Jezero Vostok

všechny plakáty
Velká Británie, 2000, 50 min

Režie:

Jonathan Renouf

Zdá se, že lidé prozkoumali už každý kout naší planety. Země si však některá svá tajemství ještě ponechává. Jedno z nich je ukryto čtyři kilometry pod ledovým příkrovem Antarktidy. V roce 1957 byla v jihovýchodní části "šestého kontinentu" založena sovětská polární stanice Vostok. Měřením ledového příkrovu byl tehdy pověřen mladý vědec Andrej Kapica. Při letech nad okolím základny si povšiml, že povrch ledovce je až neobvykle rovný. Vyslovil zájímavou hypotézu, kterou však jeho kolegové považovali za absurdní. Podle Kapicy totiž mělo být pod povrchem obrovské jezero. V roce 1974 prováděla letecký výzkum britská polární výprava. Pomocí radaru zpozorovali britští glaciologové pod podložím ledovce velkou rovnou plochu. Došli k závěru, že se jedná o obrovskou vodní plochu. Definitivní potvrzení Kapicovy teorie však přinesly až satelitní průzkumy na konci XX. století. Potvrdily, že pod čtyřmi kilometry ledu se na 14 000 kilometrech čtverečních rozkládá jedno z největších jezer na zeměkouli. Vzniklo patrně před třiceti miliony let, v době, kdy v Antarktidě bylo ještě mírné podnebí. A asi před patnácti miliony let se nad ním v důsledku klimatických změn utvořil dnešní antarktický ledovec. Vody jezera mohou skrývat mnoho důkazů o tom, jak život na naší planetě vypadal dávno předtím, než se na Zemi objevilil první lidé. To je důvod, proč Vostok láká vědce nejrůznějších profesí. V současné době vrcholí přípravné práce mezinárodního projektu. Jeho cílem je dokončení vrtu, který pronikne až k hladině jezera, a spuštění miniponorky, jež probádá obsah této "obří zkumavky" neprodyšně uzavřené už miliony let. (oficiální text distributora)

anyonecek

Zajimavý dokument, který přinese docela hodně informací, ale spousta z nich jsou vlastně jen spekulace, takže něco z toho není ověřené. Každopádně je to úžasný objev a zaujal mě natolik, že o tom musím zjistit více i když jsem zřejme hodně let pozadu s tímhle dokumentem. ()