Oni

Bryan Bertino

Peter Sova

tomandandy

• POMO

Pochutnáte si na nanuku Funny Games USA a v ruke vám otane drievko The Strangers. Recyklácia omletých klišé, nerozvinutý dej s absolútne nulovým vyústením, kľúčové kolapsy v logike a pravdepodobnosti. Bryan Bertino ani nevie, čo znamená záber na sviečku s nakloneným plameňom. Scenáristicky i režijne bezhodnotná, rýchlo zabudnuteľná vec, šikovne predaná lákavým trailerom a hviezdnym obsadením.(20.11.2008)

Klasická žánrová práce bez větších ambicí. Ale i bez zadrhnutí. Nahoru Je (jak se ten název skloňuje?:-) táhne hlavně Bertinovo suverénní využití ruční kamery. Liv Tyler překvapivě hodně sluší večerní šaty i pozice neanorektické scream-queen.(11.11.2008)

Hrozně samoúčelné, ale svůj cíl to plní. Znepokojuje. Znepokojuje víc než většina jiných hororů, jež nejsou při nabourávání pocitu domácího bezpečí tak intenzivní. Trailer uvádí něco ve smyslu „říkáme si, že nám se nic nemůže stát“, a přesně o tom to je. Ve svých domech a bytech a chalupách se cítíme nejbezpečněji, jako nenapadnutelní, ale v dnešní době tato integrita postrádá dřívější stabilitu (kterou možná nikdy neměla, ale alespoň nám to nebylo neustále sugerována všemi dostupnými médii) . Před čím a jak dlouho nás uchrání vrstvy dřeva, betonu a skla? Právě ono postupné pronikání za fyzicky i psychicky vymezené hranice soukromí děsí v Cizincích nejvíc. Od drobných provokací, přes introspektivní prohození rolí (KILLER) až k brutálně a na americky film velmi nekompromisně vyhrocenému finále. Rozkošně mrazivých scén, kdy se z hlouby mizanscény vynoří hajzl s bílou maskou by mohlo být více, ohraných klišé s vybitým telefonem a starým rádiem v kůlně méně, každopádně z toho nemám vůbec dobrý pocit, za což horor slabší čtyři hvězdičky jistě zaslouží. Apendix: Z různých důvodů jsem si během sledování vzpomněl na Vacancy, Straw Dogs, Wolf Creek a pochopitelně Funny Games. P.S.: Mezi žánry rozhodně nepatří mysteriózní a délka není 107, nýbrž velmi sympatických 85 minut. 75%(26.8.2008)

• Isherwood

Relativně sympatická hodinka a půl teroru, která na plnou hubu inspiraci francouzským Ils zřejmě nepřizná, ale body jí za to ubírat nebudu. Připravuje se o ně totiž (zbytečně) sama. Slibně načrtnutá zápletka totiž ztrácí dech ještě před polovinou, aby pak dojela na mizerný setrvačník dávno omletých klišé, což následně korunuje závěr, který je velkou oslavou korektnosti. Bohužel to přebíjí i dobře nastíněný vztah hlavních hrdinů, který režisér zmákne pomocí několika záběrů, a zdařilý náběh do ‚akce‘, kdy vám z toho bušení na dveře docela zatrne… škoda, tady nakonec ani půlnoční projekce s notebookem v posteli nepomohla.(12.6.2009)

Horor, který prvních 15 minut přináší nudu a čekání, aby v další hodině a něco předvedl vynikající atmosféru v domě uprostřed lesa, který se stal cílem několika podivných existencí a jejich hrátek terorizujících milenecký pár. Délka je výborně zvolena a film tak dobře utíká, i když nejlepší hororová scéna přijde velmi brzy (ano, ta čmouha vzadu ve tmě v kuchyni není jen několik vadných pxielů:)). Dobře odvedená práce, na kterou se dá lehce zapomenout bohužel i proto, že vám trochu lže a s její "podle skutečnosti" to opravdu není tak žhavé. Pokud to však nezjistíte předem budete odměněni vcelku zajímavým hororem. Jen vás horor sám pouze vystraší a pak odhodí aniž by jste cokoliv pochopili... To je dobře nebo špatně?(31.7.2009)

• Cervenak

Strata času. Niet v tom štipky logiky a pre mňa osobne ani napätia. Úvodná polhodina je ešte ako-tak pôsobivá, ale neustále sa zjavujúci a miznúci bubáci v maskách postupne stratia na svojej tajomnosti a strašidelnosti a stanú sa z nich len otravní a nudní pandrláci. Po hodine už si budete želať, aby konečne prišiel producent, vyhodil toho neschopného režiséra a zvyšok filmu zveril nejakému francúzskemu mäsiarovi. Ten rádoby šokujúci záver by mal možno v podaní á la Hranice smrti slušnú šťavu, takto je to len zúfalo bezkrvné zavŕšenie rovnako suchého filmu.(19.1.2009)

Film přesně podle mého gusta. Dvojice sympatických (!!!) hrdinů v domě, okolo domu trojice pěkně maskovaných Cizinců (jejichž postavy mají do budoucna s trochou štěstí velkou šanci na vznik dobré hororové série), pomalé tempo, hustá atmosféra... no prostě parádní podívaná. Napětí funguje po celou dobu stopáže, režie je na debut více než slušná a závěr úderně mrazivý. The Strangers by se mohli líbit všem těm, které zaujali francoužští Ils. S tímto svým evropským bratříčkem svádí film vcelku vyrovnaný souboj. 75% PS: Jak tak koukám, tak jsem asi jediný, koho moc nezaujaly trailery, ale samotný film nakonec ano :D(19.8.2008)

Rozpočet $9miliónovTržby USA $52,597,610Tržby Celosvetovo $82,391,145Tržby za predaj DVD v USA $16,028,669 //počet predaných kusov 902,157║ Film čudák, no ako žiadny dej, prázdne postavy, budovanie napätia nulové,... o čo tam ako išlo? /20%/(23.3.2010)

Tak mě tahle řádně bizardní podívaná sedla. Brutalitu ráda nemám, ale když už se na snímek tohodle žánru a taky určitě přímo druhu / stylu koukám, tak si ji podvědomně opravdu hodně přeji. Podobnost s Funny Games (U.S.) tady je, ale zase až tak bych tyhle snímky k sobě nedávala. U tohodle hororu mě málem srdeční zástavu přivodil už úvod .. ono černá obrazovka s textem, který tak nějak nastínil, co se vlastně bude díl a o čem film je, mi vždycky hned nažene husí kůži .. a ono "Inspirováno skutečnou událostí" udělá taky svoje. U těhle snímků zbožňuji jednu věc - nejde ani tak o to, jaký je vlastně příběh, i když samozřejmě nemůže být úplně odfláklý, ale spíš o to, že se ukáže, jak na tom vybraní herci se svým talentem opravdu jsou. Scott mi chvílemi připadal dost prkenný (a určitě to nebylo jen tím, že ho jeho láska odmítla), ale tak celkově a Liv? Ta se mi zdála úžasná od začátku, nějak jí začínám opravdu přicházet na chuť, je krásná a hrát opravdu umí. Scottova prknennost už ale od půlky zase takovou prknenností nebyla. Kdykoli se na scéně, ať už detailně nebo z dálky, objevila daná parta maskovaných vyšunutých trýznitelů, tak ve mě kvalitně cuklo a to nejen proto, že jsem si film pustila v cca 04:30. Trailer mě opravdu navnadil, těšila jsem se. Film - nezklamal, naopak, pro mě další kvalitní podívaná, která dala divákovi jako jsem já, přesně to, co mohla.(26.8.2008)

Dva hrdinové, tři psychopati, jeden dům a boj o přežití. The Strangers je možná zoufale neoriginální horor, ale koho to zajímá, když většinu času atmosféra a napětí dokonale funguje?(28.8.2008)

• mandes

rozpočet : $9 million otvárací víkend : $20,997,985 tržby celosvetovo : ?(15.6.2008)

Soundtrack tomandandy: 1. Opening ,2. The House ,3. Empty ,4. Wedding ,5. Apology ,6. James and Kristen ,7. 3AM Knock ,8. Alone ,9. James Returns ,10. Run to Car ,11. Waiting ,12. Angry ,13. Mike ,14. Cold ,15. The Barn ,16. Run ,17. Scrape ,18. Mercy ,19. Over,(10.5.2011)

STRANGERS jsou psycho-horrorem, který nabourává středostavovské konvence o bezpečnosti domova ("Proč to děláte?" - "Protože jste doma.") a který v divákovi úspěšně vzbuzuje pocit, že to, co sleduje, se skutečně odehrálo, přestože závěrečné titulky s povinným dodatkem ho vyvedou z omylu. Nejedná se o "klasický" a ani "ničím originální" horror, protože i když zde nechybí znepokojující adiegetická hudba, vsází se především na tu diegetickou (country mi osobně nahánělo hrůzu už předtím) a přestože jak masky padouchů, tak i jednotlivé scény vycházejí z žánrové minulosti (viz scéna se šatníkem ala HALLOWEEN), ta se přepisuje. Pečlivě a pomalu budovaná atmosféra, kdy se nejdřív divák téměř unudí pomalým temporytmem a sledem běžných činností k smrti, aby pak na něj následný psychoterror zapůsobil o to víc, výborný herecký výkon Liv Tylerová a i výjimečné uchopení žánrových schémat (smrtelné nebezpečí neslouží k znovu-navázání, popř. utužení vztahu páru...) dělají z filmu pětihvězdičkovou záležitost. Chcete-li, můžete ji číst jako podívanou brojící proti předmanželskému sexu, protože než na to pár vlítne, někdo mu zaklepe na dveře a v závěru kluci na kole rozdávají křesťanské příručky. :-) STRANGERS se tak zařazuje po bok horrorů, které dovedou vyvolat pocit, že po světě se pohybují nebezpeční šílenci, zde umocněno tím, že jejich tváře - na rozdíl od např. té Hannibalovi - neuvidíme.(28.8.2008)

Nebudu tvrdit, že jsem Strangers pro jistotu nesledovala s rozsvícenou lampičkou, ani že mi neutkvěli v hlavě na déle než na pár hodin, ale onen infarktový stav navozený trailerem už film samotný jaksi nezopakoval. Oproti Funny Games si Strangers hrají se svou potravou jiným způsobem: nedojde na takřka žádný slovní kontakt s vrahy, ani náhled do jejich myslí, maskované postavy se neobtěžují se jakkoli vykecávat, a to činí fascinaci zlem a jeho ultimativnost ještě silnější. Právě časté ticho a jen tušení nepřítele, kdy se horor odehrává spíš v myslích postav než na plátně, vytváří vynikající atmosféru, kterou jen umocňuje venkovní tma prořezávaná teplým svitem pouličních lamp. Nicméně vyděsit se Strangers moc nedaří, přinejmenším v mém případě, a to především proto že jelikož se o agresorech nedozvím vůbec nic, paradoxně toužím po jejich co nejčastější přítomnosti, aby mi svým chováním o sobě aspoň něco prozradili. Což jde tak trochu proti podstatě hororového žánru. PS: Liv Tyler ať už prosím začne mluvit normálně a vysere se na ten šepot.(4.12.2008)

• tron

„Nabudúce už to pôjde ľahšie.“ Toto je jeden z tých hlúpych hororov, kedy si poviete, že vy by ste na mieste hrdinov urobili asi milión iných vecí a o 15 minút by ste už sedeli vo vyhriatej policajnej kancelárii s kávou a frajerka vás škrabkala po chrbte. Liv Tylerová a Scott Speedman však nie sú vy. Oni radšej rozohrajú vlastnú hru – bohužiaľ, je to rozčuľujúca smršť nelogických kravín, kedy neviete, či zúriť, plakať, smiať sa alebo ísť na hodinu na záchod a vrátiť sa na záverečné titulky (ale už tie sú zlé). Ani sem nebudem všetky tie bludy vypisovať, snáď len spomeniem, že „oni“ majú jednu sekeru, kým hrdinovia brokovnicu a napriek tomu proti „nim“ nemajú šancu (hádzať to na neskúsenosť je blbosť, aj „oni“ to robili prvý raz, ako je jasne povedané). A to vôbec neriešim neetický problém tvorcov, ktorí skopírovali o dosť pôsobivejší (obsahoval tiež nelogické veci, ale atmosféra bola, v dobrom, niekde úplne inde) francúzsko-rumunský kúsok Ils a nemali odvahu priznať to v titulkoch. Až 40% za ani nie 3 minúty mrazivej atmosféry (kto to je? Nestojí kúsok odo mňa v tme a nenačahuje sa po mne práve?) nedám.(28.5.2011)

"ČEKAL JSEM VÍC - ALE TADY NENÍ - DÁ SE ŘÍCI - NIC"(9.12.2010)

Docela prijemny prekvapeni. Jiste, muze se stezovat na prakticky absenci pribehu, kde to je jen o tom, ze je dvojka zavrena v baraku a pride je zmasakrovat particka zabijaku. Taky se da stezovat na vicemene stereotypnost filmu a nebo na absenci nejaky vyraznejs krvavy sceny. Jenze tohle vsechno vyvazuje dokonala mraziva atmosfera. Pritom reziserovi staci malo, vystrasenej vyraz Liv a tuseny nebezpeci, kde na jednom miste neco klepne, na druhym zahlidneme obrys postavy. Je sice fakt, ze vrahove maj asi teleport, ale to je detail. Navic ma film jen ubohejch 75 minut a nesnazi se o nakej happy-end, takze po kratkym 10 minutovym uvodu to je napinava zalezitost od zacatku az do konce.(3.12.2010)

• Flipnic

To snad nemá cenu ani komentovat ... Hodinu budu někoho strašit a chodit kolem baráku a po baráku, abych si do něj pak párkrát píchl nožem. Naprostá prasečina, která si hraje na něco, co není a nikdy nebude ... Bavil jsem se prvních 15 minut, pak už mě to přestávalo bavit, protože to bylo furt dokola, až jsem zažínal usínat. Chování jak útočníků, tak hlavních postav - mileneckého páru bylo NAPROSTO a trapně nereálné a nerealistické, stejně jako řada scén. Tvůrci by se měli podívat na 36 let starou Cravenovu klasiku The Last House on the Left, aby viděli, jak takoví úchylní a sadističtí útočníci fungují, jednají a jak se chovají... Těchto trapných karikatur, které jen postávaly kolem baráku a občas hodily šutrem, jsem se opravdu bát nemohl, protože nic takového se ve skutečnosti takto stát nemůže. Prostě naprostý propadák, naštěstí jsem to tušil...(30.12.2008)

Typický americký dům. Velká prosklená okna s posuvnými dvěřmi bez zámku. Na dveřích zámek je, ale rozbitý. Takže z celkem slušné pevnosti (kdyby fungovalo to, co má) se stává najednou domeček pro panenky s mladým vystrašeným párem na hraní :-) Nasadit masky a jde se zlobit :-) Tento film má dost slušnou atmosféru vytvořenou z neznáma a jeho největším kladem jsou dva hlavní aktéři.(7.12.2009)

Jako horor slušné, ale v celkovém kontextu rychle zapomenutelné dílo. A to i přes slušný hororový výkon hlavní představitelky a největšího taháku celého filmu. !!!SPOILER!!! Neurčité a otevřené konce mi u filmů obvykle nevadí, ale dívat se skoro hodinu a půl na to, jak tři lidi nejdřív psychicky terorizují jiné dva lidi, aby je potom zavraždili a já se ani nedozvěděl kdo to byl a proč to dělal, to je i na mě moc. !!!SPOILER!!!(16.1.2009)

<< předchozí 1 2 3 4 7 12 18 23