Fighter

Fighter

Boxer

Drama / Sportovní / Životopisný

USA, 2010, 115 min

| Scenár: Scott Silver, Paul Tamasy, Eric Johnson | Hudba: Michael Brook | Produkcia: David Hoberman, Todd Lieberman, Ryan Kavanaugh, Mark Wahlberg, Dorothy Aufiero, Paul Tamasy | Distribúcia: Paramount Pictures | Štúdio: Relativity Media, The Weinstein Company, Mandeville Films | Rozpočet: 11 miliónov $ | Tržba: 129,190,869 $ | Ďalší úspešný oscarový pokus so športovnou tematikou, vyždímajúci všetkú silu ľuďských vzťahov okolo toho. Jediné, čo podkopáva plnohodnotný zážitok, je väčný problém filmov spracovať scény s oným športovým dianím - a to hlavne ich reálnosti. Mark Wahlberg veľmi slušne tiahne celý film s jedným výrazom tváre počas celej metráže (ako sme na to zvyknutí), a k výkonu Bale-a sa nebudem vyjadrovať: On je jednoducho z inej sféry herectva ako takého...(18.1.2011)

Vychrtlému Christianu Baleovi jsem věřila každý jeho pohyb i gesto, ale to je asi všechno, čím tenhle film vybočuje z průměru. Tuctový a tuctově natočený příběh o boxerovi, který byl výborný, spadl až na dno a dostal se z toho. Viděli jsme to už tisíckrát (a nebylo to pokaždé jen s boxem, stačí dosadit libovolný jiný sport) a když to někdo natočí znovu, musí to prostě být něco extra, abych si z toho sedla na zadek, ale to "Fighter" bohužel skutečně není. Dvě výborné scény (okamžik, kdy na HBO dávají "Dickyho" dokument a Mickyho zápas, který matka Dickymu tlumočí po telefonu do vězení) celek z lehkého nadprůměru opravdu nevytáhnou a celé to na mě působí spíš jako snaha natočit film, který posbírá všechny možné ceny, které se nabízejí. Snad akademici včas prohlédnou a sošku přidělí kdyžtak jen Christianu Baleovi, který by si jí jako jediný opravdu zasloužil.(6.2.2011)

• tron

„Dosť som o tebe počula.“ – Aj ja o vás.“ – „Čo tým myslíš?“ – „To isté, čo vy.“ Nemám rád (česť výnimkám) zdĺhavé filmy, box, boxerské filmy, Marka Wahlberga, Darrena Aronofského, Christiana Balea ani tie časti Eastwoodovej MILLION DOLLAR BABY, v ktorej vystupuje nechutná rodina hrdinky. Pokiaľ ste na tom podobne, FIGHTER nebude vašou srdcovou záležitosťou. Paradoxne je to však práve až nesympatický Bale, kto udržiaval moju pozornosť. Viac v mojej recenzii na Recenzie.org: http://recenzie.org/sportove/481-fighter-4o-(9.2.2011)

Velmi komplexní spojení sportovního a sociálního dramatu, přičemž rozměr sociální má mírně navrch. Režisér David O. Russell mne celkem překvapil, jelikož dosud nenatočil pořádný dramatický film a Fighterem dal rázně na všechny své dosavadní rozporuplné opusy zapomenout. Jistá režie a velmi sofistikované propojení fiktivních dokumentárních pasáží a hraného filmu dělá z Fightera originál, herecké výkony jsou na oskarové úrovni a z logiky věci mírně předvídatelný scénář nás provede cestou outsidera až na vrchol vkusně a bez zbytečného patosu. Fighter je velkým překvapením a jeho jedinou slabinou je snad jen fakt, že v žánru boxerských dramat už bylo natočeno tak mnoho dokonalých snímků a je tedy s čím srovnávat...(21.3.2011)

No co k tomu rict. Naprosto nezajimavy drama, naprosto nezajimave natoceny, o naprosto nezajimavym boxerovi. Fakt nechapu to vysoky hodnoceni a ani duvod, proc je film zrovna o nejakym Wardovi. Cely to je toceny civilne, coz znamena zadny hrdinsky pisnicky a kecy o ceste loosera na vrchol, tohle nastesti pusobi uplne jinak nez treba takovej Rocky. Jenze jak je to vsechno takovy civilni, vic nez jako cesta boxera za titulem to vypada jak rodinny drama. Mame tu brachu fetaka a mame tu rodinku slozenou z otravny matky a hromady jeste otravnejsich sester. Vsichni se neustale hadaj, kazdej si mysli, ze vi, co je pro Mickyho nejlepsi a na nejaky zapaseni nebo treninky moc casu nezbejva. No a jak je to toceny civilne, je tu zaroven takova polodokumentarni kamera, takze to vsechno vypada desne normalne, obycejne a nezajimave a obcas az hnusne. Aspon, ze herci jsou docela kvalitni, obzvlast vychrtlej Bale se prekonava. Co se tyce samotnejch zapasu, nemuzu si pomoct, ale Micky nepusobi jako buhvijak dobrej boxer a ty zapasy tak nejak postradaj napeti a clovek ani nema duvod mu fandit. Pro me docela zklamani.(23.1.2011)

• - Na oblečení Wardova (Mark Wahlberg) týmu si můžete všimnout nápisů "Mickey". Boxerovo skutečné jméno je ale Micky. (Dawid199)

• - Christian Bale musel kvůli roli bývalého boxera Dicka Eklunda hodně zhubnout. (MeanWhile)

• - Role trenéra boxera Warda (Mark Wahlberg) byla nabídnuta jeho skutečnému trenérovi Mickeymu O'Keefeovi. Ten nejdříve odmítl, protože neměl s filmováním doposavad žádné zkušenosti. Nakonec se ale nechal přesvědčit a ztvárnil tak sám sebe. (oje)