Plamen a Citron

Flame & Citron

Drama / Thriller / Válečný / Historický

Dánsko / Německo / Norsko / Francie / Švédsko / Finsko / Česko, 2008, 130 min

• toma.baza

Opět jsem ten film viděl po dvou letech a teď se mi líbili mnohem méně. Stejně jako u Prahy jsem měl problém s motivací jednání hlavních hrdinů.(3.1.2009)

Neuškodila by tomu kratší stopáž a více zajímavého příběhu. Jinak to, ale zas tak špatné není, hlavně Mikkelsen exceluje. 60%(5.6.2012)

Bojovat proti válečné bestii se dalo různě! Plamen i Citrón si vybrali cestu odvážných a prošli si ji až do konce. Na cestě číhala zrada a plno nepřátel...(18.4.2013)

Miluju Českou televizi za to, že nám zprostředkovává tvorbu evropských (především severských či španělských) kinematografií. A v případech, jako je tento, bych ji často nejradši vyliskala. Proč musí zrovna tento film vysílat s českým dabingem? Já, potěšena tím, že Plamen a Citron bude v TV, zjistím, že nebude v originále. Ta krásná Dánština. Možná bych to ještě překousla, kdyby zde nehrál Thure Lindhardt, jež má krásně znějící sametový hlas, kterým mě okouzlil již v Bratrstvu. Snímek je skvěle zpracován, má výborný scénář i herecké obsazení. Místy je děj možná až příliš zamotaný, co se týče spojitostí a významu postav, což však na celek nemá vliv. Pro mě další kvalitní příspěvek do Dánské kinematografie.(24.5.2012)

Ojedinělá psychologická črta. Atmosférická, ostrá, hořká, plná znepokojivých otázek, beze špetky sentimentu. O lidech schopných teroristických činů, hrdinských činů, chladnokrevných vražd pro ideu. Prostředí odboje je pro rozvinutí velmi silného a sakra aktuálního tématu dokonale zvolené.(5.6.2015)

• - S rozpočtem 10 milionů dolarů se jedná o zatím nejdražší dánský film. (Othello)

• - Spoiler: Ve skutečnosti, když Flame zjistil, že jeho dům je obklíčený armádou, utíkal do prvního patra, kde spolkl kyanidovou kapsli. (Othello)

• - Spoiler: Závěrečná scéna, kdy je jeden z hlavních představitelů zastřelen, se natáčela v jednom opuštěném starobylém domě nedaleko Berouna. Všichni v závěrečných záběrech jsou čeští komparzisté. (Markinho)