Metal & metalisté

Dokumentární / Hudební

Kanada, 2005, 96 min

Sam Dunn, Scot McFadyen

Brendan Steacy

Spousta skvělých rozhovorů, které také dost napoví o inteligenci interpretů. Ta mě dokázala překvapit mile (Rob Zombie, Tom Araya) i nemile (norská scéna je opravdu zajímavá). Žádná extra bomba to není. Je to prostě "jen" dobré.(27.2.2008)

Keď som ako mladý rocker odchovaný na Alice Cooperovi, Deep Purple, Motley Crue, či KISS stál na hudobnom rázcestí, jedna z ciest bola metal. A bola to cesta, ktorou som sa nikdy nevydal, lebo metal mi doteraz veľa toho nehovorí. Napriek tomu (alebo najmä kvôli tomu?) ma tento dokument nadmieru bavil. Je zároveň edukatívny (história metalu), zábavný (Lemmy, ožratý spevák z Mayhem, spevák z Gorgoroth) a až investigatívny (polemika nad rolou ženy, či satanizmu v metale). Navyše máme k tomu rozhovory s kvantom (inteligentných) rockerov a metalistov ako Dio, Alice Cooper, Bruce Dickinson, či Bob Ezrin. A v neposlednom rade režisér a "sprevádzač" celým dokumentom je veľký sympaťák.(7.8.2012)

Dle mého o něco slabší než pozdější Global Metal od stejného autora. Největší devízou je opravdu velké množství slavných jmen přímo před kamerou, i když na druhou stranu je fakt, že tím leckdy utrpí, jak to jen co nejvhodněji nazvat, řekněme heavy metalová mystika. Nezpochybnitelně jsem se ale dozvěděl několik zajímavostí, o kterých jsem neměl předtím ani páru a taky se mi dost zamlouvaly interview s obyčejnými fanoušky. A ačkoliv mi to občas přišlo rozlítané až skoro i místy nepřehledné, tak naopak musím pochválit konec, který to všechno trefně uzavřel. 80 % Oblíbená část- rozhovor s Mayhem(16.8.2011)

Zajímavej dokument pro všechny fanoušky metalu (a nejen pro ně), každej z nich si tu určitě najde jeho oblíbenej styl nebo kapelu. Pro mě byly nejzajímavější rozhovory s těmito legendami: Bruce Dickinson, Ronnie James Dio, Tonny Iommi, Lemmy Kilmister a Dee Snider. Naopak bych omezil tu část o black, death metalu (hlavně ty Noři byli uchylný). A nejzábavnější je asi ta část kde Dee Snider z Twisted Sister obhajuje svý texty: "Lidi je můžou interpretovat několika způsoby. Paní Goreová (pozn. manželka Al Gora!!!) hledala sadomasochismus a našla ho." :-) ***** Doporučuju shlédnout taky neméně povedený dokument o tomto žánru Heavy Metal: Tvrdší než život.(28.2.2008)

Parádní počin jednoho antropologa zapáleného do metalu. Skvělý nápad i realizace.(24.12.2011)