Surfaři

USA, 2007, 88 min

Jonah Markowitz

Jonah Markowitz

Joseph White

Hrozná škoda té okaté nezávislosti, která u tohodle filmu a všem jemu podobných (dramata ze života, L / BI / trans tématika) je tak viditelná... kamera byla hrozně obyčejná, herci, především ve vedlejších rolích a komparz hrůza - nejen žádné emoce, ale ani mimika nefunguje a převládá křečovitost. Avšak ústřední dvojice mě velmi potěšila a získala si mé sympatie, navíc surfing je spolu s kinematografíí má největší vášeň, tudíž jsem vrněla blahem už jen z námětu. Člověk od tohodle filmu nesmí očekávat strhující po video i audio stránce kvalitní podívanou, stejně tak jako jsem si to já ověřila, jde vidět, že ty peníze při vzniku opravdu chyběly, ale nejde o to jaké jste orientace, ale spíš o pochopení toho, že láska je všude a jakákoli... a v tomhle filmu je prostě překrásně vystihnuto co a jak, jaké jsou při poznávání sebe sama kladeny nároky a jak těžký boj člověk svádí, ale pokud není sám, jde to hned líp... a když ne kvůli sobě, tak pro toho druhého stojí za to bojovat...(3.7.2009)

vizuálne prekrásny film. a hudbu má tiež úžasnú. príbeh je to trpkosladký, ale so šťastným koncom. veľmi uveriteľné herecké výkony a príjemné tempo filmu, ktorý plynie ako voda, pokojne a nenáhlivo k svojmu cieľu. postavy sú akýmisi smerovkami na ceste hlavného hrdinu k sebapoznaniu a akceptácii, čo filmu prospieva a o každej dôležitej osobe vieme tak akurát, aby nám bolo jasné, čo pre Zacha znamená. jeho zmätok je veľmi pochopiteľný a páčilo sa mi, že hlavným konfliktom nebola jeho sexualita, ale zodpovednosť k rodine.(4.2.2011)

4,5* Chvíli potom, co jsem viděl tuhle gay romanci na pozadí sociálního dramatu, jsem měl možnost shlédnout i film Tan Lines - tedy další gay-interested movie o mladých lidech, jimž je Wind-surfing skoro vším. Tedy opravdu jen skoro. Přece jen si ještě najdou čas i na svůj osobní život a další věci :-) Nabízí se tedy srovnání těchto dvou filmů. Natočeny byly přibližně ve stejnou dobu s přibližně týmž rozpočtem. Zatímco Shelter se pouští, alespoň co se týče režie a scénáře, mainstreamovou cestou, Tan lines se snaží působit nezávisle, undergroundově a alternativně. Mainstreamové romance nijak moc nemusím, ale Shelter mě přesto zaujal. Věrohodné herecké výkony, uvěřitelný scénář, dialogy jako odpozorované ze života a poměrně věrný portrét okolní společnosti, která se něčemu neobvyklému a novému samozřejmě vzpírá. Když se k tomu navíc přidá dobře vybraná hudba a výborná práce střihače s kameramanem, kteří obzvláště v bezeslovných sekvencích opravdu působivě zachytili magii sblížení dvou hlavních hrdinů, musím říct, že jsem odcházel málem rozechvělý a to se mi opravdu moc často nestává. Tedy všechna čest. Vrámci žánru patří Shelter ke špičce a nevidět pár ještě o chloupek lepších filmů, dal bych i víc. Ale přeci jen je to romance:-) Jinak tomu bylo u Tan Lines. Alternativní přístup k filmařině mi nevadí, ale to, co předvedl pan Aldridge, to byl spíš nekonzistetntní slepenec, než cokoliv jiného. Trocha toho surfování, trocha tápání, trocha romance, nezbytné pochyby o vlastní orientaci a pár naprosto zbytečných pasáží. Formu filmu mi nebylo dopřánu pochopit. Přišlo mi, že když režisér neví kudy kam, použije animované sekvence a komentuje jimi či posunuje jimi děj. Proč to ale dělá zrovna takhle, to nevím. Asi aby to vypadalo undergroundověji. Spousta postav je ve scénáři jen do počtu (viz ty věčně poflakující se důchodci a důchodkyně). O psychologii postav raději nemluvme, neb bychom žádnou nenašli. Hlavní hrdina si vlastně celý film neví rady, kde vlastně zakotvit a jeho několikeré proměny ze straight chlapíka na gaye a zpátky jsou tak náhlé, jako infarkt myokardu. A závěrečná pointa filmu je pro diváka tak neočekávatelná, že na ni snad museli přijít na place během rauchpazy přímo při natáčení. Až na pár zajímavých sekvencí, které zachraňuje Jed Clarke svým slušným hereckým výkonem, byl pro mě Tan Lines velkým zklamáním.(2.3.2009)

no, čtyři hvězdičky tomu prostě nedám. rozhodně ne jenom proto, abych dokázala svou svobodomyslnost. film musí i nějak "vypadat". kdyby tam místo homo- hrála hetero-dvojice, tak by to tu mělo o dvacet procent míň. jestli chcete vidět něco kvalitnějšího, zkuste: mannen som elsket yngve.(12.1.2011)

Rozpočet $-miliónovTržby USA $142,666Tržby Celosvetovo $-(8.3.2010)