Enron: The Smartest Guys in the Room

Dokumentární

USA, 2005, 109 min

Alex Gibney

Maryse Alberti

Mrazivý snímek u kterého se člověku v žádném případě nechce věřit, že nesleduje nějaký originální pseudodokument. Vypadá jako velká dramatická inscenace kde nalezneme gigantickou lidskou pýchu i následný spravedlivý pád. Nádherně je v dokumentu shrnuto, že těm "nejchytřejším v místnosti" už již nešlo o nějaké hloupé peníze, ale viděli svou vlastní seberealizaci a snad i smysl života v přifukování domečku - ba přímo paláce - z karet jménem Enron. 80 %(3.6.2009)

Dokument, který se celou svou stopáž rozhoduje, jestli bude uměním nebo faktografií a nakonec zůstane někde uprostřed. I tak se z něj dozvíte poměrně dost zajímavého o lidech, kteří nevědí jak pracovat, ale zato umí vydělávat.(16.11.2009)

Smutná a fascinující podívaná, kterou doporučuji všem zájemcům o podobná témata, ale určitě ne slabším povahám. Jinak klasický dobře natočený dokument, občas složitější na orientaci - nicméně všechna důležitá fakta jsou zde jasná a to je nejdůležitější. Poutavost zaručuje obsah...(17.2.2014)

''I'm sellin' like a motherfucker."(27.3.2013)

Fascinující výpověď o tom co dokáže systematická korupce na té nejvyšší úrovni, skrytá a rozmělněná na pozadí fungování akciového trhu. Zároveň neuvěřitelná ukázka toho, jak mohou selhat všechny kontrolním mechanismy trhu, od auditorů, analytiků, bank, právníků až po regulátory.(7.8.2011)