Tajemství hrobky

Final Inquiry, The

Dobrodružný / Drama / Mysteriózní / Thriller

Itálie / Španělsko / USA, 2006, 190 min

• MikO_NR_1909

Pri absencii širšej logiky a rozumu mohlo z toho vzniknúť aspoň historické béčko, ktoré by stavalo na romance a udalostí blízke fanúšikom obdobia. Škoda, lebo ani Max Von Sydow to nezachráni a celé to pôsobí ako pozliepaný celok bez kúska naozajstného remesla. Akurát krehkosť Moníci Cruz je úprimná a na nič sa nehrá.(30.5.2013)

Je to úplne priemerný dobrodružno-historický film. Má obyčajný príbeh o uznávanom rímskom vojakovi, ktorý od cisára, svojho priateľa dostane za úlohu odísť tajne do Jeruzalema, kde má vyšetriť záhadné zmiznutie nedávno popraveného muža, Ježiša z Nazaretu, ktorý mal údajne vstať z mŕtvych, pričom ho bude sprevádzať barbarský bojovník, ktorý sa stal jeho najlepším priateľom. A pri riešení tejto záhady sa stretáva s novou láskou, spoznáva nové náboženstvo, ale hlavne musí čeliť množstvu problémov, ktoré spôsobujú aj iní Rimania, ktorí za žiadnu cenu nechcú pripustiť, aby sa Kresťanstvo stalo rovnoprávnym náboženstvom. Spracovanie nie je zlé, ale ani ničím výnimočné. Táto tématika určite nepatrí medzi tie, ktoré by ma zaujímali, nemám k tomu vzťah v skutočnom živote, takže ma to nezaujíma ani v tom filmovom, celý dej mi bol viac menej ľahostajný a bolo mi aj úplne jedno, ako sa to skončí, ale zároveň sa na to dá po celý čas bez problémov pozerať a ani raz som pri tom nepocítil výraznejšiu nudu. Aj keď táto trojhodinová dĺžka je úplne zbytočná, dlhší čas sa to moc nepohne z miesta a bez množstva situácií by sa to kľudne obišlo, takže by to mohlo trvať aj polovicu súčasného času, ale zvládol som to, takže nemám väčší problém. No predsa mi len viac sadla prvá polovica, tá sa ešte drží pri zemi a pôsobí relatívne uveriteľne, druhá je už moc kresťanská a nerealistická, ale aj tá sa dá zniesť, pretože viacero prvkov, hlavne vládca, ktorý sa to so svojimi ľuďmi snažil neustále zatajovať to vyvažovali. Čo sa týka akcie, tak tá je úplne obyčajná. Je tu pár kratších akcií na meče a všetky sú presne také, ako sa aj dá očakávať, svoj účel splnia, ale nenájde sa v nich nič, čo by stálo za pozornosť. Herecké obsadenie je celkom slušné, za zmienku pre mňa stojí hlavne Dolph Lundgren, keďže je to jediný dôvod, prečo som si tento film pozrel, barbarského bojovníka zvládol veľmi dobre, takže je rozhodne plusom, len škoda, že má tak málo priestoru. Ešte spočiatku je hlavnému hrdinovi takmer stále po boku, ale časom sa začne objavovať len sporadicky. Hlavný hrdina je obstojný, k tomu sympatická Mónica Cruz, nesklame ani Max von Sydow a bavila ma aj postava vládcu Jeruzalema. Réžia a technická stránka sú presne v štýle televíznej produkcie, takže určite nič výnimočné, ale aspoň znesiteľné. Tajomstvo Kristovej hrobky je snáď po všetkých stránkach presne taký film, ako som aj očakával, takže určite nie som sklamaný, ale je mi to vlastne aj tak jedno. Chcel som si to pozrieť len kvôli doplneniu Lundgrenovej zbierky, ale keďže ma táto tématika nezaujíma, dlho som čakal na tú správnu náladu a keď prišla, skúsil som to a na ten slabší priemer to aj vďaka Lundgrenovi vytiahnem. Ale viem isto, že to bolo prvý a aj posledný krát, čo som to videl. 52%(9.4.2013)

Rozpočet $10miliónovTržby Celosvetovo $249,610(5.7.2009)

Veľká spokojnosť s týmto pre mňa dlho očakávaným filmom (videl som skrátenú – 112 min. verziu aj 190 min. televíznu verziu). Príbeh sa odohráva v roku 35 n.l. Rímsky tribún Tito Valerio Tauro (vynikajúci Daniele Liotti) odchádza do Jeruzalema v spoločnosti svojho barbarského osobného strážcu Brixa (veľmi zaujímavý Dolph Lundgren), ktorého zajal pri svojej vojenskej výprave. Rímsky cisár Tiberius (Max von Sydow) ho totiž poveril dôležitou tajnou misiou – má vyšetriť smrť a možné zmŕtvychvstanie Ježiša Nazaretského. Základná otázka znie: kde je Ježišovo telo? Koprodukčný (televízny) film, ktorý je údajne remakom rovnomennej snímky z roku 1986, ma veľmi potešil. Sledoval som interesantný dej, ktorý ma nenudil, herecké obsadenie je priam geniálne a čerešničkou na torte (okrem nádhernej Mónicy Cruzovej) je prekrásna melodická hudba Andrea Morriconeho. Možno skonštatovať, že jablko v tomto prípade naozaj nepadlo ďaleko od stromu. Giulio Base (ako herec stvárnil napríklad vodcu neofašistov v snímke Skinheads z roku 1993) je rozhodne schopným režisérom. Veľmi sa mi napríklad páčilo, ako pomaly rozvíjal (priateľský) vzťah medzi Titom a Brixom a ďalšie charakterové premeny. Mimochodom, dvaja bulharskí herci Hristo Shopov a Christo Jivkov si zahrali aj v Gibsonovej snímke Umučenie Krista, pričom Shopov tam stvárnil dokonca tú istú postavu – Piláta Pontského. Dúfam, že bude vznikať viac takýchto kvalitných televíznych filmov.(7.3.2008)

Výborný 2 dílný film v koprodukci USA, Itálie a Španělska. Nechápu, proč je na upoutávce uvedeno Bulharsko. Jedná se o příběh z roku 33 po Kristu, kdy celému širému území vládla Římská říše za osvícené vlády císaře Tiberia (syna Augustova). Samozřejmě, že se jedná o fikci, ale velmi zdařilou, kdy i já (nekatolička), jsem o tomto příběhu musela zapřemýšlet. Je to 190 min. velmi napínavé (nikoliv nervy drásájící) podívané a přítomnost asi 4 světových hvězd (Dolph Lundgren,Max von Sydow,F.Murray Abraham,Ornella Mutti), dává filmu opravdový "šmrnc". V žádném případě se nejedná o "béčkový film" nebo ještě horšího názvů (jak se někteří kolegové vyjádřili), ale pokus o vysvětlení, jak to tehdy, to Ježíšovo zmrtvýchvstání, opravdu bylo. Kdo miluje historii, nebude litovat.(21.4.2011)