Proč je Uprchlík tak dobrý jako je? Děj není nijak složitý, žádné zásadní dějové zvraty se (skoro;)) nekonají, tak proč? Protože Harrison Ford a Tommy Lee Jones. Jejich role jsou skvěle ztvárněné, psychologie postav je přirozená a vypadá velice reálně, takže se do filmu můžete díky jeho přesvědčivosti ponořit jako do málokterého dalšího - i šílené scény typu skok z přehrady zvládne vykompenzovat poctivé pátrání hlavního hrdiny po "tom jednorukém". Ačkoliv mám o něco radši U.S. Marshalls, protože tam dostal Sam Gerard prostor, jaký si zaslouží, zůstává Uprchlík i po letech kvalitním dobrodružným/detektivním filmem. 80%(14.2.2003)

Harrison Ford uteká pred nespravodlivým obvineným a nekompromisný, vytrvalý Tommy Lee Jones je mu v pätách. Tak by som v stručnosti naznačil dej amerického, akčného thrilleru „Utečenec“, ktorý v roku 1993 natočil Andrew Davis. Tento snímok, s pomerne jednoduchým námetom, sa stal vďaka profesionálnej réžii, štedrému rozpoču, výbornej hudbe Jamesa Newtona Howarda a kvalitným hereckým výkonom klasikou v oblasti akčnej drámy. Známy chirurg, Dr. Richard Kimble vs. skúsený agent FBI Sam Gerhard. ****(14.7.2012)

Skvělý a strhující thriller. Harrison Ford podává snad nejlepší výkon své kariéry. Andrew Davis se zaskvěl naprosto mimořádně, neboť předtím ani potom už nic tak úžasného nenatočil.(7.8.2002)

"Uprchlík" přesně vystihuje slovo napínavý. Takhle dobře vymyšlený a skvěle podaný film jsem už dlouho neviděl. Celý film si nejste jistí, kdo je ten tajemný, jednoruký muž a hlavně proč zabil ženu Richarda Kimblea? Neustálé prosnásledování a řešení případu na útěku se vám neomrzí a film ani chviličku nenudí. Harrison Ford exceluje a do role se neuvěřitelně hodí. Stejně tak Tommy Lee Jones. "Uprchlík" je opravdu jeden z nejlepších filmů 90. let.(10.4.2006)

Naprostá klasika, která místo toho, aby stárnula, stává se nadčasovou. V poslední čtvrtině jí sice začne docházet dech, ale přesto je úctyhodné, jak se dá udržet pozornost diváka po celé dvě hodiny jen tím, že všichni jdou po Fordovi.(3.2.2007)

• - David Janssen hrál hlavní roli v původním seriálu Uprchlík (1963), jeho matka Bernice se mihla v tomto filmu jako komparz. (don corleone)

• - Kulhání Richarda Kimble nebylo hrané, Ford si skutečně ve scénách v lese ošklivě poranil nohu, ale odmítal se nechat ošetřit, aby zvýraznil ještě více svou postavu doktora Kimbla. (don corleone)

• - Ve scéně, kdy Harrison Ford vstupuje po kolejích do tunelu, je za ním vidět pojízdná plošina, na které nejspíš stála kamera. (JohnSmith)