Tajemství hrobky

Final Inquiry, The

Dobrodružný / Drama / Mysteriózní / Thriller

Itálie / Španělsko / USA, 2006, 190 min

• MikO_NR_1909

Pri absencii širšej logiky a rozumu mohlo z toho vzniknúť aspoň historické béčko, ktoré by stavalo na romance a udalostí blízke fanúšikom obdobia. Škoda, lebo ani Max Von Sydow to nezachráni a celé to pôsobí ako pozliepaný celok bez kúska naozajstného remesla. Akurát krehkosť Moníci Cruz je úprimná a na nič sa nehrá.(30.5.2013)

Palestina, prefektura Judea 33 n.l. Přesně v tomto období začíná děj tohoto filmu. Věřím, že i nevěřící divák podle datumu poznal do jakého období nás děj přenese. Kristus byl ukřižován, pohřben a vstal z mrtvých. Někteří dokonce tvrdí, že s ním několik dní po jeho údajném zmrtvýchvstání hovořili, když se s nimi Ježíš náhodně setkal... Všechny tyto zprávy se donesou až do villy Jovis na ostrově Capri, kterou jakožto svoji oblíbenou rezidenci obývá římský císař Tiberius. Jelikož i jeho zajímá, co je po smrti a co se to v té vzdálené provincii vlastně stalo, vysílá svého tribuna - velitele sedmé legie Tita Valeria Taura vyšetřit okolnosti kolem Ježíšovi smrti a jeho vzkříšení. Taurus je tak povolán z vyhnanství z hranice s Germánií, kde bojuje s Germány a odkud si jako otroka a společníka sebou bere do Palestiny poraženého germánského bojovníka Brixe (Lungren). V Jeruzalémě pak zjišťuje, že Pilát cosi tají a že na těch báchorkách Ježíšových učedníků může být i něco pravdy... ---- Film jsem viděl na DVD jako dvojdílnou verzi. Z té první poloviny jsem byl téměř nadšen. Lokace, reálie, oděvy, zbraně atd.. vše perfektně odpovídalo a herci hráli velmi příjemně. Obzvlášť zestárlý a vychrtlý Von Sydow se na Tieberia vskutku hodil a i hlavní hrdina byl sympaťák. Při pátrání v Jeruzalémě navíc Taurus naráží na spoustu známých postav z Bible, kteří v té době zkrátka žili... Jenže pak přichází druhá polovina a vše mírně připomíná obšlehlé Quo Vadis... Nebudu spoilerovat, ale druhý díl by se dal v klidu pouštět o velikonočních svátcích v Tv mezi všemi těmi filmy s náboženskou tématikou... Navíc Lundgren, který vousatý a vlasatý jako správný barbar působí se svoji sekerou ve filmu celkem přijatelně, v závěru se z něj zase stane nesmertelný hero.. což mne fakt naštvalo. Z celkem zajímavého ,,krimi thrilleru'' z počátku našeho letopočtu :-), se tak opravdu v závěru stal jen dobrodružný příběh. Výprava byla místy úžasná (paláce atd..) a místy smrděla nedostatečným rozpočtem (boj legie v lese). Co říci na závěr? Věřící si v tom najdou jisté poselství, trpělivý divák pak stráví celkem příjemné 3 hodiny sledováním téhle historické romantiky. Leckdo tu chválil hudbu ve filmu, já osobně říkám nic moc... Jestli to doporučuji k vidění? Ano. Dávám tři sestercie. * * *(2.1.2014)

Výborný 2 dílný film v koprodukci USA, Itálie a Španělska. Nechápu, proč je na upoutávce uvedeno Bulharsko. Jedná se o příběh z roku 33 po Kristu, kdy celému širému území vládla Římská říše za osvícené vlády císaře Tiberia (syna Augustova). Samozřejmě, že se jedná o fikci, ale velmi zdařilou, kdy i já (nekatolička), jsem o tomto příběhu musela zapřemýšlet. Je to 190 min. velmi napínavé (nikoliv nervy drásájící) podívané a přítomnost asi 4 světových hvězd (Dolph Lundgren,Max von Sydow,F.Murray Abraham,Ornella Mutti), dává filmu opravdový "šmrnc". V žádném případě se nejedná o "béčkový film" nebo ještě horšího názvů (jak se někteří kolegové vyjádřili), ale pokus o vysvětlení, jak to tehdy, to Ježíšovo zmrtvýchvstání, opravdu bylo. Kdo miluje historii, nebude litovat.(21.4.2011)

Příběh se odohrává v roce 35 n.l. Římský tribun Tito Valerio Tauro odchází do Jeruzalema za doprovodu svého barbarského osobního strážce Brixe, kterého zajal při své vojenské výpravě. Římský císař Tiberius ho totiž pověřil důležitou tajnou misí - má vyšetřit smrt a možné zmrtvých vstání Ježíše Nazaretského. Základní otázka zní: kde je Ježišovo tělo? Scénář: Andrea Porporati Kamera: Giovanni Galasso Hudba: Andrea Morricone(14.5.2011)

Hodnocení bude pod vlivem toho, že sám jsem křesťan...Nedokonalosti by se určitě našly, ale nenašel jsem nic, co by přímo odporovalo biblickému učení...Překvapivé prostředí a zajímavé role.,,Pro toho, kdo Ježíše neuznává, to bude vždycky nuda, ať už to bude jakýkoliv snímek o křesťanství...Mám rád takové příběhy, kde najdu některé odkazy přímo v Bibli...Pro mne je to svědectví, že i pohané došli lásky a Ježíšovi následníci žijí dodnes...Jako v tamté době, i dnes jsou lidé, kteří jsou proti a raději zamlžují pravdu, aniž by si přiznali, že Ježíš je cesta, pravda a život..."Pro Židy je to kámen úrazu, pro ostatní bláznovství, ale pro povolané, jak pro Židy, tak pro Řeky, je Kristus Boží moc a Boží moudrost" (1.Korintským 1,23 - 24)...Díky za toto filmové svědectví...(11.4.2009)