Pevné pouto

The Lovely Bones

Pevné puto

Drama / Fantasy / Thriller

USA / Velká Británie / Nový Zéland, 2009, 135 min

Mark Wahlberg - mám ho ráda, sympaťák, ale jeho postavu jsem mu nevěřila ani chvíli, Rachel Weisz - mám ji ráda, sympaťačka, ale její postavu jsem jí nevěřila ani chvíli, Saoirse Ronan - zajímavá, Hollywood stále potřebuje příliv nové mladé krve a ačkoli doposud byla nejvíce vyhledávána coby teen, která zahraje vše, Kristen Stewart, po upsání se ďáblu v podobě Twilight, byl vyhlášen hon... žezlo přebírá právě Saoirse. Je to vynikajácí herečka, která má v zásobě obří spoustu gestikulačních i výrazových prostředků, její oči ze vteřiny na vteřinu umí ukázat bolest i radost. Režijní um Petera Jacksona nijak zpochybňovat nejde, ale bohužel věřím, že kniha je v tomhle případě mnohem více vtahující. Fantazijní výjevy mi mnohdy lezly krkem, hudba nádherná, ale na můj vkus už trošku mix Gladiátora a Muže v ohni, kdo ty hl. motivy zná a miluje je, zde jim to muselo stejně jako mě hned přijít na paměť. Celkově příběh velmi silný a krásný, ale asi dávám přednost surovosti a bolesti, neboť tohle téma takové je, než ho odlehčit, protože ve výsledku to na mě působilo sice lítostivě, ale kdyby mi bylo tolik co hl. představitelce, pak až by mě to chytlo i pořádně za srdce.(4.1.2010)

„Chcel ju len hladkať... ale ona zakričala.“ Áno, má to svoje momenty, kruté, krásne, strhujúce a snáď aj šokujúce. Má to scény, kedy si poviete „Peter Jackson sa vrátil“, scény, kedy mráz na rukách, ľad v žilách a na tvári zvláštny úsmev, ktorý sa spravidla objaví, ak vidíte vydarenú filmovú scénu. Na konci si možno poplačete, predtým sa ponadchýnate „snovými svetmi“ (ale v AKO PRICHÁDZAJÚ SNY sa mi páčili viac), sem-tam si poviete, že ten Wahlberg nie je TOTÁLNE drevo (a to už je čo povedať) a pri niektorých scénach sa objavia veci, ktoré som spomínal, vlhnutie očí, zovreté srdiečko, poznáte to. Týchto scén je bohužiaľ máličko, herci tomu až na pár minút „nedávajú“, dvojhodinová minutáž to takmer zabije už na samom začiatku a hoci mám rád, ak sa vo filmoch experimentuje a prekračujú sa hranice, tu mi pripadalo čudné, že niekto kombinuje fantasy komédiu s poetickým snovým trilerom, svojráznou melodrámou a hororom o masovom pedofilnom vrahovi. Viac v mojej recenzii na Recenzie.org: http://recenzie.org/fantasy/413-pevne-puto-6o-(5.11.2010)

Ani na moment nepochybuji, že Peter má velkou fantazii a umí jí krásně zprosředkovat nám, divákům a za to ho taky patřicně uznávám. Nicměně tady právě ten fantasy prvek s mezinebem nebo co to bylo, byl sice skvělý, vizuálně i vypravěčsky, ale až příliš tupil napětí a promíchaval emoce. Zřejmě bych chrochtal blahem, kdyby se film zaměřil jen na pátrání vraha, takhle to taky nebylo špatný, ale místo skandovanýho chrochtání, jsem si u TV jen tak pochrochtával. Stanley zahrál skvěle a Saoirse byla taky výborná, hlavně jak byla v tom podzemí, tak skvěle zahrála tu proměnu z prvotního nadšení v strach.(1.4.2011)

Slovo všedejovosť vystihuje asi všetko.Som týmto filmom nadšený................ Soundtrack: 1. Alice 2. Song to the Siren 3. 1/1 4. I Hear You Knockin 5. Long Cool Woman (In A Black Dress) 6. The Big Ship(1.1.2011)

Prvních cca 30 minut jsem to Jacksonovi žral i s navijákem a u scén jako "první polibek" a "Susieina smrt" jsem neměl daleko k emocionálnímu rozkladu. Jenže Jackson nezná míru a nemá ani šajna, jak by měl nebeské výjevy zobrazit. Jeho pojetí sterilních digitálních omalovánek je sice dokonale zpracované, ale z hlediska emocionálního naprosto chladné, sterilní a po pár minutách tamních dýchánků i otravné. Ani to by ale tolik nevadilo, kdyby scénář alespoň trochu spěchal k finálnímu řešení, zaměřil se více na postavy a nepostával věčně na místě a nenechával Jacksona masturbovat nad vizuálním pozlátkem a technickou stránkou obecně. Pevné pouto by mohlo mít bez problémů o 30 minut míň a šlapalo by jako hodinky. Takhle má přes dvě hodiny, přičemž celá prostřední část trpí zbytečnou natahovaností a co je úplně nejhorší, dává smysl opravdu jen těm, co čekají letní blockbuster o tom, jak si jedna holčička hrála v nebíčku. Proč Wahlberg nevybere bankovní účet a nevyvolá všechny fotky naráz (vzhledem k bohatým rodinným večeřím by to rodině zřejmě neublížilo)? Proč každá postava projde kolem Tucciho domu desetkrát (a to už s podezřením), než se odhodlá k činům? Proč chce Wahlberg zmlátit Tucciho a ne hledat především důkaz? Zkrátka a dobře, proč je ten scénář tak neuvěřitelně tupý a místo logice se věnuje všem možným postavám než té hlavní? "Konečně jsem si uvědomila, co jsem provedla," říká Susie ve chvíli, kdy dostává Marky Mark nakládačku, já měl ale pocit, že k uvědomění nedošla sama (jak by tomu mělo být), ale proto, že Jackson potřeboval opět zahrát trochu na city a využít delší dobu nevyužitý slow-motion. Neříkám, že mě Pevné pouto neoslovilo (výkon Saoirse Ronan a hned několik scén patří mezi kinematografické skvosty), jen mám dojem, že to celé mohlo dopadnout o pořádný kus lépe. Stačilo by, kdyby na Jacksona dohlížel někdo s bičem a mlátil ho za každou nadbytečnou kudrlinku do krve. Zasloužené komerční fiasko se zdviženým varovným prstem na fanoušky Hobita.(19.3.2010)

• - Scény so Susie (Saoirse Ronan) v nebi sa riadili jednoduchým pravidlom, keď bola v danej chvíli Susie šťastná, bolo slnečno a pekne a naopak, keď bola smutná, bolo nebo daždivé alebo sa nachádzala uprostred oceánu. (Greenpeacak)

• - V nemeckej verzii je názov filmu "In Meinem Himmel", v preklade "V mojom nebi". (jony5)

• - Režisér, Peter Jackson, si podľa jeho slov román užil, pretože zistil, že je vlastne prekvapivo optimistický a povznášajúci. (Greenpeacak)