poster

Plamen a Citron

 • Dánsko

  Flammen & Citronen

 • švédský

  Flamman & Citronen

 • Německo

  Tage des Zorns

  (Německo)
 • Finsko

  Liekki ja sitruuna

  (Finsko)
 • anglický

  Flame & Citron

Drama / Thriller / Válečný / Historický

Dánsko / Německo / Norsko / Francie / Švédsko / Finsko / Česko, 2008, 130 min

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • EastWicka
  ****

  Ojedinělá psychologická črta. Atmosférická, ostrá, hořká, plná znepokojivých otázek, beze špetky sentimentu. O lidech schopných teroristických činů, hrdinských činů, chladnokrevných vražd pro ideu. Prostředí odboje je pro rozvinutí velmi silného a sakra aktuálního tématu dokonale zvolené.(5.6.2015)

 • Aluska88
  ****

  Miluju Českou televizi za to, že nám zprostředkovává tvorbu evropských (především severských či španělských) kinematografií. A v případech, jako je tento, bych ji často nejradši vyliskala. Proč musí zrovna tento film vysílat s českým dabingem? Já, potěšena tím, že Plamen a Citron bude v TV, zjistím, že nebude v originále. Ta krásná Dánština. Možná bych to ještě překousla, kdyby zde nehrál Thure Lindhardt, jež má krásně znějící sametový hlas, kterým mě okouzlil již v Bratrstvu. Snímek je skvěle zpracován, má výborný scénář i herecké obsazení. Místy je děj možná až příliš zamotaný, co se týče spojitostí a významu postav, což však na celek nemá vliv. Pro mě další kvalitní příspěvek do Dánské kinematografie.(24.5.2012)

 • flyboyeda
  ****

  Vynikajcii zalezitost, herecky moc fajn, dansky odboj se s tim evidentne vubec ale vubec neparal, respekt... :)(22.6.2012)

 • Wormboy
  ****

  Film o tenkej hranici medzi zmanipulovanym, nechcenym terorizmom a cielenou odbojovou cinnostou je formalne slusny, obsahovo zaujimavy, no vnutorne chladny ako pohlad skveleho Madsa Mikkelsena. Ani kuskom nezachadza do vod nezelaneho pseodohrdinstva, ci patetizmu, ani okamih nenudi, no napriek svojim kvalitam mi jeho vnutro ostava zahalene. 3,5/5*(13.7.2009)

 • Freemind
  ****

  Díky vám, filmoví bohové, po dlouhé době konečně je zde film, nad kterým nemusím ohrnovat nos. Něco takového by v Hollywoodu nikdy nevzniklo - syrové podání kontroverzního tématu v jednom z nejdražších dánských filmů všech dob - přičemž můžete s potěšením sledovat, že každá koruna byla vynaložena správně a moudře. Rozhodně nečekejte tradiční, heroizující film o odboji, kdy si po titulcích řeknete "jo, byli to bomba kluci" a skočíte si pro lahváče do ledničky. Scénář nám předkládá mračna velmi zneklidňujících otázek - Jaké jsou myšlenkové pochody a motivy lidí, kteří vraždí "pro Věc"? Kdo rozhoduje o tom, která "Věc" je ta správná? Dokáže pocit povinnosti přehlušit hlas svědomí? Jsou city v kruté době války riskantní luxus nebo poslední nit spojující jedince s normálním životem? Dlouho se mi nestalo, že bych v průběhu filmu ani jednou nezačal uvažovat o evidentních chybách nebo nedostatcích, výtky mám pouze dvě - v první polovině možná trochu zbytečná rozvláčnost (kterou bohatě kompenzují drásavé scény likvidace cílů) a finální nájezd na oblohu plus mdlé závěrečné titulky, které poněkud smazaly tísnivý pocit ze závěru filmu.(12.7.2009)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace