Pátek třináctého

A Long Night at Camp Blood

(neoficiální název)

Horor

USA, 1980, 95 min

Druhým rokem jezdím jako vedoucí na letní tábory. Loni, kdy už děti nebavil táborák (taky čtvrtý den), rozhodli jsme se, že půjdeme do společenské místnosti a budem koukat na video. Kolega, pod záminkou aby z toho taky něco měli, přinesl kazetu s "Pátkem třináctého". Já, i když horory příliš nevyznávám, jsem nešel spát a koukal jsem se s nima. A až se tomu sám divím, líbilo se mi to. A ohlas se dostal i u dětí a tak se pozítří film pro velký zájem opakoval. Některé lekačky jsou pořád účinné, film nenudí a nájezdy kamery coby pohledu vraha jsou skvělé. Závěrečných asi pět minut je tak trochu navíc, ale to kvůli tomu, že tvůrci plánovali dvojku. Sice je na filmu znát nízký rozpočet a béčková produkce, ale na druhou stranu se vám dostaví devadesát minut napětí.(15.10.2006)

Překvapivě normálně se chovající teenageři (ať už se jedná o úvodní skopičiny, tak i noční nejistotu) dostávají do těla ve filmařsky vybroušeném kousku, který sice stojí hlavně na maskérském umění Toma Saviniho, ale uznání si zaslouží i za libově temnou atmosféru opuštěného campu. Castingově velmi povedené, až na hlavní hrdinku, která v závěru dokonale pečetí všechny zavedené mýty o uvřískanosti a blbosti ženského osazenstva v slasherovém subžánru. Anebo taky: Ano, ne každá může být Laurie Strode! Nebýt toho nesmyslně natahovaného finále a překvapivé, ale samoúčelné vsuvky, bylo by to na absolut. 3 ½.(3.9.2007)

Vlastně až teprve nedávno jsem prvně viděl původní díl Pátku třináctého, a dobře, že jsem se podíval. Extrémně zastaralé efekty dodávaly filmu jaksi směšně zábavný punc, který podtrhoval stupidní příběh. Na druhou stranu, tohle asi byla jedna z prvních vyvražďovaček, že? Opravdu vtipné a velice stupidní vraždy jsou prováděny v nijak strašidelné, ale o to zábavnější atmosféře. Jsou tu patřičná hororová klišé, na druhou stranu, tehdy to asi klišé nebyly. Postavy jsou ohromně špatně vyhraněné, ale vlastně je celkem jedno, kdo je kdo, v příběhu, ve kterém jde jen o kosbu. Jak je poznat z mého komentáře, jde o neustálé vyvažování pro a proti, které musí i přes jasně převažující proti vyústit třemi hvězdami. Z povinnosti povrchního horrorového fandy, co se bojí podívat i do svojí skříně, aby na mě z ní nevyjel Jigsawův Billy na tříkolce.(17.6.2007)

„Zabi ich, mama. Zabi ich všetkých.“ Ak nepôjdeme do detailov (ČIERNE VIANOCE), tak PIATOK TRINÁSTEHO je s HALLOWEENOM Johna Carpentera a NOČNOU MOROU NA ELM STREET Wesa Cravena treťou (z troch) najdôležitejšou vyvražďovačkou americkej kinematografie. Nie, že by po nich už nič zásadné neprišlo (VRESKOT, NEZVRATNÝ OSUD), ale práve tieto tri krvavé suky formovali divácke povedomie na pod-žáner zvaný slasher (alias tínedžerská vyvražďovačka). Tajomný vrah, sexuálne založené dievčatá s čerstvo naliatymi cecíkmi, hlboký les, svalnatí chlapci s mohutnou erekciou, noc plná bleskov, šokujúce dávne tajomstvo a sem-tam v priamom zábere preseknutá krčná tepna. Viac v mojej recenzii na CinemaView, kam už nepíšem: http://cinemaview.sk/clanok/1221485264/piatok-trinasteho(23.10.2004)

Propíchnutí Bacona kudlou bylo dosti dobré a když mrtvolka vyskočí z jezera jsem vykřikl hrůzou a pointa je taky dobrá ale obsazenstvo hraje dosti prkeně.(26.2.2003)