Pátek třináctého

• slovenský

Piatok trinásteho

Horor

USA, 1980, 95 min

Propíchnutí Bacona kudlou bylo dosti dobré a když mrtvolka vyskočí z jezera jsem vykřikl hrůzou a pointa je taky dobrá ale obsazenstvo hraje dosti prkeně.(26.2.2003)

Poctivý veterán žánru slasherov a nefalšovaná tradičná teen vyvražďovačka z doby, kedy žáner zažíval svoj vrchol. Pomerne sympatické obsadenie (Kevin Bacon!!!), skvelá atmosféra, typická hudba a dej, ktorý má spád, ani na minútu nestráca tempo a nenudí. Scenár by si žiadal ešte doladiť a miestami herci vylúdia pravdepodobne nechcené úsmevné výrazy, záverečný súboj pôsobil občas smiešne (i keď Betsy Palmer bola skvelá a finálny cut-off geniálny), no i tak stále výborný horor. Rozhodne si nemyslím, že som tích 95 minút svojho života investoval zle.(27.1.2014)

Co dělá FRIDAY THE 13TH výjimečným mezi ostatními slashery 80. let? Možná je to prostě ten samotný fakt, že se jedná o start celé 'nekonečné' série a prvopočátek jednoho z největších kosičů filmové hostorie - Jasona Voorheese. Ale i nehledě na to, jednička je prostě dobře odvedeným kusem práce. 90-ti minutová stopáž nenudí, naopak je v ní dostatek dobrých, minimálně na svoji dobu a subžánr neotřelých nápadů, celé to drží v napětí a pohromadě příjemně zlověstná atmosféra, a jako bonus dojde i na pár gore parádiček Toma Saviniho. Prostě po právu klasika a dodnes jednoznačný slasherový nadstandard.(1.4.2009)

„Zabi ich, mama. Zabi ich všetkých.“ Ak nepôjdeme do detailov (ČIERNE VIANOCE), tak PIATOK TRINÁSTEHO je s HALLOWEENOM Johna Carpentera a NOČNOU MOROU NA ELM STREET Wesa Cravena treťou (z troch) najdôležitejšou vyvražďovačkou americkej kinematografie. Nie, že by po nich už nič zásadné neprišlo (VRESKOT, NEZVRATNÝ OSUD), ale práve tieto tri krvavé suky formovali divácke povedomie na pod-žáner zvaný slasher (alias tínedžerská vyvražďovačka). Tajomný vrah, sexuálne založené dievčatá s čerstvo naliatymi cecíkmi, hlboký les, svalnatí chlapci s mohutnou erekciou, noc plná bleskov, šokujúce dávne tajomstvo a sem-tam v priamom zábere preseknutá krčná tepna. Viac v mojej recenzii na CinemaView, kam už nepíšem: http://cinemaview.sk/clanok/1221485264/piatok-trinasteho(23.10.2004)

Klasika, kterou tak rádi opakují každým rokem i naše tv stanice. S mámou Vorheesovou to všechno začalo, a i když - co se nahoty týče - je spíš opatrnější, je to právě ona atmosféra a libové gore, co tenhle snímek katapultovalo mezi hororovou smetánku. Tichá smrt obchází nechvalně proslulým táborem a zanechává za sebou zmasakrovaná těla nadržených puberťáků. A že díky Saviniho maskérské práci je na co koukat. Ke slovu se dostanou nože, šípy, mačeta nebo sekera. Hudba při tom všem navodí ojediněle stísněnou atmosféru a závěr neskutečně vyděsí. Pamela tedy odstartovala tuhle sérii více než důstojně, ale Jasona mám přece jenom radši.(14.12.2011)

• - Původní jméno Jasona mělo být Josh. (oLí)

• - Spoiler: Scéna s hadem původně nebyla ve scénáři, šlo o nápad Toma Saviniho, kterému se to samé stalo v jeho chatce během natáčení. Had ve scéně byl skutečný, včetně jeho smrti. (siky25_25)

• - Film byl natáčen na několika lokalitách ve státě New Jersey, filmový kamp se natáčel v Campu Nobebosco, kde se ještě 30 let po natáčení nacházela pamětní zeď, která připomíná, že snímek byl filmován právě zde. (Stocki)