• Francie

• Francie

Animovaný / Drama / Komedie / Životopisný

Francie / USA, 2007, 95 min

Nemůžu říct, že by mě film zaujal na 100%, ale hloubkou a zpracováním filmu musím dát 5*. O Iránu jsem toho do dnešní doby moc nevěděl, tento film mně aspoň částečně přiblížil jeho minulost. A teda, nebylo o co stát...(6.11.2009)

Momentálne určite najtvrdší animák na trhu. Kedže je film animovaný, súťažil vo svojej kategórii s (viac-menej) detskými filmami ako 'Ratatouille' a 'Surf's Up', čo nie je primerané a adekvátne, ale budiš. Tvrdý kriticizmus doby a protichodných svetov je zrejmý a súčasne žiadny. Nesnaží sa moralizovať ani ukazovať vinu, rozpráva. Neviem čím, ale moje myslenie to nikam neposunulo. Ani s vedomím, že je príbeh asi do istej miery autentický. 75%.(21.4.2008)

Skoro černobílé, a přitom tak barvité... Marjane Satrapi svůj příběh vypráví s neuvěřitelnou lehkostí, sebeironií a odvahou prezentovat i své nejniternější duševní pochody. Už proto nepůsobí toporně ani vtípky na účet diktatury, západních popkulturních ikon nebo undergroundové Vídně. A to nejlepší? Pod všemožnou slupkou se neskrývá nic jiného, než křehká story o síle vlastní identity, zde podaná bez zbytečné sentimentality a moralizování. Tomu já říkám umění. 90%(12.1.2008)

jedno z děl, které se nebojí kontroverze a ať už si o Íránu myslím cokoli (domnívám se že snímek je poměrně hodně antiislamistický, není tam snad jediná kladná postava muslima), musím uznat, že snímek je velice kvalitní a to především proto, že zobrazuje myšlenkový, emocionální a názorový vývoj z holčičky v mladou ženu. Aláh akbar(15.7.2012)

Dospelácky animák, ktorý nadchne originalitou a autorskou tvorivosťou, pobaví skvelým humorom a naplní precíteným rozprávaním životného príbehu, ktorý by vystačil na celovečernú drámu. Osobitosť snímku zvyšuje rýdzo ženský pohľad na niektoré veci, často ústiaci v najvydarenejšie fóriky.(27.11.2007)

• - Catherine Deneuve jako jediná propůjčila svůj hlas jak originálu, tak i anglicky dabované verzi. (DaViD´82)

• - Film, mimo spousty dalších ocenění, vyhrál i Cenu poroty na festivalu v Cannes roku 2007. Autorka Marjane Satrapi ocenění věnovala všem Íráncům. (DaViD´82)

• - Film získal nominaci na Nejlepší cizojazyčný film na 65. Zlatých Glóbech. Dokonce byl Francií vyslán i do stejnojmenné kategorie na Oscarech. Tam však nominován do nejužšího výběru nebyl a tak ho alespoň může těšit účast v kategorii Nejlepší animovaný film za rok 2007. Dále se například zúčastnil "boje" o Zlatou palmu v Cannes. (DaViD´82)