|| Scenár: Jeb Stuart, David Tworhy | Hudba: James Newton Howard | Produkcia: Anne Kopelson, Arnold Kopelson | Distribúcia: Warner Bros. | Štúdio: Warner Bros. | Rozpočet: 44 miliónov $ | Tržby: 368,875,760 $ || Pútavý film, ktorý má úplne všetko, čo má akčný thriller mať. --- Je zaújímavé sledovať s odstupom presne 20tich rokov, jak sa zmenil spôsob komponovania soundtrackov: Vtedy to bolo omnoho viac o jednom syntetizátorovom workstatione pod rukami skladateľa, dnes je to usb keyboard napojený na pc/mac s VST pluginmy... Jediný rozdiel je, že vďaka širokému počítačovému sortimentu nástrojov je aranžmá dnešných sountrackov omnoho rôznorodejšie a hlavne, prirodzenejšie - finálnu verziu potom u lepšej produkcie nahraje živá kapela / orchester. Skladatelia už takto nie sú nútený hladať oné "zaujímavé" zvuky na synťáku, pretože jedinečnosť môžu hladať v prirodzenosti a jednoduchosti. --- Jediný dôvod, prečo som nemohol dať za 5, bolo výrazné spomalenie tempa filmu v poslednej tretine. Na dnešné pomery až neúnosné. Naopak, prevé dve tretiny boli dokonale nataktované. Ps: Harrison by si bol toho Oscara tiež zaslúžil, keď ju dostal T.L. Jones... 83% | Blu-Ray, THX, HU DTS |(22.9.2013)

Jeden z těch klasických filmů, který by se mi podle všeho MĚL líbit, ale přes všechny papírové předpoklady (Harrison Ford, detektivní příběh, hitchcockovský motiv nevinného muže na útěku) mě pouze dokonale uspává a nudí.(3.5.2013)

Ford jako vždy podává super výkon, Tommy Lee Jones ani v nejmenším nezaostává, a příběh rychle odsejpá. Dost dobrý film ale jako thriller bych to neviděl, spíše jako dobré drama či krimi.(24.3.2008)

Harrison Ford uteká pred nespravodlivým obvineným a nekompromisný, vytrvalý Tommy Lee Jones je mu v pätách. Tak by som v stručnosti naznačil dej amerického, akčného thrilleru „Utečenec“, ktorý v roku 1993 natočil Andrew Davis. Tento snímok, s pomerne jednoduchým námetom, sa stal vďaka profesionálnej réžii, štedrému rozpoču, výbornej hudbe Jamesa Newtona Howarda a kvalitným hereckým výkonom klasikou v oblasti akčnej drámy. Známy chirurg, Dr. Richard Kimble vs. skúsený agent FBI Sam Gerhard. ****(14.7.2012)

Run, Richard, run!(2.2.2007)

• - V scéne, keď v kanáli Richard Kimble (Harrison Ford) mieri zbraňou na maršala Samuela Gerarda (Tommy Lee Jones), Kimble hovorí „Ja som svoju ženu nezavraždil," načo Gerard odpovedá „Mne je to jedno." Táto veta v skutočnosti nebola v scenári. Tommy Lee Jones však chcel do svojej postavy vniesť charakter nekompromisného policajta. (marciano)

• - Spoiler: Počet mrtvých ve filmu: 5. (Gastovski)

• - Do hlavní mužské role se počítalo mimo jiné i s Kevinem Costnerem, Alecem Baldwinem nebo Andy Garciou. (don corleone)