiehala v Dánsku, ale taktiež aj v Nemecku a Českej republike. (MikaelSVK)