Fighter

Fighter

Boxer

Drama / Sportovní / Životopisný

USA, 2010, 115 min

Nejsme televize, jsme HBO - a změníme ti život. Nenásilné prolnutí postupů dokumentárního a hraného filmu (subjektivního vypravěče nahrazuje snaha o dokumentaristickou objektivitu), stejně tak řada podnětů k seminární práci o remediaci (filmové záběry, které se velmi přesvědčivě tváří jako záběry televizní) potěší hlavně studenty filmových věd, ale Fighter nezklame ani jako „obyčejné“, emoce produkující drama. Russel dokáže skrze postavy výborně vykreslit nuzné white trash prostředí, z něhož hrdinové vycházejí a ozřejmit tím jejich touhu dosáhnout něčeho významnějšího. Nemusíte být odborníky přes americký box, abyste odhadli vývin děje, od těch nejklasičtějších příběhů o cestě chudého chlapce za úspěchem se ale Fighter odlišuje. Rodinu, notně pošahanou, nutno dodat, navzdory vžité praxi neglorifikuje – aby prorazil, musí se od svých nejbližších Micky naopak odstřihnout. Vztahy a jejich věrohodnost jsou podstatně důležitější než zápasy, dějící se jaksi bokem hlavního dění. Box zabírá z celého filmu pár minut, mnohé zápasy jsou zredukovány na jakýsi best of výběr, na čem lze dobře vidět Russelův vřelý vztah k filmové zkratce. Scény propojuje zvukovými přechody i titulky, což udržuje diváckou pozornost, šetří čas a vytváří dojem plynulého toku vyprávění. V neposlední řadě Fightera drží na nohou přesvědčivé herecké výkony, zvlášť feťácky vyhublého Christiana Balea, který hraje s podobným nasazením jako Daniel Day-Lewis zamlada (dokonce se mu podobá). Vzhledem k podprůměrným očekáváním ohromné překvapení. 85% Zajímavé komentáře: Marigold, numi, Orthank, SeldomSeen(25.2.2011)

• tron

„Dosť som o tebe počula.“ – Aj ja o vás.“ – „Čo tým myslíš?“ – „To isté, čo vy.“ Nemám rád (česť výnimkám) zdĺhavé filmy, box, boxerské filmy, Marka Wahlberga, Darrena Aronofského, Christiana Balea ani tie časti Eastwoodovej MILLION DOLLAR BABY, v ktorej vystupuje nechutná rodina hrdinky. Pokiaľ ste na tom podobne, FIGHTER nebude vašou srdcovou záležitosťou. Paradoxne je to však práve až nesympatický Bale, kto udržiaval moju pozornosť. Viac v mojej recenzii na Recenzie.org: http://recenzie.org/sportove/481-fighter-4o-(9.2.2011)

Hlava, tělo – hlava, tělo!!.... Americká variace na ,,Můj brácha má prima bráchu“. Jen tahle rodina je víc pošahaná. Životopis ,,IRISH“ M. Warda, hrdiny neočekávaného a jeho cestě vzhůru. Film o boxu nebo o závislosti na cracku? Styl vyprávění mi občas připomíná Wrestlera. Fighter je totiž taky kapku jinej sportovní film. Nejen o boxu, ale i o tom, jak dlouhá cesta může vést ke slovům ,,DÍKY BRÁCHO“. Nejlepší film od dob Rockyho?... Každopádně herecky nejzajímavější M.Wahlberg a fantastickej Ch. Bale!!! Několik důvodů, proč má smysl film vidět: 1.) Do kina chodím zásadně na filmy, který mají perfektní kameru. 2.) Myslím si, že Kambodžani jsou hloupí. 3.) Zjistím, že ne každej film ve kterým hraju hlavní roli, mě zaručí jízdenku do Hollywoodu. 4.) Vím co je ,,hruška“, ,,valterová váha“, crack, .... . 5.) Piju, jím, přemýšlím, fantazíruju a sním o zápasení! (sorry, film není pro tebe!!) PŘÍBĚH ***** HUMOR ne AKCE ** NAPĚTÍ *(6.3.2011)

[imdb: 8.2/10] | me: Kvalitne členený film so známou líniou deja obohatený však o neuveriteľne skvelý výkon Bale-a ale aj ostatných kolegov stojacích v rade hneď za ním. Pravdepodobne to bolo postavou, ktorú stvárnil keďže bola určite výraznejšia ako samotný fighter. Tak, či onak - spôsob akým nám to prezentoval bol dokonale presvedčivý. Vždy som mal rád Balea, no a tento krát opať potvrdil svoje kvality pričom zdvihol látku opäť o čosi vyššie. Vynikajúce. Ostatné herecké výkony mu autenticky sekundujú a tak sa celý film nesie v svižnom tempe. Fakt dobrý film.(3.2.2011)

Máte li IQ průměrné pokojové rostliny a k tomu vás od malička mlátí do hlavy, bude z vás jednou skvělý rohovník a ještě o vás natočí oslavný film. A bude vás hrát Marky Mark (standardní pokrfejs) s anorektickým Batmanem (oscarově skvělým)! Otázkou však zůstává, zaslouží li si vypatlané palice, které žijí jen proto, aby občas daly někomu na držku, vůbec glorifikovat. No, nepochybně ano! Mládež musí mít nějaké silné vzory. A co může být zářnějším příkladem, než vymaštěné, agresivní hovado na cracku? Snad už jen homoupír nebo nedomrlý čarodějnický učeň!(13.1.2011)