František je děvkař

Komedie

Česko, 2008, 90 min

• Smok

No neviem, čakal som viac. Ale párkrát som pri tomto filme smiechom vyprskol. Prvý raz, keď som kdesi vygúglil, že anglický preklad je "Frantisek is a Womanizer" a druhý raz, keď som videl, kto toho vomanizéra hrá. Poláškovi ho jednoducho s jeho výzorom a šušlavým prejavom neuverím presne tak isto, ako Macháčkovi Nestydu. Sorry.(9.7.2009)

Normálně jsem z toho čekal takovou tu průměrnou sračku, ale vyklubalo se z toho vcelku vydařilé soukromé drama jednoho člověka, ordujícího pod jménem Josef Polášek. Ten díky Čtvrtníčkovi trošičku obletěl republikou a stal se nejen díky jemu tak trochu slavným, a já musím říct, že díky Františkovi jsem si ho oblíbil ještě více, ačkoliv zdejší hodnocení z tohoto filmu dělá docela průměrnou kravinu o ničem, a to vůbec není pravda, ba naopak. Délka ideální, vypravování příběhu upoutalo mojí pozornost a já jsem se divil jak jsem se do toho všeho tak snadno dostal, i když jsem se bál, že to bude kravina, hlavně podle ukázek, které jsem viděl v kinech a příliš mě nezaujali. Pár problémů by se vybrousit docela dalo, ale že bych v negativech měl tvrdit to, že bez Čtvrtníčka by se film dokázal obejít, na to bych si stoprocentně nevsadil. Bezpečně ale můžu říct jedno, a to že tahle komedie přinesla ke mně svěží závan vtipnosti a já jsem za to ještě radši, už jen proto, že to je český film.(19.11.2008)

• genetique

Typ klasickej americkej teenagerskej komédie dostal serióznejší vzhľad, no stále je to obyčajný tuctový produkt, ktorý dnešná konzumná spoločnosť zhltne aj s navijakom. Príbeh je spočiatku zaujímavý a dokonca občas aj vtipný, tvorcovia ale urobili veľkú chybu, keď sa ho po polovici filmu rozhodli odkloniť do dramatickejšieho ladenia. Celý film sa krvopotne škrabal na kvalitu tretej hviezdičky, keď tu zrazu prišiel záver. Zbytočne sentimentálny a poučný. Keby si celý film udržal nezáväznú atmosféru, tak by to bol naozaj podarený priemer. 50%.(7.6.2009)

• Kothy

Tak na tohle fakt nejsem, nehorázná nuda. Josef Polášek se moc nepředvedl...(17.8.2014)

Hořké drama, které je jen na povrchu zároveň trochu komedií. Začarovaný kruh v životech "svobodných" lidí, kteří nerespektují tradiční morální řád a proto se stále diví, že se jim vše bortí. Tématem je odvěký problém nevěry a s ní související jevy demoliberální společnosti (nedůvěra - rozvody - existenciální nejistota atd.). Film hodnotím na rozdíl od dnešního slabšího průměru (47%) na 65-70%, a to zejména díky velmi dobrému civilnímu herectví Josefa Poláška, jenž jako by vůbec nehrál, ale byl před kamerou jen sám sebou. Působí tu stejně přirozeně jako v dokumentu "Na houby", kde jsem se s ním seznámil poprvé. A vlastně kvůli tomu jsem zhlédl i "František je děvkař", jinak by mne na film s takovým názvem ani nenapadlo se podívat. Svým způsobem nastavuje zrcadlo a vede k zamyšlení, i když není nikterak hluboký. Nudný ale nebyl.(15.4.2012)