Tajemství hrobky

Inquiry, The

Final Inquiry, The

Dobrodružný / Drama / Mysteriózní / Thriller

Itálie / Španělsko / USA, 2006, 190 min

Rozpočet $10miliónovTržby Celosvetovo $249,610(5.7.2009)

Příběh se odohrává v roce 35 n.l. Římský tribun Tito Valerio Tauro odchází do Jeruzalema za doprovodu svého barbarského osobního strážce Brixe, kterého zajal při své vojenské výpravě. Římský císař Tiberius ho totiž pověřil důležitou tajnou misí - má vyšetřit smrt a možné zmrtvých vstání Ježíše Nazaretského. Základní otázka zní: kde je Ježišovo tělo? Scénář: Andrea Porporati Kamera: Giovanni Galasso Hudba: Andrea Morricone(14.5.2011)

Výborný 2 dílný film v koprodukci USA, Itálie a Španělska. Nechápu, proč je na upoutávce uvedeno Bulharsko. Jedná se o příběh z roku 33 po Kristu, kdy celému širému území vládla Římská říše za osvícené vlády císaře Tiberia (syna Augustova). Samozřejmě, že se jedná o fikci, ale velmi zdařilou, kdy i já (nekatolička), jsem o tomto příběhu musela zapřemýšlet. Je to 190 min. velmi napínavé (nikoliv nervy drásájící) podívané a přítomnost asi 4 světových hvězd (Dolph Lundgren,Max von Sydow,F.Murray Abraham,Ornella Mutti), dává filmu opravdový "šmrnc". V žádném případě se nejedná o "béčkový film" nebo ještě horšího názvů (jak se někteří kolegové vyjádřili), ale pokus o vysvětlení, jak to tehdy, to Ježíšovo zmrtvýchvstání, opravdu bylo. Kdo miluje historii, nebude litovat.(21.4.2011)

• Shit

No, tak jediný pozitivum, který jsem na tom po skončení filmu našel, bylo, že sem to přežil a neunudil se k smrti, jelikož se moje stavy během sledování pohybovaly od super ultra nudy, přes ultra nudu, až k nudě, která ale byla jen občas. Dokonce sem několikrát měl tendenci to vypnout, protože sem to už prostě nemoh vydržet a začínal psát závěť, ale potom co sem zjistil, že nemam co odkázat, tak sem toho nechal a radši koukal dal na ty ježíšovy zázraky, na příšernej televizní děj a ještě horší laciný herce, ke kterým se bohužel připojil už i král odpadovejch béčkovejch sraček tady na csfd Dolph Lundgren. Tenhle film beru jako trest, že sem se málo učil a posral zkoušku, příště už to fakt neudělám, jinak bych moh dostat tu 190ti minutovou verzi.(28.1.2009)

Veľká spokojnosť s týmto pre mňa dlho očakávaným filmom (videl som skrátenú – 112 min. verziu aj 190 min. televíznu verziu). Príbeh sa odohráva v roku 35 n.l. Rímsky tribún Tito Valerio Tauro (vynikajúci Daniele Liotti) odchádza do Jeruzalema v spoločnosti svojho barbarského osobného strážcu Brixa (veľmi zaujímavý Dolph Lundgren), ktorého zajal pri svojej vojenskej výprave. Rímsky cisár Tiberius (Max von Sydow) ho totiž poveril dôležitou tajnou misiou – má vyšetriť smrť a možné zmŕtvychvstanie Ježiša Nazaretského. Základná otázka znie: kde je Ježišovo telo? Koprodukčný (televízny) film, ktorý je údajne remakom rovnomennej snímky z roku 1986, ma veľmi potešil. Sledoval som interesantný dej, ktorý ma nenudil, herecké obsadenie je priam geniálne a čerešničkou na torte (okrem nádhernej Mónicy Cruzovej) je prekrásna melodická hudba Andrea Morriconeho. Možno skonštatovať, že jablko v tomto prípade naozaj nepadlo ďaleko od stromu. Giulio Base (ako herec stvárnil napríklad vodcu neofašistov v snímke Skinheads z roku 1993) je rozhodne schopným režisérom. Veľmi sa mi napríklad páčilo, ako pomaly rozvíjal (priateľský) vzťah medzi Titom a Brixom a ďalšie charakterové premeny. Mimochodom, dvaja bulharskí herci Hristo Shopov a Christo Jivkov si zahrali aj v Gibsonovej snímke Umučenie Krista, pričom Shopov tam stvárnil dokonca tú istú postavu – Piláta Pontského. Dúfam, že bude vznikať viac takýchto kvalitných televíznych filmov.(7.3.2008)