Tajemství hrobky

Inquiry, The

Final Inquiry, The

Dobrodružný / Drama / Mysteriózní / Thriller

Itálie / Španělsko / USA, 2006, 190 min

Je to úplne priemerný dobrodružno-historický film. Má obyčajný príbeh o uznávanom rímskom vojakovi, ktorý od cisára, svojho priateľa dostane za úlohu odísť tajne do Jeruzalema, kde má vyšetriť záhadné zmiznutie nedávno popraveného muža, Ježiša z Nazaretu, ktorý mal údajne vstať z mŕtvych, pričom ho bude sprevádzať barbarský bojovník, ktorý sa stal jeho najlepším priateľom. A pri riešení tejto záhady sa stretáva s novou láskou, spoznáva nové náboženstvo, ale hlavne musí čeliť množstvu problémov, ktoré spôsobujú aj iní Rimania, ktorí za žiadnu cenu nechcú pripustiť, aby sa Kresťanstvo stalo rovnoprávnym náboženstvom. Spracovanie nie je zlé, ale ani ničím výnimočné. Táto tématika určite nepatrí medzi tie, ktoré by ma zaujímali, nemám k tomu vzťah v skutočnom živote, takže ma to nezaujíma ani v tom filmovom, celý dej mi bol viac menej ľahostajný a bolo mi aj úplne jedno, ako sa to skončí, ale zároveň sa na to dá po celý čas bez problémov pozerať a ani raz som pri tom nepocítil výraznejšiu nudu. Aj keď táto trojhodinová dĺžka je úplne zbytočná, dlhší čas sa to moc nepohne z miesta a bez množstva situácií by sa to kľudne obišlo, takže by to mohlo trvať aj polovicu súčasného času, ale zvládol som to, takže nemám väčší problém. No predsa mi len viac sadla prvá polovica, tá sa ešte drží pri zemi a pôsobí relatívne uveriteľne, druhá je už moc kresťanská a nerealistická, ale aj tá sa dá zniesť, pretože viacero prvkov, hlavne vládca, ktorý sa to so svojimi ľuďmi snažil neustále zatajovať to vyvažovali. Čo sa týka akcie, tak tá je úplne obyčajná. Je tu pár kratších akcií na meče a všetky sú presne také, ako sa aj dá očakávať, svoj účel splnia, ale nenájde sa v nich nič, čo by stálo za pozornosť. Herecké obsadenie je celkom slušné, za zmienku pre mňa stojí hlavne Dolph Lundgren, keďže je to jediný dôvod, prečo som si tento film pozrel, barbarského bojovníka zvládol veľmi dobre, takže je rozhodne plusom, len škoda, že má tak málo priestoru. Ešte spočiatku je hlavnému hrdinovi takmer stále po boku, ale časom sa začne objavovať len sporadicky. Hlavný hrdina je obstojný, k tomu sympatická Mónica Cruz, nesklame ani Max von Sydow a bavila ma aj postava vládcu Jeruzalema. Réžia a technická stránka sú presne v štýle televíznej produkcie, takže určite nič výnimočné, ale aspoň znesiteľné. Tajomstvo Kristovej hrobky je snáď po všetkých stránkach presne taký film, ako som aj očakával, takže určite nie som sklamaný, ale je mi to vlastne aj tak jedno. Chcel som si to pozrieť len kvôli doplneniu Lundgrenovej zbierky, ale keďže ma táto tématika nezaujíma, dlho som čakal na tú správnu náladu a keď prišla, skúsil som to a na ten slabší priemer to aj vďaka Lundgrenovi vytiahnem. Ale viem isto, že to bolo prvý a aj posledný krát, čo som to videl. 52%(9.4.2013)

• Shit

No, tak jediný pozitivum, který jsem na tom po skončení filmu našel, bylo, že sem to přežil a neunudil se k smrti, jelikož se moje stavy během sledování pohybovaly od super ultra nudy, přes ultra nudu, až k nudě, která ale byla jen občas. Dokonce sem několikrát měl tendenci to vypnout, protože sem to už prostě nemoh vydržet a začínal psát závěť, ale potom co sem zjistil, že nemam co odkázat, tak sem toho nechal a radši koukal dal na ty ježíšovy zázraky, na příšernej televizní děj a ještě horší laciný herce, ke kterým se bohužel připojil už i král odpadovejch béčkovejch sraček tady na csfd Dolph Lundgren. Tenhle film beru jako trest, že sem se málo učil a posral zkoušku, příště už to fakt neudělám, jinak bych moh dostat tu 190ti minutovou verzi.(28.1.2009)

• MikO_NR_1909

Pri absencii širšej logiky a rozumu mohlo z toho vzniknúť aspoň historické béčko, ktoré by stavalo na romance a udalostí blízke fanúšikom obdobia. Škoda, lebo ani Max Von Sydow to nezachráni a celé to pôsobí ako pozliepaný celok bez kúska naozajstného remesla. Akurát krehkosť Moníci Cruz je úprimná a na nič sa nehrá.(30.5.2013)

Příběh se odohrává v roce 35 n.l. Římský tribun Tito Valerio Tauro odchází do Jeruzalema za doprovodu svého barbarského osobního strážce Brixe, kterého zajal při své vojenské výpravě. Římský císař Tiberius ho totiž pověřil důležitou tajnou misí - má vyšetřit smrt a možné zmrtvých vstání Ježíše Nazaretského. Základní otázka zní: kde je Ježišovo tělo? Scénář: Andrea Porporati Kamera: Giovanni Galasso Hudba: Andrea Morricone(14.5.2011)

• Wacoslav1

Na Lundgrena se stoji za to podivat ale jestli ma smysl jenom kvuli tomu tuhle televizni preplacanost sledovat pres tri hodiny (ano videl jsem tu dlouhou verzi) tot otazka jednou a dost to bohate staci a v tomto pripade i na 100% plati(10.12.2012)